Zaplněné Staroměstské náměstív centru Prahy v sobotu v 17:30 přihlíželo slavnostnímu rozsvícení 22 metrů vysokého vánočního stromu. Strom bude opakovaně rozsvěcován ještě v 18:30, 19:30 a 20:30.
Na náměstí zároveň začaly tradiční vánoční trhy, které lákají na novou výzdobu z přírodních materiálů a nové prodejní stánky s českým zbožím. Konat se tu budou i dílničky pro děti, připraveno je pro ně i promítání pohádek, večery vyplní kulturní program. Ceny občerstvení se oproti loňskému roku nezměnily.
Strom je nasvícen ve zlatobílých barvách s červenými prvky. Samotné rozsvěcování trvalo za doprovodu hudby několik minut. V sobotu se bude ještě třikrát opakovat. Praha před rokem změnila způsob rozsvěcení zejména kvůli velkému zájmu přihlížejících a rovněž kvůli bezpečnosti.
Na náměstí se vydaly tisíce lidí, a to jak Pražanů, tak turistů, vydali se sem rodiny s dětmi i rodiče s kočárky. Zaplněná byla ústí ulic, které na Staroměstské náměstí vedou, a zaplněné bylo také náměstí Franze Kafky, odkud je vánoční strom průhledem mezi domy a kostelem svatého Mikuláše vidět.
Oproti loňsku se na trhu změnilo uspořádání stánků, které letos tvoří vánoční hvězdu. Výzdoba trhů vychází z lidových motivů a dekorací. Stánky a náměstí jsou vyzdobeny perníčky, šiškami a dalšími přírodními materiály. Umístěn je tu betlém a lidé mohou vidět i živá zvířata. "Máme připraveno trojnásobné množství stromků, až padesát, a tři tuny čerstvého jehličí, aby přírodní materiály byly v prostoru znát," řekla již v pondělí Michaela Valentová z firmy S.O.S. Dekorace, která výzdobu vytvořila.
V rohu náměstí je pódium. V jeho přední části bude jakási forbína, která přes den poslouží k posezení nebo se tu budou konat rukodělné dílničky pro děti. Pódium pak bude centrem silvestrovské akce.
Ceny občerstvení se v porovnání s loňskem nezměnily. Lidé si tak mohou koupit například svařené víno za 50 korun, stejně stojí pivo nebo horká čokoláda. Káva, čaj nebo párek v rohlíku vyjdou na 40 korun a klobása, medovina a langoš na 60 korun. Stánky nabízejí mimo jiné vánoční ozdoby, dřevěné hračky, krajky nebo šperky.
Výběr provozovatele trhu provázely potíže. Praha na jaře vypsala soutěž na firmu, která měla nahradit Taiko, jemuž v srpnu skončila smlouva. Vítězem se stalo opět Taiko, a to v polovině srpna, vedení města výsledek soutěže schválilo 11. října. Za pronájem bude Taiko podle nové smlouvy ročně platit čtyři miliony korun a smlouva je na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou jednoho roku. Taiko pořádalo trhy od roku 2004, před dvěma lety dostalo od města k původní smlouvě výpověď.