Tisíce muslimů žádají stažení bot Nike, logo připomíná slovo Alláh

ČTK ČTK
31. 1. 2019 16:47
Tisíce muslimů podepsaly petici, v níž žádají, aby společnost Nike stáhla z prodeje model sportovních bot, jejichž logo připomíná arabské psaní slova Alláh (bůh). Nike se hájí, že podobnost loga a arabského slova je neúmyslná.
Boty Nike a logo připomínající slovo Alláh.
Boty Nike a logo připomínající slovo Alláh. | Foto: Change.org / Saiqa Noreen

Problém se týká modelu Nike Air Max 270 a jeho loga na podrážce boty. Petici podepsalo bezmála 20 tisíc muslimů a jejich počet konstantně stoupá. Žádají, aby společnost "rouhačský a urážlivý" model z prodeje po celém světě stáhla. Informoval o tom turecký list Hürriyet.

"Je otřesné a odporné, že Nike dovolila, aby na botě bylo jméno boha. Je to neuctivé a navýsost urážlivé vůči muslimům a islámu. Islám učí soucit, laskavost a spravedlnost ke všem," uvedla autorka petice Saiqa Noreenová. Poukazuje na to, že na logo, jež se podobá arabskému zápisu slova Alláh, budou majitelé bot šlapat a může se zanést hlínou či špínou.

"Nike respektuje všechna náboženství a bere tuto záležitost velmi vážně," vyjádřila se společnost ke kauze. Logo mělo podle ní být pouze variací značky AIR MAX a jakýkoli jiný význam je neúmyslný.

S podobnou kontroverzí se firma Nike potýkala už v roce 1997. Omluvila se tehdy za nechtěné poškození náboženského cítění muslimů a stáhla z trhu po celém světě 38 tisíc párů obuvi.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy