Vánoce České televize: babypunk, zombie a andělé

Irena Hejdová Irena Hejdová
18. 11. 2008 16:50
Vánoce, vánoce přicházejí a ubaví nás k smrti
Vánoce ČT: Nebe a Vincek
Vánoce ČT: Nebe a Vincek | Foto: ČT

Praha - V obchodech už výhrůžně září vánoční výzdoba a své vánoční trumfy odhalila i Česká televize.

Sledovaností se asi na Novu nedotáhne, o Vánocích ale diváky přecpané cukrovím na rozdíl od jiných televizí hodlá zaujmout vlastní tvorbou a řadou premiér.

Jen nových původních pohádek připravila Česká televize hned šest. Původně jich bylo osm, s romskou pohádkou Dilino a čert a novým dílem Dušana Kleina Fišpánská jablka ale vánoční program nepočítá.

Přímo na štědrovečerní večer vyrukuje stanice s novou pohádkou zasloužilého televizáka Zdeňka Zelenky Kouzla králů o velké lásce odvážného chasníka Tadeáše a princezny Mariany.

Královský pár ztvární Josef Abrhám a Libuše Šafránková, jako na velký talent zástupci ČT upozorňují na debutujícího Martina Krause v hlavní roli a lákají na pohádku i chytlavým videoklipem.

Podle ředitele výroby ČT Václava Myslíka jde o vůbec první veřejnoprávní pohádku natočenou HD technologií; natáčela se navíc výhradně v exteriérech a reálech, mimo jiné na zámku Žleby a na hradě Kost.

Ke slovu se dostali i mladší a čerstvější tvůrci.

Na Boží hod vysílané Nebe a Vincek autora primáckého seriálu Letiště Petra Zahrádky uvede na scénu Jana Budaře v roli nemotorného andělského žáčka, který prý během natáčení vyděsil svým převlekem i jednu zaměstnankyni ČT.

Ve stejný den bude k vidění Jitka Molavcová, Martha Issová a Pavel Liška v pohádce O bílé paní od Martina Dolenského. Silvestr nabídne pohádku Jaroslava Hanuše Sofie a ukradený poklad, Nový rok pak Hanzlíkovu Hospodu U bílé kočky.

Netradiční směs pohádky a muzikálu slibuje Fredy a Zlatovláska.

"Když jsme si to pouštěli, vznikla velká diskuze, jak se to bude líbit," přiznává ředitelka programu Kateřina Fričová, zatímco v ukázce křepčí do hudby Petra Maláska několik zombie, Petra Černocká a falešný Michael Jackson.

Vánoční pohádka O bílé paní - Jitka Molavcová a Martha Issová
Vánoční pohádka O bílé paní - Jitka Molavcová a Martha Issová | Foto: ČT

Dojde ale i na klasiku, mimo jiné na pohádky Pyšná princezna, Hrátky s čertem či Princové jsou na draka. ČT nabídne i oba díly Troškovy Princezny ze mlejna. Nesmí chybět ani novodobá pohádka Pretty Woman či televizní premiéry koprodukčních filmů ČT - letos to bude Fimfárum 2, Václav a Maharal, tajemství talismanu.

Ze zahraničních filmů se diváci mohou těšit na štědrovečerní televizní premiéru Hledání Země Nezemě s Johnnym Deppem, na Stopy ve sněhu s Julií Ormond či Kida s Brucem Willisem.

Příznivci méně konformní zábavy si přijdou na své spíše v silvestrovské nabídce ČT.

Tady je v dopoledním bloku od 9.30 ukryt třeba koncert babypunkové skupiny Kašpárek v rohlíku a jejich hostů či pořad Mufovy silvestrovské vykopávky, který uvede sestřih písniček ze silvestrovských pořadů pro děti z let dávno minulých.

V 17.35 se mohou diváci těšit na vyvrcholení letošní cimrmanovské mánie s pohádkou Dlouhý, Široký a Krátkozraký.

Vlastní silvestrovský večer už nabídne masovější  "zábavu" - tentokrát jím bude provázet Aleš Háma se svým pořadem Taxík, který proveze k půlnoci několik českých celebritek různé záře.

Vánoce ČT: Kouzla králů
Vánoce ČT: Kouzla králů | Foto: ČT

Na ČT2 spáchá konečně Kamikadze často vysmívaný moderátor Pavel Anděl - jeho pětihodinový pořad Komunikadzce má být "symbolickým rozloučením s analogovou érou a symbolickým kamikadze skokem do náruče totální digitalizace".

Na Nový rok je připravený speciál k českému předsednictví Evropské unii, čtyřhodinové Otázky Václava Moravce na stejné téma i tradiční prezidentský projev. Ten nejspíš stejně jako loni uvede i Nova, která zatím s kompletním vánočním programem nevyrukovala.

"Nova nabídne divákům tradiční vánoční program v podobě českých pohádek, které se každý rok těší velké oblibě," říká zatím její mluvčí Michaela Fričová.

Premiéru Troškovy nové Nejkrásnější hádanky si nechává na později, na obrazovce nejsledovanější české stanice o Vánocích zato nebudou chybět populární zahraniční romantické filmy a štědrovečerní atmosféru pak dotvoří vánoční díl denního seriálu Ulice.

Podobně i na Primě podle mluvčí Jany Kocové sázejí spíše na speciální vánoční vydání svých seriálů Ošklivka Katka a Velmi křehké vztahy.

ČT chce vůni cukroví propojit s integrací handicapovaných a upozornit tak na své dobročinné aktivity. Vánoční vizuální kampaň probíhá v kulisách loutkového divadla, s hlasem Květy Fialové pronášejícím slogan Vánoce pro tebe i pro mne.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy