Zemřela Anna Jurásková, scenáristka Broučků, Rumcajse či Lišky Bystroušky. Bylo jí 92 let

ČTK ČTK
17. 8. 2017 9:30
Scenáristka Anna Jurásková přenesla do seriálové a filmové podoby pohádky Jana Drdy, Josefa Lady, Jana Karafiáta, Rudolfa Těsnohlídka nebo Václava Čtvrtka. Napsala více než 70 televizních pohádek a v roce 2010 dostala cenu za mimořádný scenáristický přínos České televizi.
Anna Jurásková se scenáristicky podílela i na pohádkách o Rumcajsovi.
Anna Jurásková se scenáristicky podílela i na pohádkách o Rumcajsovi. | Foto: Česká televize

Ve věku 92 let zemřela scenáristka Broučků, Lišky Bystroušky a dalších večerníčků a pohádek Anna Jurásková. Podílela se na vzniku téměř tisícovky pořadů, včetně desítek televizních pohádek a řady známých večerníčků.

Jurásková přenesla do seriálové a filmové podoby pohádky Jana Drdy, Josefa Lady, Jana Karafiáta, Rudolfa Těsnohlídka nebo Václava Čtvrtka. Přímo se Čtvrtkem spolupracovala na scénáři večerníčku O loupežníku Rumcajsovi a podle jeho knih pak napsala scénáře pro večerníčky Pohádky z mechu a kapradí, O vodníku Česílkovi nebo O makové panence a motýlu Emanuelovi.

Generace malých diváků také vídaly v televizi její zpracování Karafiátových Broučků nebo Těsnohlídkovy Lišky Bystroušky. Ještě širší je paleta televizních pohádek, na jejichž vzniku se podílela. Napsala jich celkem 70. V roce 2010 dostala cenu za mimořádný scenáristický přínos České televizi.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Indie zakáže dalších 43 čínských mobilních aplikací, kromě TikToku omezuje i Alibabu

Indie v úterý zakázala 43 mobilních aplikací, které z většiny patří čínským softwarovým firmám. Podle indického ministerstva informačních technologií představovaly nebezpečí pro "svrchovanost a celistvost" země. Na černé listině se ocitly také čtyři aplikace čínského internetového prodejce Alibaba, uvedla agentura AP.

Krok přichází měsíc poté, co Indie zakázala desítky aplikací čínských technologických společností, včetně populární aplikace na přehrávání krátkých videí TikTok či videohry PUBG. Indické úřady uvedly, že aplikace slouží ke krádežím a podloudnému přenosu uživatelských dat na servery mimo území Indie. Peking se tehdy vůči zákazu ostře ohradil.

Nejnovější spor mezi oběma zeměmi přichází v době, kdy roste napětí ohledně jejich společné hranice. Čína a Indie spolu mají 3500 kilometrů dlouhou hranici v oblasti Himálaje a vedou vleklý územní spor v místech, kde neexistuje oboustranně uznaná hraniční čára. V polovině června konflikt v hornaté oblasti Ladákhu vyústil ve střet, při kterém zemřelo 20 indických vojáků. Šlo o první smrtelný střet mezi těmito asijskými jadernými mocnostmi za posledních 45 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy