Trump: Videohry přispívají k násilí ve společnosti. Výzkumy ale spojitost neprokázaly

Ondřej Novotný Ondřej Novotný
9. 8. 2019 14:30
Kritika videoher ze strany politiků není zas tak neobvyklá věc. Když se však do něčeho takového pustí nejmocnější muž světa, dějí se věci. Americký prezident Donald Trump po víkendových masakrech v USA prohlásil, že “je třeba zastavit glorifikaci násilí ve společnosti”, k níž podle něj přispívají i videohry. Akcie velkých vývojářských firem krátce nato klesly. Výzkumy přitom dosud neprokázaly spojitost mezi hraním her a násilnými činy.
Ve spojitosti se střelbou v El Pasu se hovořilo i o populární hře Call of Duty. A její vývojáři to brzy pocítili, akcie jim totiž spadly o šest procent.
Ve spojitosti se střelbou v El Pasu se hovořilo i o populární hře Call of Duty. A její vývojáři to brzy pocítili, akcie jim totiž spadly o šest procent. | Foto: Activision

Katalyzátorem debaty se staly sobotní masakr v El Pasu, při němž zemřelo 22 lidí a další byli zraněni, a nedělní střelba v Daytonu, kde zahynulo devět lidí. Videohry jako jednoho z viníků označil krátce po útocích kongresman Kevin McCarthy. "Videoherní průmysl učí mladé lidi zabíjet," přisadil si texaský viceguvernér Dan Patrick. 

A později se přidal také americký prezident Donald Trump. "Musíme zastavit glorifikaci násilí v naší společnosti, a to včetně děsivých, nechutných videoher," řekl. "V současnosti je příliš jednoduché pro problémové mladíky, aby se obklopili kulturou, která oslavuje násilí. Musíme to zastavit nebo významně omezit. A musí to začít hned," dodal. 

Jako "nezdravé" označil videohry i kandidát na prezidenta Joe Biden.

Akcie společnosti vyvíjející Call of Duty spadly o šest procent

Motivovalo je zřejmě i to, že se v prohlášení, které měl údajně na svědomí střelec z El Pasa, objevila zmínka o střílečce Call of Duty. A její vývojáři to brzy pocítili - hned v pondělí spadly akcie společnosti Activison Blizzard o šest procent.

Výroky se však dotkly i dalších firem. O pět procent klesly akcie studia Take-Two Interactive (vydavatel série Grand Theft Auto), mírnější pokles zaznamenali i v Electronic Arts, Nintendu či Sony.

Některé osobnosti videoherního průmyslu na kritické komentáře rázně odpověděly. Třeba Cory Barlog, jeden ze stvořitelů série God of War, na Twitteru uvedl: "Nejsou na vině nebezpečné zbraně, jichž se civilistům prodávají miliony a používají se k vykonání těchto útoků?"

Není to přitom zdaleka poprvé, kdy politici svádějí násilné činy na videohry. Pojí se už se začátkem 90. let a kořeny žánru 3D stříleček nebo uvedením her jako Wolfenstein 3D či Doom. Hlasy pro omezení her pak nejsilněji zní právě po násilných incidentech.

"Trump jen vytahuje staré strašáky ze skříně"

Po střelbě na škole Columbine v roce 1999 nařídil tehdejší prezident Bill Clinton vyšetřování reklam na "násilnou zábavu". Někdejší prezidentský kandidát Mitt Romney zase vinil z masakru na univerzitě Virginia Tech v roce 2007 pornografii a násilí v hudbě, filmech, televizi a hrách.

Příkladů by se dala najít celá řada, nynější vlna odporu však patří mezi ty silnější.

"Podobné výroky od vrcholových politiků jen zastírají mnohem zásadnější problémy aktuální společnosti. Donald Trump jen vytahuje staré strašáky ze skříně. Agresivita a násilné chování jsou komplexní témata, která nemůžeme spojovat s jediným způsobujícím faktorem, třeba videohrami nebo filmy," říká psycholog Ondřej Hrabec z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, který se videohrami dlouhodobě zabývá.

Výzkumů na dané téma již proběhlo mnoho s různými výsledky, ovšem žádný dosud nepřinesl jasnou spojitost mezi hraním videoher a vykonáním násilného činu.

"Samotná idea média jako způsobujícího faktoru násilí ze své podstaty zbavuje člověka odpovědnosti za své jednání. Tak nepatrné vlivy jako televize a videohry nás samy o sobě nemohou k sociálně patologickému jednání přimět," prohlašuje Hrabec. 

Třeba graf, který zveřejnil web VOX, ukazuje, že mezi počtem prodaných her a množstvím násilných útoků se zbraněmi v jednotlivých zemích není žádná souvislost.

Jak prohlásil Strauss Zelnick, šéf studia Take-Two Interactive: "Zábava se konzumuje všude, ale násilí se zbraněmi je ryze americká záležitost." Roli tak hraje spíš množství držených zbraní, ve které USA se zhruba 400 miliony kusy jasně vedou.

"Výše řečené neznamená, že nová média s sebou nepřinášejí určitá úskalí, příčiny je jen třeba hledat mnohem hlouběji v kontextu lidské nátury a celospolečenského vývoje," míní Hrabec.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 6 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy