Tisíce lidí spolu bojovaly v ulicích italského města. K tradiční bitvě potřebovaly tuny pomerančů

Magazín Video Magazín, Video
12. 2. 2018 17:00
V jedno velké bojiště se tuto neděli proměnily ulice města Ivrea v severní Itálii. Při střetech však netekla krev, ale pomerančová šťáva. Tradiční pomerančová bitva je součástí karnevalových oslav, trvá celkem tři dny a její kořeny sahají až do středověku. Původ této tradice je nejasný, nejspíš za ní stojí legenda o markýzovi, který se pokusil znásilnit místní ženu. Ona se mu však ubránila a lidé pak vyplenili jeho palác. Pomerančové smrště se účastní tisíce bojovníků, kteří se dělí do devíti týmů. Není výjimkou, že si z bitvy odnáší i drobná poranění a pohmožděniny. Jednoznačnou obětí jsou však nebohé pomeranče, každoročně jich "válečníci" spotřebují kolem 230 tun.
Italové každoročně svádějí tradiční pomerančovou bitvu v městečku Ivrea | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 14 minutami

Lékařské fakultě Ostravské univerzity hrozí, že bude bez akreditace

Hodnotící komise Národního akreditačního úřadu nedoporučuje schválení akreditace studijního programu Všeobecného lékařství pro Lékařskou fakultu Ostravské univerzity. Jde sice zatím pouze o návrh, nikoli rozhodnutí, ale přesto není jisté, jestli program Všeobecné lékařství bude moci fakulta letos pro uchazeče otevřít. V reakci na rozhodnutí to sdělil rektor Jan Lata.

Návrh hodnotící komise úřadu univerzita obdržela v pondělí. "Byť jde o návrh a nikoli o definitivní rozhodnutí, není to pro Lékařskou fakultu ani pro univerzitu příjemná situace. Věříme, že Rada Národního akreditačního úřadu zohlední stoupající kvalitu jak v oblasti personálního obsazení, tak v oblasti vědy a výzkumu, která se na fakultě v posledních letech odehrála a fakulta akreditaci obdrží," uvedl Lata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy