Tuňákům hrozí vyhubení, varují Greenpeace

Pavel Baroch
12. 11. 2007 16:00
Povolený lov této ryby se překračuje bezmála dvakrát

Praha/Antalya - Přestože jsou na lov tuňáků stanovené přísné limity, podle mezinárodní organizace Greenpeace to rybářské společnosti stejně nedodržují. Této rybě proto ve Středozemním moři a v Atlantiku hrozí vyhubení.

Před vyhubením ryb organizace varovala při zahájení výroční konference Mezinárodní komise pro ochranu atlantického tuňáka. Greenpeace během něj vyvěsila obrovský transparent s nápisem "Tuňákům se krátí čas".

Její členové upozornili, že v posledních letech bylo každoročně vyloveno zhruba 50 tisíc tun tuňáka modroploutvého, ačkoli zákonná kvóta povoluje 32 tisíc tun. Státy Evropské unie vylovily přes 20 tisíc tun, tedy o pětinu víc, než měly povoleno.

Plány lovu jsou k ničemu

Organizace proto vyzvala účastníky konference, kteří budou deset dní jednat o ochraně tuňáků, aby byl jejich lov ukončen až do doby, kdy se tento ohrožený druh zotaví.

Rybám, byť jen v konzervě, se většina Čechů úzkostlivě vyhýbá.
Rybám, byť jen v konzervě, se většina Čechů úzkostlivě vyhýbá. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Takzvaný Plán na zotavení tuňáka modroploutvého, který byl odouhlasen v minulém roce, není ničím jiným než špatným žertem," prohlásil Sebastian Losada, vedoucí oceánské kampaně španělské pobočky Greenpeace.

"Přestože plán povolil lovnou kvótu dvakrát převyšující doporučení vědecké rady Mezinárodní komise pro ochranu atlantického tuňáka, tato organizace nebyla schopna zajistit dodržování ani tohoto zcela nedostačujícího plánu. Pokud tedy chce komise skutečně dosáhnout zotavení populace tuňáka, musí bez prodlení zastavit lov," dodal Losada.

Metody? Třeba plavba pod jinou vlajkou

Greenpeace zveřejnila případy nadlimitních a pirátských lovů. Z nelegálních metod lovu pomocí vlečných sítí obvinila organizace italské a tuniské rybáře.

Foto: Reuters

Japonské a korejské lodě podle ekologické organizace používaly vlajky zemí, které nejsou členy Mezinárodní komise pro ochranu atlantického tuňáka, takže se na ně kvóty lovu nevztahovaly.

Tchajwanští rybáři zase uváděli nepravdivé údaje o svých úlovcích. V rozporu s mezinárodními závazky postupovala podle Greenpeace také libyjská flotila.

Mezinárodní ekologická organizace požaduje, aby byla vytvořena síť oceánských rezervací, která by měla zahrnovat 40 procent rozlohy světových oceánů. Takový krok by měl pomoci tomu, aby se omezil nadměrný lov ohrožených druhů.

 

Právě se děje

Další zprávy