"Nevěřte fámám." Tesla čelí vážnému obvinění kvůli zběsilé jízdě modelu Y

pru pru
14. 11. 2022 14:00
Pouliční kamery zachytily zběsilou jízdu automobilu značky Tesla po ulicích jihočínského města. Za incident, který stál život dvou lidí, viní rodina řidiče slavnou automobilku - podle nich vůz nereagoval na sešlápnutí brzdy a nedal se ovládat. Firma miliardáře Elona Muska se ale brání a vyzývá k tomu, aby lidé nevěřili fámám.
Pouliční kamery zachytily zběsilou jízdu automobilu značky Tesla po ulicích jihočínského města. | Video: Reuters

Nehoda se odehrála v sobotu 5. listopadu ve městě Čchao-čou v provincii Kuang-tung na jihu Číny. Záběry z několika pouličních kamer zachycují, jak ve chvíli, když se řidič pokoušel zaparkovat na kraji silnice, se elektromobil z nenadání vysokou rychlostí rozjel. Poté se začal nekontrolovaně řítit ulicemi a ohrožovat všechno, co mu stálo v cestě.

Ve vysoké rychlosti pak Tesla Model Y srazila dva motocykly a dvě jízdní kola. Její zběsilou jízdu ukončil po více než dvou kilometrech náraz do malého nákladního automobilu a budovy u kraje silnice. Při nehodě zahynuli dva lidé, tři včetně samotného řidiče byli zraněni. Podle tamních policistů nebyl pětapadesátiletý muž ve vozidle po vlivem návykových látek, uvádí agentura Reuters.

Kriminalisté nyní incident prověřují, jeho přesná příčina zatím není známa. Rodina řidiče tvrdí, že brzdový pedál při sešlápnutí nereagoval a ani po stisknutí parkovacího tlačítka automobil nezastavil. Při nečekaně rychlé jízdě poté podle nich nebylo možné stroj ovládat. Po americkém výrobci nyní požadují vysvětlení.

Tesla po prvotním přezkumu videozáznamu uvedla, že brzdová světla se při zrychlování vozu opravdu nerozsvítila, což by mohlo značit nefunkčnost brzdového pedálu. Na druhou stranu ale zdůraznila, že na základě dostupných důkazů není zatím možné s jistotou říct, zda řidič při jízdě opravdu brzdy aktivoval.

Automobilka ale uvedla, že s čínskými úřady bude na vyšetřování nehody nadále spolupracovat. "Tamní policie v současné době hledá třetí stranu, která by poskytla další informace o této nehodě. A my aktivně poskytneme veškerou potřebnou pomoc," uvedli pro agenturu Reuters zástupci Tesly a zároveň vyzvali, aby lidé nevěřili nepotvrzeným fámám.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Venezuelská vláda a opozice obnovily jednání, USA v reakci zmírnily sankce

Venezuelská vláda a opozice se dnes vrátily k rozhovorům, které loni v říjnu uvázly na mrtvém bodě. Washington v reakci povolil americkému ropnému gigantu Chevron částečně obnovit své aktivity ohledně těžby ropy ve Venezuele. Chevron tam přestal těžit kvůli sankcím, které vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Zástupci venezuelské vlády a opozice dnes v mexické metropoli podepsali dílčí dohodu, v níž správu několika miliard dolarů zmrazených v zahraničních bankách svěřily OSN. Venezuelská aktiva budou postupně rozmrazována, aby zmírnila humanitární krizi v této jihoamerické zemi. Finance by mohly být využity například na zlepšení stavu zdravotnictví či elektrické sítě.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že společnost Chevron může částečně obnovit aktivity společného podniku s venezuelskou státní firmou PDVSA, musí ale zajistit, že PDVSA nebude dostávat žádné příjmy z prodeje ropy společnosti Chevron.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy