Trezorové filmy: Které snímky chtěli komunisté zničit?

Trezorové filmy: Které snímky chtěli komunisté zničit?
Ucho 
 Film Karla Kachyni z roku 1970 je jeden z nejpalčivějších zapovězených titulů tehdejší doby. Jde o psychologické drama v podání herečky Jiřiny Bohdalové a Radoslava Brzobohatého. Manželský pár byl sice loajální vůči komunistickému režimu, přesto byl po vzoru "důvěřuj, ale prověřuj" tajně odposloucháván Státní bezpečností. Když manželé zjistí, že jsou vyzrazena všechna jejich nejintimnější tajemství, zachvátí je panika a strach. Film se kvůli jasné obžalobě režimu nesměl vysílat a dlouho se tak o tomto skvostu české kinematografie nevědělo. Premiéry i ocenění se dočkal až roku 1990.
Sedmikrásky 
 Satirická groteska Věry Chytilové pojednává o dvou Mariích, které se rozhodnou pro zkaženost, protože svět kolem nich je také zkažený. Vyhledávají jen zábavu, motají hlavy pánům, kradou a dělají rozruch. V době svého vzniku v roce 1966 byly Sedmikrásky velmi provokativním dílem. Poslanec Jaroslav Pružinec dokonce vystoupil na Národním shromáždění ČSSR s interpelací a požadoval stažení Sedmikrásek z kin. Vadilo mu, jaké filmy se točí za státní peníze a tvrdil, že snímek nemá s ideály komunismu nic společného.
Spalovač mrtvol 
 Psychologický horor režiséra Juraje Herze natočený roku 1968 se stal okamžitě trnem v oku režimu. I když se odehrává na sklonku 30. let, komunistický režim viděl v boji proti nacismu jistou paralelu. Hlavní hrdina, zaměstnanec pražského krematoria Karel Kopfrkingl, je na začátku filmu velmi vzorným otcem i občanem. V tehdejší atmosféře strachu ale sám začne spolupracovat s nacisty a stává se z něho stoupenec režimu. V roli spalovače mrtvol vynikl herec Rudolf Hrušínský. Obnovené premiéry se film dočkal až v roce 1990.
O slavnosti a hostech 
 Režisér Jan Němec vytvořil v roce 1966 tragikomický příběh o jedné oslavě. Divák sleduje sedm osob, které se navzájem vůbec neznají, přesto jsou pozvány na jistou společenskou akci. Cestou ke svému hostiteli jsou ale přepadeny a svorně přijímají postavení poraženého. Záhy se ale dozvídají, že vše byl jen žert a oslava může začít. Během ní ale jeden z hostů uteče a rozhořčený hostitel po něm začne se všemi okamžitě pátrat. Tehdejší prezident Antonín Novotný se ovšem v postavě hostitele zhlédl natolik, že film okamžitě zakázal.
Foto: Filmové studio Barrandov / Jaromír Komárek
20. 12. 2013 13:00

Praha - V 60. letech se zrodila nová vlna umělců, jejichž filmy dnes patří do zlatého fondu (nejen) české kinematografie. Řada z nich si ale kvůli politickým okolnostem musela na ocenění a úspěch počkat. Rozčarování z ideologie, nedůvěra a skepse. To vše spojovalo tehdejší režiséry, kteří se dočkali uznání po více než dvaceti letech. Dnes je snaha tento kinematografický poklad digitalizovat a opět uvést do českých kin. Naposledy si diváci připomněli film Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci, který se v digitálně restaurované verzi promítal na letošním ročníku MFF v Karlových Varech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy