TEST Rychlé šípy, Dlouhé Bidlo, Haha Bimbi. Znáte je?

Zuzana Hronová ČTK Zuzana Hronová, ČTK
24. 1. 2014 17:17
Četli jste jako malí komiks Rychlé šípy? Přesvědčte se, jak pečlivě.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Před 15 lety, 23. ledna 1999, zemřel autor literatury pro mládež Jaroslav Foglar. Známý spisovatel a propagátor skautingu ovlivnil svými příběhy plnými dobrodružství a opravdového přátelství několik generací čtenářů. Přestože nesměl dlouho publikovat, počet výtisků jeho téměř třiceti románů překročil milion kusů.

Jaroslav Foglar se narodil 6. července 1907 v pražský Nuslích. Vystudoval obchodní školu a než se stal profesionálním autorem, dělal úředníka ve velkoobchodu s papírem.

Na počátku 20. let minulého století Foglar vstoupil do řad skautského hnutí. V roce 1927 se Jestřáb, jak zněla Foglarova přezdívka, ujal vedení pražského skautského oddílu Dvojka. Ideálům hnutí zůstal věrný i během období nacistické okupace a následného komunistického režimu. Během šesti desetiletí prošlo jeho oddílem asi 850 chlapců.

V roce 1934 vyšla Foglarova první kniha - Přístav volá. Stejně jako svou veškerou další tvorbu ji autor věnoval dětem. Cílem jeho prací bylo rozvíjet u mládeže úctu k přírodě, čestnost, obětavé kamarádství, odpovědný a samostatný přístup k práci a k řešení životních problémů.

K jeho nejčtenějším a nejznámějším dílům patří romány Chata v Jezerní kotlině, Hoši od Bobří řeky a trilogie Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství velkého Vonta. V oblíbenosti však patří první místo kreslenému seriálu Rychlé šípy, který měl 316 pokračování.

Znáte dobře tento komiks? Vyzkoušejte se zde >>

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Vláda chce těsně před volbami jednat ve Sněmovně o zmrazení platů politiků

Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. V pondělí schválila příslušný návrh. Po jednání kabinetu o tom informoval vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Uvedl, že schválen byl zákon o platu představitelů státní moci, který se týká politiků, nikoliv soudců. "Současně pracujeme na jeho zařazení," uvedl s návrhem na termín 5. října. Poslanci poslední řádnou schůzi uzavřeli v pátek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tenista Veselý nevyužil dva setboly a vypadl v Nur-Sultanu s Munarem

Nejlepší český tenista Jiří Veselý vypadl na turnaji v Nur-Sultanu v prvním kole. Se Španělem Jaumem Munarem osmadvacetiletý příbramský rodák prohrál v hlavním městě Kazachstánu za hodinu a tři čtvrtě 3:6 a 6:7.

Veselý, jemuž patří v žebříčku 88. místo, měl v tie-breaku druhé sady dobrou příležitost dotáhnout zápas do třetího setu. Za stavu 6:4 měl dva setboly, ale ani jeden neproměnil. Naopak dvojchybou dal 71. hráči světa Munarovi možnost utkání ukončit a Španěl nezaváhal.

Na ATP Tour prohrál Veselý po vyřazení v 2. kole v Kitzbühelu a 1. kole US Open třetí zápas za sebou.

Tenisový turnaj mužů v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, 541.800 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

Munar (Šp.) - Veselý (ČR) 6:3, 7:6 (8:6).

Zdroj: ČTK
Další zprávy