Trvalo to tři tisíce let. Tasmánští čerti se opět narodili ve volné přírodě

eri Reuters eri, Reuters
26. 5. 2021 13:50
Sedm mláďat tasmánských čertů zatím roste v mateřských vacích. Podle ochránců zvířat, kteří je pravidelně kontrolují, jsou všechna mláďata ve výborném zdravotním stavu a dobře prospívají.
Trvalo to tři tisíce let. Ve volné přírodě se opět narodili tasmánští čerti | Video: Reuters

Pracovníci australské záchranné stanice Aussie Ark vypustili do volné přírody na konci minulého roku 26 dospělých jedinců, které vychovali v rezervaci.

Ďábli medvědovití se podle předpokladů během března spářili a sedm mláďat se teď na osamostatnění připravuje v mateřských kapsách. Mláďata se odtud budou sápat ven zhruba 105. den, aby pak tři měsíce strávila v noře. Z naprosté samostatnosti se pak budou jedinci těšit někdy na začátku ledna. 

"I když jsme úplně na začátku, podařila se nám historická věc," vylíčil Tim Faulkner, ředitel záchranné stanice. "Mít populaci čertů i mimo Tasmánii je klíčové, pomohou regulovat zdivočelé zavlečené škůdce a naopak umožní přežívat a dobře prospívat dalším ohroženým drobným savcům."

Organizace plánuje podobným způsobem pokračovat další dva roky. Jakmile vše půjde podle plánu, zvířata se začnou množit a časem vznikne soběstačná divoká populace. 

Z divoké přírody pevninské Austrálie tasmánští čerti zmizeli před třemi tisíci lety kvůli psům dingo, původním obyvatelům, pro něž byli ďábli součástí jídelníčku, i kvůli devastujícímu suchu. Jejich populace přežila jen na ostrově Tasmánie.

Na konci 90. let 20. století se mezi nimi rozšířila rakovina tváře, která velmi snížila a nadále snižuje jejich populaci. Proto je od května 2008 tasmánský čert považován za ohrožený druh a vláda začala s programy na snížení dopadu této nemoci.

 

Právě se děje

Další zprávy