Turistku na výletě přepadl medvěd. Zůstala ledově klidná a pořídila si s ním selfie

Magazín Magazín
20. 7. 2020 14:46
Většina turistů by se při neplánovaném setkání s medvědem baribalem vyděsila k smrti. Žena, kterou šelma překvapila na výletě v mexické přírodní rezervaci poblíž města San Pedro Garza García, naopak zachovala ledový klid, a ještě si se zvířetem zvládla pořídit selfie.
Na dívku skočil medvěd. Stihla si s ním vyfotit selfie | Video: Twitter/BBCabinda, Twitter/RexChapman

Na videu, které pořídil jiný kolemjdoucí, lze vidět, jak se medvěd blíží k mladé ženě a pak jí začne čenichat u nohou. Turistka nejdřív zůstala naprosto klidná. I když si medvěd stoupl na zadní a byl v tu chvíli stejně vysoký jako ona, snažila se nehýbat a až posléze se odvážila zvednout nad hlavu ruku s telefonem, aby si s medvědem udělala na památku selfie.

Při incidentu v mexickém přírodním parku nakonec nebyl nikdo zraněn, informoval britský zábavní web Unilad.

Poté, co přihlížející video nahrál na Twitter, rozpoutala se na sociální síti debata o tom, jestli byla šelma vycvičená. Lidé, kteří přírodní rezervaci sami navštívili, podobné spekulace odmítli.

Jeden z diskutujících na Twitteru uvedl, že narazit na medvěda není v parku ani v přilehlém městě nic neobvyklého, a dodal, že populární lokalita je divokých zvířat plná. Zatímco autor videa ženu označil za hrdinku, v diskusi se objevil i názor, který její jednání vnímal jako hloupou nerozvážnost.

Podle odborníků, kteří mají severoamerické národní parky na starost, je zachování klidu při kontaktu s medvědem vhodnou strategií. V podobné situaci je také namístě k medvědovi klidně promlouvat a malé děti od něj dostat co nejdál. Člověk by se měl snažit vypadat co nejvyšší, aby z něj mělo zvíře respekt, a své jídlo a batoh by měl držet mimo jeho dosah.

Pracovníci národních parků zároveň turistům radí, aby byli výjimečně obezřetní, pokud narazí na medvědici s mláďaty. Právě tehdy se riziko, že zvíře zaútočí, výrazně zvyšuje. Matka totiž bude chtít medvíďata bránit. O tom, jestli je dobré se s medvědy fotografovat, lidé z národních parků nemluví.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Spojené státy sníží počet vojáků v Afghánistánu, na místě jich zůstane pět tisíc

Spojené státy plánují snížit počet svých vojáků v Afghánistánu do konce listopadu na méně než 5000, řekl to podle agentury Reuters v sobotu americký ministr obrany Mark Esper. V rozhovoru s televizí Fox News tak upřesnil vyjádření prezidenta Donalda Trumpa z počátku týdne. USA mají nyní v Afghánistánu asi 8600 vojáků. Ke snižování jejich počtu se zavázaly v únoru v dohodě s afghánským hnutím Tálibán.

Trump už 3. srpna v rozhovoru s reportérem zpravodajského webu Axios uvedl, že do listopadu bude počet amerických vojáků v Afghánistánu snížení na "pravděpodobně někde mezi 4000 až 5000".

Nynější snižování počtu vojáků v Afghánistánu vychází z dohody, kterou USA podepsaly na konci února s radikálním hnutím Tálibán. Dohoda předpokládá, že do 135 dnů od jejího podpisu zůstane v Afghánistánu z původních 13 tisíc amerických vojáků 8600 mužů a žen ve zbrani. Tohoto počtu dosáhly USA v červnu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

OKD se připravuje na obnovení těžby, navýší počet zaměstnanců v dolech

Zaměstnanci těžební společnosti OKD začnou od pondělí připravovat všechna pracoviště černouhelné firmy na opětovné obnovení těžby. Ve všech dolech byla na několik týdnů přerušena kvůli koronavirové nákaze, která se mezi horníky rozšířila.

"Od pondělí 10. srpna začínají důlní zaměstnanci OKD připravovat pracoviště na obnovení těžby po několikatýdenní odstávce. Musíme zkontrolovat veškerá zařízení, stroje a tak dále. Jakmile bude vše v pořádku, těžbu spustíme na všech čtyřech lokalitách. Mělo by se tak stát během několika dní," řekla mluvčí společnosti Naďa Chattová.

Dodala, že od pondělí se tak začne postupně navyšovat počet důlních pracovníků o stovky. Podle mluvčí se do práce po prodělaném onemocnění koronavirem vrátilo už přes 800 zaměstnanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy