VIDEO Nová reality show. Rodina zakusila hrůzy protektorátu

hrz
11. 5. 2015 7:51
Česká televize zavezla jednu současnou rodinu na samotu do Beskyd. Ta zde dva měsíce žila bez moderních vymožeností a čelila gestapu i partyzánům.
Tak vypadá historická reality show České televize Dovolená v protektorátu. | Video: Česká televize

Staré Hamry / Praha - Usedlost v beskydské lokalitě Na Klepačce ve Starých Hamrech se na dva měsíce proměnila ve statek z doby před sedmdesáti lety. Jeho obyvateli se stala současná sedmičlenná rodina, kterou po prvním probuzení v novém domě čeká nemilé překvapení - je právě 15. března 1939 a nastávají zlé a chmurné časy.

Tak začíná děj televizního experimentu s názvem Dovolená v protektorátu, který vznikl v ostravském televizním studiu České televize v tvůrčí producentské skupině Lenky Polákové.

Vybraná rodina, která vzešla z divácké výzvy a důkladného castingu, byla v rámci reality show po dobu dvou měsíců vystavena výrazné zátěži každodenního venkovského života. Byla nucena pečovat o svěřené hospodářství s domácím zvířectvem a zároveň čelila také specifickým obtížím protektorátní doby.

Čechoslováci byli podle leteckého historika Jiří Rajlicha v britském bombardovacím letectvu exoty, kteří se v řadě akcí vyznamenali. Kurátor VHÚ Jan Sýkora popisuje, jak se válečná letadla restaurují.
23:51
Čechoslováci byli podle leteckého historika Jiří Rajlicha v britském bombardovacím letectvu exoty, kteří se v řadě akcí vyznamenali. Kurátor VHÚ Jan Sýkora popisuje, jak se válečná letadla restaurují. | Video: DVTV

Potýkala se s přídělovým systémem potravin a základních potřeb, život ji ztrpčovaly vyhlášky a nejrůznější nařízení. I poslech zahraničního rádia znamenal sankce. Stejně jako jejich předci před sedmdesáti lety také oni žili ve strachu z gestapa a udavačů a jejich nejistá budoucnost je skličovala.

"Po více než dvou letech práce na tomto projektu si myslím, že by nám všem prospělo si občas historii na vlastní kůži prožít – zkusit si, zda se ještě vůbec dokážeme uživit jen vlastníma rukama, přežít mimo současnou civilizaci, uchránit sebe i své děti před dnes znovu aktuálním nebezpečím válečných konflikt. A také, zda máme kolem sebe ty správné lidi, kteří by to s námi dokázali zvládnout," říká k originálnímu projektu kreativní producentka Lenka Poláková.

Na rozdíl od předků měla účinkující rodina výhodu – nikdo neusiloval o její fyzickou likvidaci. Navíc ji hnala vpřed jistota, že pokud zdárně dvouměsíční natáčení vydrží, získá slíbenou hodnotnou výhru.

Seriál Dovolená v protektorátu vznikal pod dohledem historiků a architekta, kteří dbali na dějinnou věrohodnost celého projektu. Expertní tým byl doplněn o psychologa, jenž je odborným garantem castingu i případným rádcem rodiny v nenadále krizové situaci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda Trumpa až usoudí, že se snížilo nebezpečí násilných incidentů v USA. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila šéfka stejnojmenné společnosti Susan Wojcickiová. YouTube zamezil Trumpově účtu nahrávat nová videa po útoku jeho příznivců na sídlo Kongresu na začátku ledna.

"Kanál zůstává nadále pozastavený kvůli rizikům podněcování násilí," řekla Wojcickiová v rozhovoru s organizací Atlantic Council. Středeční varování policie zajišťující ochranku Kapitolu ohledně možnosti nového útoku ozbrojenců na sídlo Kongresu jsou podle ní důkazem, že "nadále přetrvává zvýšené riziko násilností".

Na Trumpově youtubovém účtu lze nadále zhlížet dříve nahraná videa, není mu však umožněno nahrávat nová a platforma zablokovala možnost stávající nahrávky komentovat. YouTube na rozdíl od ostatních platforem udělil Trumpovi pouze důtku, k trvalému smazání účtu by musel dostat další dvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy