Turistka chtěla dojít k autobusu z románu Útěk do divočiny, utopila se v řece

Magazín Magazín
29. 7. 2019 16:05
Běloruská turistka Veramika Maikamavaová utonula poté, co se se svým manželem snažila přejít aljašskou řeku Teklaniku. Divoký proud ji však strhl a partner jí už nedokázal pomoci. Manželé byli na cestě ke slavnému autobusu dobrodruha Christophera McCandlesse, který zde poblíž trailu Stampede žil několik měsíců.
Emile Hirsch ve filmu Útěk do divočiny sehrál dobrodruha Christophera McCandlesse.
Emile Hirsch ve filmu Útěk do divočiny sehrál dobrodruha Christophera McCandlesse. | Foto: Profimedia.cz

Novomanželé z Běloruska mířili k opuštěnému autobusu Fairbanks 142 v aljašské divočině, kterou proslavil především americký dobrodruh Christopher McCandless. Ten se v roce 1992 vypravil na několik měsíců do aljašské divočiny žít jen s minimem zásob. Jeho tělo bylo objeveno v září téhož roku, bylo mu 24 let. 

Příběh o americkém mladíkovi sepsal pár měsíců nato Jon Krakauer do měsíčníku Outside a později jej rozpracoval do knihy Into the Wild (Útěk do divočiny). Knihu popisující McCandelessovo dobrodružství zfilmoval v roce 2007 Sean Penn. 

Řada lidí se během uplynulých letech pokusila k opuštěnému aljašskému autobusu dojít, pro některé z nich museli dojet záchranáři.

Čtyřiadvacetiletý Bělorus podle deníku News-Miner oznámil policistům úmrtí manželky minulý čtvrtek. Mladá žena zřejmě neustála divoký proud řeky Teklaniky nedaleko osady Healy. Manžel ji sice z vody vytáhl, ale oživit ji už nedokázal. 

Britský deník The Guardian připomíná, že jen v roce 2013 byly zachráněny hned dvě výpravy k autobusu, který se nachází 16 kilometrů severně od vstupu do národního parku Denali. 

Spisovatel Aleš Palán o samotářích v šumavské divočině: 

Za radikální změnu odejít z civilizace nesou tito lidé následky, nemají informace, ale myslí si věci sami za sebe, některé příběhy jsou zničující | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 40 minutami

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Chilský prezident po několikadenních násilných protestech zrušil zvýšení cen jízdného

Sebastián Piňera odvolal zvýšení cen jízdenek na metro poté, co násilné protestní akce v posledních dnech ochromily metropoli Santiago de Chile. V reakci na protesty úřady vyhlásily v hlavním městě zákaz vycházení od 22:00 do 7:00 hodin. Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Podle zpravodajského serveru BBC News demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě. Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy