Tisíce muslimů žádají stažení bot Nike, logo připomíná slovo Alláh

ČTK ČTK
31. 1. 2019 16:47
Tisíce muslimů podepsaly petici, v níž žádají, aby společnost Nike stáhla z prodeje model sportovních bot, jejichž logo připomíná arabské psaní slova Alláh (bůh). Nike se hájí, že podobnost loga a arabského slova je neúmyslná.
Boty Nike a logo připomínající slovo Alláh.
Boty Nike a logo připomínající slovo Alláh. | Foto: Change.org / Saiqa Noreen

Problém se týká modelu Nike Air Max 270 a jeho loga na podrážce boty. Petici podepsalo bezmála 20 tisíc muslimů a jejich počet konstantně stoupá. Žádají, aby společnost "rouhačský a urážlivý" model z prodeje po celém světě stáhla. Informoval o tom turecký list Hürriyet.

"Je otřesné a odporné, že Nike dovolila, aby na botě bylo jméno boha. Je to neuctivé a navýsost urážlivé vůči muslimům a islámu. Islám učí soucit, laskavost a spravedlnost ke všem," uvedla autorka petice Saiqa Noreenová. Poukazuje na to, že na logo, jež se podobá arabskému zápisu slova Alláh, budou majitelé bot šlapat a může se zanést hlínou či špínou.

"Nike respektuje všechna náboženství a bere tuto záležitost velmi vážně," vyjádřila se společnost ke kauze. Logo mělo podle ní být pouze variací značky AIR MAX a jakýkoli jiný význam je neúmyslný.

S podobnou kontroverzí se firma Nike potýkala už v roce 1997. Omluvila se tehdy za nechtěné poškození náboženského cítění muslimů a stáhla z trhu po celém světě 38 tisíc párů obuvi.

 

Právě se děje

Další zprávy