VIDEO Nová reality show. Rodina zakusila hrůzy protektorátu

hrz
11. 5. 2015 7:51
Česká televize zavezla jednu současnou rodinu na samotu do Beskyd. Ta zde dva měsíce žila bez moderních vymožeností a čelila gestapu i partyzánům.
Tak vypadá historická reality show České televize Dovolená v protektorátu. | Video: Česká televize

Staré Hamry / Praha - Usedlost v beskydské lokalitě Na Klepačce ve Starých Hamrech se na dva měsíce proměnila ve statek z doby před sedmdesáti lety. Jeho obyvateli se stala současná sedmičlenná rodina, kterou po prvním probuzení v novém domě čeká nemilé překvapení - je právě 15. března 1939 a nastávají zlé a chmurné časy.

Tak začíná děj televizního experimentu s názvem Dovolená v protektorátu, který vznikl v ostravském televizním studiu České televize v tvůrčí producentské skupině Lenky Polákové.

Vybraná rodina, která vzešla z divácké výzvy a důkladného castingu, byla v rámci reality show po dobu dvou měsíců vystavena výrazné zátěži každodenního venkovského života. Byla nucena pečovat o svěřené hospodářství s domácím zvířectvem a zároveň čelila také specifickým obtížím protektorátní doby.

Čechoslováci byli podle leteckého historika Jiří Rajlicha v britském bombardovacím letectvu exoty, kteří se v řadě akcí vyznamenali. Kurátor VHÚ Jan Sýkora popisuje, jak se válečná letadla restaurují.
23:51
Čechoslováci byli podle leteckého historika Jiří Rajlicha v britském bombardovacím letectvu exoty, kteří se v řadě akcí vyznamenali. Kurátor VHÚ Jan Sýkora popisuje, jak se válečná letadla restaurují. | Video: DVTV

Potýkala se s přídělovým systémem potravin a základních potřeb, život ji ztrpčovaly vyhlášky a nejrůznější nařízení. I poslech zahraničního rádia znamenal sankce. Stejně jako jejich předci před sedmdesáti lety také oni žili ve strachu z gestapa a udavačů a jejich nejistá budoucnost je skličovala.

"Po více než dvou letech práce na tomto projektu si myslím, že by nám všem prospělo si občas historii na vlastní kůži prožít – zkusit si, zda se ještě vůbec dokážeme uživit jen vlastníma rukama, přežít mimo současnou civilizaci, uchránit sebe i své děti před dnes znovu aktuálním nebezpečím válečných konflikt. A také, zda máme kolem sebe ty správné lidi, kteří by to s námi dokázali zvládnout," říká k originálnímu projektu kreativní producentka Lenka Poláková.

Na rozdíl od předků měla účinkující rodina výhodu – nikdo neusiloval o její fyzickou likvidaci. Navíc ji hnala vpřed jistota, že pokud zdárně dvouměsíční natáčení vydrží, získá slíbenou hodnotnou výhru.

Seriál Dovolená v protektorátu vznikal pod dohledem historiků a architekta, kteří dbali na dějinnou věrohodnost celého projektu. Expertní tým byl doplněn o psychologa, jenž je odborným garantem castingu i případným rádcem rodiny v nenadále krizové situaci.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Dopravu na Žižkově omezí oprava ulice Jana Želivského

Technická správa komunikací (TSK) v Praze začala v sobotu na Žižkově s opravou ulici Jana Želivského mezi Basilejským náměstím a Koněvovou a práce potrvají do konce měsíce. Pro auta bude úsek ve směru na Ohradu uzavřen do středy 19. srpna, objížďka povede ulicemi Ambrožova, Jeseninova a Na Vápence. Tramvaje a autobusy MHD úsekem jezdit budou.

Podle mluvčí TSK Barbory Liškové silnice při rekonstrukci dostane tzv. tichý asfalt, který by měl v této frekventované ulici pomoci snížit hluk. "Položením takzvaného tichého asfaltu a vyrovnáním kanálů předpokládáme snížení hlučnosti v okolí této komunikace o tři až pět decibelů," uvedla před časem mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy