Trump: Videohry přispívají k násilí ve společnosti. Výzkumy ale spojitost neprokázaly

Ondřej Novotný Ondřej Novotný
9. 8. 2019 14:30
Kritika videoher ze strany politiků není zas tak neobvyklá věc. Když se však do něčeho takového pustí nejmocnější muž světa, dějí se věci. Americký prezident Donald Trump po víkendových masakrech v USA prohlásil, že “je třeba zastavit glorifikaci násilí ve společnosti”, k níž podle něj přispívají i videohry. Akcie velkých vývojářských firem krátce nato klesly. Výzkumy přitom dosud neprokázaly spojitost mezi hraním her a násilnými činy.
Ve spojitosti se střelbou v El Pasu se hovořilo i o populární hře Call of Duty. A její vývojáři to brzy pocítili, akcie jim totiž spadly o šest procent.
Ve spojitosti se střelbou v El Pasu se hovořilo i o populární hře Call of Duty. A její vývojáři to brzy pocítili, akcie jim totiž spadly o šest procent. | Foto: Activision

Katalyzátorem debaty se staly sobotní masakr v El Pasu, při němž zemřelo 22 lidí a další byli zraněni, a nedělní střelba v Daytonu, kde zahynulo devět lidí. Videohry jako jednoho z viníků označil krátce po útocích kongresman Kevin McCarthy. "Videoherní průmysl učí mladé lidi zabíjet," přisadil si texaský viceguvernér Dan Patrick. 

A později se přidal také americký prezident Donald Trump. "Musíme zastavit glorifikaci násilí v naší společnosti, a to včetně děsivých, nechutných videoher," řekl. "V současnosti je příliš jednoduché pro problémové mladíky, aby se obklopili kulturou, která oslavuje násilí. Musíme to zastavit nebo významně omezit. A musí to začít hned," dodal. 

Jako "nezdravé" označil videohry i kandidát na prezidenta Joe Biden.

Akcie společnosti vyvíjející Call of Duty spadly o šest procent

Motivovalo je zřejmě i to, že se v prohlášení, které měl údajně na svědomí střelec z El Pasa, objevila zmínka o střílečce Call of Duty. A její vývojáři to brzy pocítili - hned v pondělí spadly akcie společnosti Activison Blizzard o šest procent.

Výroky se však dotkly i dalších firem. O pět procent klesly akcie studia Take-Two Interactive (vydavatel série Grand Theft Auto), mírnější pokles zaznamenali i v Electronic Arts, Nintendu či Sony.

Některé osobnosti videoherního průmyslu na kritické komentáře rázně odpověděly. Třeba Cory Barlog, jeden ze stvořitelů série God of War, na Twitteru uvedl: "Nejsou na vině nebezpečné zbraně, jichž se civilistům prodávají miliony a používají se k vykonání těchto útoků?"

Není to přitom zdaleka poprvé, kdy politici svádějí násilné činy na videohry. Pojí se už se začátkem 90. let a kořeny žánru 3D stříleček nebo uvedením her jako Wolfenstein 3D či Doom. Hlasy pro omezení her pak nejsilněji zní právě po násilných incidentech.

"Trump jen vytahuje staré strašáky ze skříně"

Po střelbě na škole Columbine v roce 1999 nařídil tehdejší prezident Bill Clinton vyšetřování reklam na "násilnou zábavu". Někdejší prezidentský kandidát Mitt Romney zase vinil z masakru na univerzitě Virginia Tech v roce 2007 pornografii a násilí v hudbě, filmech, televizi a hrách.

Příkladů by se dala najít celá řada, nynější vlna odporu však patří mezi ty silnější.

"Podobné výroky od vrcholových politiků jen zastírají mnohem zásadnější problémy aktuální společnosti. Donald Trump jen vytahuje staré strašáky ze skříně. Agresivita a násilné chování jsou komplexní témata, která nemůžeme spojovat s jediným způsobujícím faktorem, třeba videohrami nebo filmy," říká psycholog Ondřej Hrabec z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, který se videohrami dlouhodobě zabývá.

Výzkumů na dané téma již proběhlo mnoho s různými výsledky, ovšem žádný dosud nepřinesl jasnou spojitost mezi hraním videoher a vykonáním násilného činu.

"Samotná idea média jako způsobujícího faktoru násilí ze své podstaty zbavuje člověka odpovědnosti za své jednání. Tak nepatrné vlivy jako televize a videohry nás samy o sobě nemohou k sociálně patologickému jednání přimět," prohlašuje Hrabec. 

Třeba graf, který zveřejnil web VOX, ukazuje, že mezi počtem prodaných her a množstvím násilných útoků se zbraněmi v jednotlivých zemích není žádná souvislost.

Jak prohlásil Strauss Zelnick, šéf studia Take-Two Interactive: "Zábava se konzumuje všude, ale násilí se zbraněmi je ryze americká záležitost." Roli tak hraje spíš množství držených zbraní, ve které USA se zhruba 400 miliony kusy jasně vedou.

"Výše řečené neznamená, že nová média s sebou nepřinášejí určitá úskalí, příčiny je jen třeba hledat mnohem hlouběji v kontextu lidské nátury a celospolečenského vývoje," míní Hrabec.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy