Vyprávěj chce být M.A.S.H. z totalitního Československa

krf
7. 9. 2009 9:00
Námět jsme Španělům neukradli, říká firma Dramedy
Seriál ČT Vyprávěj - Veronika Freimanová
Seriál ČT Vyprávěj - Veronika Freimanová | Foto: Dramedy Production

Rozhovor -  Pondělní večer bude na programu ČT1 podruhé patřit seriálu Vyprávěj. Projekt vznikající ve spolupráci se společností Dramedy má ambici prostřednictvím "malých dějin" jedné rodiny zrekapitulovat každodenní život v komunistickém Československu.

Seriál Česká televize ohlásila jako jeden z projektů ke 20. výročí sametové revoluce. Tvůrci seriálu tvrdí, že nepřinášejí žádné "pelíšky" -  ale ani nechtějí své hrdiny hodnotit a vkládat jim jako autoři svůj subjektivní názor.

Zatím se nicméně seriál objevil v médiích spíš v souvislosti s informací, že české tvůrce chce soudně stíhat španělská Grupo Ganga Producciones za "zcizení" námětu. Nápadně se prý podobá tamnímu Vyprávěj, jaké to bylo, Cuéntame cómo pasó - jehož adaptaci v Dramedy Productions zvažovali.

"Pro posouzení jsme dostali 2 díly - 93. a  95. - na DVD a popis postav. Podle toho se to přece ani opsat nedá," říká ředitel společnosti Filip Bobiňski a nařčení odmítá.

Podle webu CT24 vás mrzí, jak novináři s touhle informací naložili.. Tamní producentka mluvila podle deníku Metro konkrétně o vás  - že jste měl o seriál zájem a jednal s ní. Jaká je vaše verze a jaká je teď situace?
Naše společnost analyzuje desítky formátů ročně; máme velmi dobrou pověst mezi zahraničními producenty, kteří nám je nabízejí. Formát realizujeme, pokud jsou postavy a příběhy přenositelné tak, abychom mohli použít scénáře k formátu - jako u seriálu Redakce nebo Horákovi.

Seriál ČT Vyprávěj - Svatopluk Skopal, Alexander Hemala, Andrea Nováková
Seriál ČT Vyprávěj - Svatopluk Skopal, Alexander Hemala, Andrea Nováková | Foto: Dramedy Productions

Španělský seriál jsme ale vyhodnotili jako nepoužitelný pro zdejší prostředí a vyvinuli autentický a ryze český seriál. To je mnohem náročnější a rizikovější než koupit formát, ale v případě seriálu mapujícího naší minulost to byla správná cesta.

Znali jste španělský seriál? Na webu digizone.cz píšete: Nikdy jsme nezakrývali, že Dramedy Productions se v určité fázi zabývala úvahou adaptovat zmíněný seriál od společnosti Grupo Ganga Producciones.
Analyzujeme úspěšnost televizních pořadů z celého světa a mimo jiné podle toho volíme témata našich projektů, které vyvíjíme. Chtěli jsme dělat retroseriál a španělský cyklus jsme zvažovali k adaptaci.
Ale to, že to je také retro seriál, neznamená, že je stejný a že je k němu třeba kupovat licenci. Je to stejné, jako když máte dva mobilní telefony s dotykovým displejem od různých firem, které je vyvinuly nezávisle na sobě.

V čem se váš seriál liší?
Právě ve zmiňovaném "námětu". To je z autorskoprávního hlediska velmi konkrétně popsaný děj a příběh. Také v postavách, žánru a mnoha dalších aspektech. Náš seriál napsali autoři, kteří nikdy španělský seriál ani neviděli.

Seriál ČT Vyprávěj - Jaromír Nosek, Roman Vojtek
Seriál ČT Vyprávěj - Jaromír Nosek, Roman Vojtek | Foto: Dramedy Productions

Bude nakonec zahájen soudní spor?
Jsem přesvědčen, že nikoli: není se o co soudit. Je to asi jako kdybych já řekl, že oni ukradli námět na americký seriál Báječná léta, který je podle mne tomu jejich mnohem podobnější než náš. Redaktor Metra vytrhl pár věcí z kontextu a řekl Španělům, že seriál je podobný. Ti, bez znalostí jakýchkoli faktů zareagovali do telefonu ukvapeně, že jsme jim seriál ukradli. V podstatě bychom je my mohli žalovat za urážku.

Pracovali jste už s ČT i s Novou. Nabízeli jste Vyprávěj i jinde, nebo vznikalo přímo pro veřejnoprávní obrazovku? Máte pocit, že je to "veřejnoprávní" téma?
Nenabízeli. Od počátku jsme považovali Českou televizi za nejvhodnějšího partnera pro tento projekt, pracujeme hodně také s jejich archivními materiály, a navázali jsme tak přirozeně na předchozí spolupráci na Horákových.

Seriál mapuje historii ve čtyřech uzavřenějších cyklech po desetiletích: 1964-1975, 1975-1985, 1985-1995, 1995-2005. Kolik to bude dílů a jak dlouho poběží?

Seriál ČT Vyprávěj - Andrea Kerestešová
Seriál ČT Vyprávěj - Andrea Kerestešová | Foto: Dramedy Productions

Momentálně dokončujeme prvních 26 dílů, které končí někdy v roce 1973. Další vzniknou dle diváckého zájmu; do výroby již připravujeme díly, které nás postupně dostanou až do let osmdesátých.

Nakolik je seriál historicky věrný? Pracovali jste při rešerších i s odborníky - historiky nebo politology - ale i znalci módy a životního stylu?
Na seriálu spolupracují historikové a poradci. Kostýmní výtvarnice Libuše Pražáková je pamětnice a pracovala mimo jiné na filmu S Tebou mne baví svět. My ale záměrně říkáme, že je to retro-seriál, nikoli historicky přesná rekonstrukce. Chceme, aby k divákovi zavanula atmosféra doby, takže seriál je trochu stylizovaný.

Ne všichni třeba měli tak výrazné účesy, některé módní doplňky byly třeba k dostání jen v Tuzexu; mělo je pár lidí, přesto byly pro tu dobu do jisté míry typické. Snažíme se o pravděpodobnost. Každý tu dobu pamatuje ale trochu jinak a očekáváme, že diváci na to budou reagovat. Podstatné ale je, aby je bavil příběh - a ten je jistě autentický, protože je do značné míry složen z vyprávění rodiny a známých.

Bylo náročné zajistit rekvizity a výpravu od oblečení po hudbu? Je mezi nimi hodně originálů?  A byla pro vás výprava stejně důležitá jako příběh?

Foto: Aktuálně.cz

Některé kostýmy, zvláště slavnostní, je třeba nechat ušít. Ty běžné se dají najít ve fundusu, od sběratelů, někdy lze použít věci současné, protože střihy a vzory se opakují. Výprava je pro nás velmi důležitá. Na to, aby si divák dobové detaily užil, musí pečlivě myslet režisér i kameraman. Pamatuji si, že za jednu kuchyňskou linku museli rekvizitáři koupit majiteli novou.

Říkáte, že vás k Vyprávěj inspirovala obliba retro seriálů.  Když k tomu  přidáme, že "hlavní akcent je kladen na všední problémy členů rodiny, ne na politiku či velkou historii", může nám vyjít i to, že jste chtěli natočit další "pelíšky". Což není jen historie viděná "humorným" oparem vzpomínek, ale mimo jiné i pocit, že politiku nakonec přes všechny ústrky bylo možné nechat přede dveřmi a žít "normální život". 
Já ani náš tým to tak rozhodně nevnímáme. Hlavní hrdinové seriálu sice nejsou přímo disidenti, nebo naopak komunisté, ale politika se jich v životě často velmi nepříjemně dotkne. Jen se na tu dobu snažíme dívat s odstupem a ve vyprávění vnímat i ty běžné radosti i starosti, které měli všichni v jakémkoli režimu.

Já si také rád vzpomenu na osmdesátá léta, na svou základní školu, na céčka, poslouchali jsme popík, měli jsme džíny z Polska... Ale taky si pamatuju ruštinářku-udavačku a to, že do Jugoslávie nás na dovolenou nepustili.

Seriál ČT Vyprávěj - Štěpán Tesáček, Roman Vojtek, Veronika Freimanová, Andrea Kerestešová
Seriál ČT Vyprávěj - Štěpán Tesáček, Roman Vojtek, Veronika Freimanová, Andrea Kerestešová | Foto: Dramedy Productions

Seriál jste charakterizovali i slovy: "Jako když listujete rodinným albem. Není záměrem analyzovat nebo hodnotit historické události, jde spíše o to zachytit co nejvěrněji dobu a pocity." Přitom každé zachycení doby je i její interpretací - a hlavním hrdinou je člověk, který "nechce dávat úplatky a je proti režimu".  Hledali jste tedy "konsenzuální" vysledek přijatelný i pro ty diváky, kteří kritickou optiku na bývalý režim nutně nesdílejí?
Postava Romana Vojtka má své principy; není přímo proti režimu, je to rovný chlap, který se stará o svou rodinu, jak nejlépe to dokáže. Ale není tak silný ani snad názorově vyhraněný, aby se režimu postavil. Snažíme se vysvětlit, že seriál Vyprávěj není o hrdinných odbojářích, ale je to příběh obyčejných lidí.

A máte pocit, že už nastala doba, aby si i ti obyčejní Češi - třeba s vaším seriálem - přiznali, že uzavírali s režimem kompromisy a že je to ovlivnilo a formovalo mnohem víc, než jsou si schopní připustit, třeba i v těch běžných věcech.  Tím nemyslím, že byste se měli připojit k současné vlně antikomunismu - což je často spíš gesto vytěsnění.

Jak se bude seriál vyvíjet dál, i naši hrdinové určité kompromisy udělají, vlastně je to na denním pořádku. Ale je na divácích, jak si to zhodnotí. My v seriálu vyprávíme příběhy bez toho, aniž bychom naše hrdiny hodnotili, nevkládáme do toho jako autoři náš subjektivní názor. Pro mne osobně se v seriálu ale objeví řada okolností a faktů, že přes jakékoli "růžové vzpomínky na dobu mládí" bych tu dobu společensky a politicky pozitivně rozhodně neohodnotil.

Jaká cílová skupina bude seriál sledovat? Ti, kteří si budou ukazovat, na embéčko "hele, to sme taky měli". Nebo věříte, že přitáhnete i mladší a mladé diváky?
Upřímně doufám, že dokážeme přitáhnout i mladší diváky. Proto se snažíme o to, aby forma vyprávění byla zábavná. Zajímavé jsou také vložené archivní materiály, které dobu přibližují. A seriál má svůj velký svět také na internetu, kde diváci mohou najít další  dobové informace, bonusová videa vztahující se k době a další archivní materiály (viz zde).

Měli jste vzory, co se týče vypravěčské struktury, ale i - řekněme - celého ladění a nastavení? Váš scenárista mluvil o Amarcordu...
Třeba seriál MASH, ten se také odehrává v těžké - válečné - době, řeší závažná témata, pokrývá dlouhé časové období. Přesto je vyprávěn lehce, s nadsázkou a humorem.

 

Právě se děje

Další zprávy