Trump byl na Wikipedii označen za prezidenta Konfederace kvůli svému postoji k Charlottesville

Magazín Magazín
17. 8. 2017 16:03
Americký prezident Donald Trump musí kvůli svým postojům čelit dalším vtípkům. V otevřené internetové encyklopedii Wikipedia se tentokrát objevil jako nástupce prezidenta Konfederace Jeffersona Davise a také jako podporovatel radikálního hnutí Ku-klux-klan. Nejen americkou veřejnost rozlítil kvůli svému postoji k incidentu v Charlottesville.
Karikatura Donalda Trumpa.
Karikatura Donalda Trumpa. | Foto: Reuters

Neznámý uživatel využil možnosti editování otevřené internetové encyklopedie Wikipedia a přidal současného amerického prezidenta Donalda Trumpa na seznam konfederačních prezidentů USA. Upozornil na to editor serveru The Opposition Jordan Uhl na svém Twitteru.

Ačkoliv chybu někdo napravil hned den po upozornění, stihlo ji zaznamenat několik lidí a také pár amerických serverů jako Daily Dot či magazín Fast Company.

Trump jako nástupce Jeffersona Davise

Donald Trump byl pod heslem "Prezident konfederačních států amerických" zařazen hned za Jeffersona Davise, jenž měl tuto funkci mezi lety 1861 až 1865, tedy během americké občanské války.

Ke konfederačním státům se řadila Jižní Karolína, Mississippi, Florida, Alabama, Georgia, Louisiana a Texas. Později se k nim ještě připojila Virginie, Arkansas, Tennessee a Severní Karolína. Konfederační státy byly roku 1865 poraženy státy Unie.

Kromě toho, že Trump byl označen za nástupce Jeffersona Davise, jenž schvaloval například otroctví, editor hesla k němu připojil také falešný odkaz na "Konfederaci států nepředvídaných voleb 2017". Jako Trumpovo předchozí zaměstnání bylo uvedeno: "Nikdy předtím nikde nepůsobil ve veřejné službě."

Prezident Velký čaroděj

Vtip s Wikipedií byl výsledkem násilných víkendových střetů rasistů a neonacistů s jejich odpůrci. Zemřela při nich jedna žena a dalších 19 lidí bylo zraněno. Trump byl kritizován za vyjádření stanoviska se zpožděním a pozdější dodatek, že na vině jsou obě strany, nikoliv radikálové, jejichž stoupenec způsobil smrt ženy.

Kromě toho se v otevřené internetové encyklopedii objevil ještě jeden vtípek. Vedoucí lídr radikální skupiny Ku-klux-klan byl přejmenován na "Velkého čaroděje" a kromě toho se v textu objevilo opět jméno amerického prezidenta: "Díky 45. prezidentovi Spojených států amerických/současnému Velkému čaroději Donaldu Trumpovi ožilo nacistické/KKK hnutí. Smutné!" Texty však byly napraveny během půl hodiny.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Ptačí chřipka je v Česku v dalším chovu, objevila se na Pardubicku

V Česku je druhé ohnisko ptačí chřipky. Nemoc se objevila v komerčním chovu na Pardubicku, řekl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. První výskyt ptačí chřipky v Česku po třech letech byl zaznamenán letos v lednu v malochovu na Žďársku.

Ministerstvo v tuto chvíli podle Bílého zjišťuje podrobnosti ke zmíněnému výskytu ptačí chřipky na Pardubicku. Veřejnosti je úřad oznámí v pondělí na tiskové konferenci, které se zúčastní ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Syrská armáda dobyla většinu provincie Aleppo z rukou rebelů

Vojska syrského prezidenta Bašára Asada, jejichž hlavním spojencem je Rusko, v neděli dobyla většinu provincie Aleppo. S odvoláním na sdělení syrských státních médií o tom informovala agentura Reuters.

Ruské válečné letouny v neděli zahájily intenzivní nálety v Aleppu. Zasažena byla podle místních aktivistů řada měst včetně Anadánu, který později dobyla pozemní vojska syrské armády s pomocí Íránem podporovaných milic.

V blízkosti syrské hranice s Tureckem ve městě Tal Abjad mezitím exploze nálože umístěné v autě zabila několik lidí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na svědky. Bližší podrobnosti o počtu mrtvých a pachatelích zatím nejsou jasné. V uplynulých měsících si ale podobné útoky ve městě, ze kterého loni v říjnu turecká armáda vyhnala milici syrských Kurdů, vyžádaly životy desítek civilistů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy