"Byl to jen neuvážený vtip." Turistka gestem připomněla nacismus, policie ji zatkla

Magazín Magazín
25. 1. 2022 16:00
O některých věcech se žertovat nemá. Na vlastní kůži se o tom přesvědčila turistka z Nizozemska, která při návštěvě bývalého koncentračního tábora v Osvětimi zapózovala se vztyčenou pravicí. Fotografie s proslulým nacistickým pozdravem ji ovšem přišla draho, protože kvůli ní skončila v policejní vazbě.
Osvětim, koncentrační tábor
Osvětim, koncentrační tábor | Foto: Shutterstock

Devětadvacetiletá Nizozemka si z bývalého koncentračního tábora v Osvětimi zjevně chtěla odnést nevšední památku. Požádala totiž svého manžela, aby ji vyfotil před slavnou branou s nápisem Arbeit Macht Frei, a aby snímek pořádně opepřila, nenapadlo ji nic lepšího, než se po vzoru nacistů postavit do pozoru a zdvihnout při tom pravici. Informoval o tom zpravodajský web stanice CNN.

Pozdrav, kterým se nacisté během druhé světové války hlásili ke svému vůdci Adolfu Hitlerovi, si však mladá žena měla raději odpustit. Zaměstnanci osvětimského muzea totiž turistku nahlásili policii, ta mladou ženu následně zatkla a odvezla do vazby. Na stanici policisté Nizozemku následně vyslechli a nechali si celý incident popsat také od jejího třicetiletého manžela, který figuroval jako svědek.

Nakonec polská policie ženu shledala vinnou z trestného činu propagování nacismu a uložila jí, aby zaplatila pokutu o blíže nespecifikované částce. Mluvčí policistů v Krakově uvedla, že se turistka hájila tím, že fotografie se vztyčenou pravicí měla být jen "neuváženým vtipem".

Mohlo by vás zajímat: Kalendář s nacisty je nechutný. Je to trestné, jen to nikdo neodstíhal, říká Kalibová

Nechceme, aby bolest přeživších koncentračních táborů byla atakována takovými nejen nemorálními, ale také nelegálními artefakty, tvrdí právnička. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Američan chtěl vraždit na oslavě ve Virginii. Když vytáhl zbraň, zastřelila ho jiná účastníce večírku

Žena v americkém státě Virginie zastřelila muže, který začal poloautomatickou zbraní střílet po účastnících večírku. Nikdo s výjimkou střelce nebyl zraněn. Policie nemá v úmyslu ženu trestně stíhat, informovala dnes na svém zpravodajském webu stanice BBC.

Na oslavě narozenin a ukončení studií se ve středu před bytovým komplexem v Charlestonu sešlo asi 40 lidí. Mezi účastníky dorazil i sedmatřicetiletý Dennis Butler, který měl několik záznamů v trestním rejstříku. Když začal střílet, jedna účastnice večírku nezaváhala, vytasila legálně drženou pistoli a střelce zneškodnila. Butler zraněním podlehl, uvedla policie v prohlášení.

Podle policejního mluvčího Tonyho Hazeletta ženina rychlá reakce zachránila mnoho životů a předešla masovému útoku. Žena, která střílela, není členkou žádného z bezpečnostních sborů, dodala policie. Její totožnost nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy