Tři národní parky Chorvatska. Uchvátí vás!

Ilona Víchová
18. 7. 2012 14:04
Hledáte zajímavá místa pro výlety nebo ubytování v Chorvatsku?
Foto: Aktuálně.cz

Chorvatsko patří k nejoblíbenějším destinacím, které si Češi volí jako místo své dovolené. Krásné pláže a čisté azurové moře, které láká k celodennímu koupaní. Máme pro vás tři tipy, kam vyrazit na výlet. Národní park Kornati, Národní park Mljet a Národní park Brijuni. Tři úchvatná místa, která byste měli navštívit.

Národní park ostrov Mljet

Hledáte klidné místo, kde nehrozí nájezd turistů? Pak je ostrov Mljet tím pravým rájem pro vás. Jde o jeden z největších ostrovů v Jihodalmatském souostroví o rozloze více než 100 metrů čtverečních. Čeká vás dovolená na jednom z nejzalesněnějším jadranském ostrově. Stín vám dopřejí překrásné borovice a dubové porosty či cedrové háje.

Národní park najdete na severovýchodní části ostrova o ploše 5 375 hektarů pevniny a moře. Velkým lákadlem je Velké a Malé jezero. Ostrov je obsypaný spoustou malých slaných jezer, která byla původně sladkovodní.

Foto: Aktuálně.cz

Uprostřed Velkého jezera stojí majestátní románský benediktinský klášter sv. Marie, jehož základy stojí na malém ostrůvku. Dvě laguny, Malé a Velké jezero spojuje s mořem úzký průliv. Voda v lagunách je krásně teplá a o dost méně slaná než v moři. Uprostřed ostrova jsou čtyři zatopené krasové doliny, které jsou vyhledávaným místem rybářů, kteří touží ulovit úhoře.  

Ostrov je trajektově spojen s Dubrovníkem a přístavem Prapratno u Stonu na Pelješci. Do národního parku vstoupíte na třech místech. Připravte se, že budete muset zaplatit vstupné, které se pohybuje kolem 65 kun. Ubytovat je možné v osadě Pomena v hotelovém komplexu, nebo v soukromí v některé z blízkých vesniček. Projděte se nebo projeďte po parku na kole.

Výlet do Národního parku Brijuni

Udělejte si z chorvatské Istrie výlet na Brionské ostrovy. Čekají vás dva hlavní a jedenáct menších ostrovů. Od roku 1983 jsou vyhlášené Národním parkem Brijuni. Ostrovy leží v blízkosti města Paula.

Na ostrovech vás čeká mírné přímořské podnebí a bujná vegetace, která je z části proměněná v zoo-safari. Dva hlavní ostrovy nesou název Veliki Brijun a Mali Brijun. Mezi dalšími menšími najdete Gaz, Sveti Marko, Supin, Galija, Vrsar a mnoho dalších.

Foto: Aktuálně.cz

Kroky turistů vedou většinou na ostrov Veliki Brijun, nebo si mohou zaplatit plavbu kolem celého souostroví. Z centra vás vláček dopraví k archeologickým lokalitám nebo do zoo-safari. K vidění je překrásné archeologické muzeum nebo gotický kostel Sv. Germana. Ostrov nabízí bohatou nabídku sportovního vyžití. Vyzkoušet si můžete windsurfing, jachting nebo si zahrajte golf či tenis. Co opravdu na ostrově nenajdete, jsou hlučné diskotéky a zábavy. V Národním parku Brijuni platí přísná opatření.

Cesta za poznáním - Národní park Kornati

Část souostroví Kornati je od roku 1980 vyhlášená Národní přírodní rezervací. Jde o místo, kde se vše děje bez zásahu člověka. Kornati jsou převážně skaliska a kameny v moři. Největší ostrov Kornat má plochu 33 kilometrů čtverečních. Celkem souostroví tvoří 250 kilometrů čtverečních. Z pevniny se na ostrovy dostanete z Biogradu na Moru nebo z Murteru. Kromě vstupného do parku se platí veškeré aktivity, které se tam odehrávají.

Foto: Aktuálně.cz

Na některých z ostrovů spatříte zbytky římských sídel. Jeden takový pozůstatek je v mělkém průlivu Mala Proversa mezi ostrovy Dugi otok a Katina. Už z dálky uvidíte trosky velké římské stavby z 2. století. Zajímavostí na ostrovech je procesí na loďkách a člunech k Panně Marii z Aracu. Tento kostel spatříte v Podtarackém zálivu na ostrově Kornat. Vždy 1. července přijíždějí ke kostelu místních obyvatel na loďce. Jde o jedinečnou příležitost spatřit místní lidové kroje, barevnost a slavnostní roucho knížecí.

Ostrov je téměř bez lesního porostu. Dnes tři čtvrtiny ostrovu tvoří porosty šalvěje a zbytek jsou keře a nepojmenovatelné porosty. Na Kornati se dostanete při jednodenním výletě, které většinou pořádá cestovní kancelář. Cílem výletu jsou ostrovy Murter, Dugi otok, Ugljan a Pašman.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy