Turistku na výletě přepadl medvěd. Zůstala ledově klidná a pořídila si s ním selfie

Většina turistů by se při neplánovaném setkání s medvědem baribalem vyděsila k smrti. Žena, kterou šelma překvapila na výletě v mexické přírodní rezervaci poblíž města San Pedro Garza García, naopak zachovala ledový klid, a ještě si se zvířetem zvládla pořídit selfie.
Na dívku skočil medvěd. Stihla si s ním vyfotit selfie | Video: Twitter/BBCabinda, Twitter/RexChapman

Na videu, které pořídil jiný kolemjdoucí, lze vidět, jak se medvěd blíží k mladé ženě a pak jí začne čenichat u nohou. Turistka nejdřív zůstala naprosto klidná. I když si medvěd stoupl na zadní a byl v tu chvíli stejně vysoký jako ona, snažila se nehýbat a až posléze se odvážila zvednout nad hlavu ruku s telefonem, aby si s medvědem udělala na památku selfie.

Při incidentu v mexickém přírodním parku nakonec nebyl nikdo zraněn, informoval britský zábavní web Unilad.

Poté, co přihlížející video nahrál na Twitter, rozpoutala se na sociální síti debata o tom, jestli byla šelma vycvičená. Lidé, kteří přírodní rezervaci sami navštívili, podobné spekulace odmítli.

Jeden z diskutujících na Twitteru uvedl, že narazit na medvěda není v parku ani v přilehlém městě nic neobvyklého, a dodal, že populární lokalita je divokých zvířat plná. Zatímco autor videa ženu označil za hrdinku, v diskusi se objevil i názor, který její jednání vnímal jako hloupou nerozvážnost.

Podle odborníků, kteří mají severoamerické národní parky na starost, je zachování klidu při kontaktu s medvědem vhodnou strategií. V podobné situaci je také namístě k medvědovi klidně promlouvat a malé děti od něj dostat co nejdál. Člověk by se měl snažit vypadat co nejvyšší, aby z něj mělo zvíře respekt, a své jídlo a batoh by měl držet mimo jeho dosah.

Pracovníci národních parků zároveň turistům radí, aby byli výjimečně obezřetní, pokud narazí na medvědici s mláďaty. Právě tehdy se riziko, že zvíře zaútočí, výrazně zvyšuje. Matka totiž bude chtít medvíďata bránit. O tom, jestli je dobré se s medvědy fotografovat, lidé z národních parků nemluví.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy