Nové Twin Peaks má špinavější atmosféru. A některé scény šokují víc než dřív

Tomáš Seidl Tomáš Seidl
23. 5. 2017 3:00
Pro postavy ze seriálu Twin Peaks, který se v noci z neděle na pondělí středoevropského času po více než čtvrtstoletí vrátil na obrazovky, nadále platí vyjádření režiséra a spolutvůrce Davida Lynche: "Jediní normální lidé v tomto městě jsou ti, které vůbec nepoznáme." Fanoušci Twin Peaks přijmou třetí sérii nejspíš natěšeně, byť stejného kultovního statusu jako někdejší druhá řada nedosáhne. Nezasvěcené publikum však zmate nelineární způsob vyprávění a jen obtížně interpretovatelné vize.
Městečko je zpět.
Městečko je zpět. | Foto: HBO

Laura Palmerová je sice mrtvá, přesto žije. A v městečku Twin Peaks stále skrytě pulzuje zběsilý svět krve, sexu, ohně, nočních můr a extravagantních metamorfóz, který diváky naplňuje vzrušením a děsem. Ale zároveň i slibným očekáváním, že osmnáctidílný seriál bude důstojným pokračováním jedné z nejdiskutovanějších popkulturních drog devadesátých let. Navzdory faktu, že se v ní o proklatě lahodném šálku kávy, třešňových koláčích či koblihách zatím spíše jen hovoří.

Trailer nové série
Trailer nové série | Video:

Zápletku nové řady, která vznikala jako jeden dlouhý film a teprve až během postprodukce ji autoři sestříhali do částí, se před premiérovým uvedením podařilo utajit. Po zhlédnutí čtyř dílů je už přece jenom o něco jasněji, ale zároveň i temněji. Přestože minutáž těchto epizod odpovídá délce dvou celovečerních filmů, jen na jejich základě nové Twin Peaks ještě nelze objektivně hodnotit.

Nynější třetí řada seriálu připomíná křížovku, jejíž správné vyluštění neodhaluje tajenku, nýbrž pouze otvírá prostor pro vytvoření ještě zapeklitějších hádanek. 

Nové epizody tentokrát rozbourávají jednotu děje, místa i času. Přeskakují mezi různými lokalitami - kromě Twin Peaks se další události odehrávají například v New Yorku, Las Vegas či Buckhornu v Jižní Dakotě -, časovými rovinami, ale také dimenzemi. Část příběhu se vrací do Červeného pokoje v Černém vigvamu, v němž zůstal na konci původního seriálu polapený "hodný" agent Cooper ztělesněný Kylem MacLachlanem.

Třetí řada, jež se odehrává pětadvacet let po těchto událostech, je současně pokračováním původního seriálu, vzpomínkou na něj i samostatným příběhem, v němž se objevuje a zase mizí mnoho nových zlověstných i groteskních postav. V pozvolném tempu se v něm prolíná více dějových linií. Zásadní roli v nich mají hrozivě hučící skleněný box naplněný nevýslovným zlem, zohavená hlava ženy nalezená v posteli u sťatého mužského těla anebo "mluvící" poleno, které vzkazuje, že je třeba nalézt "něco, co schází a souvisí to se zvláštním agentem Cooperem". A právě cooperovští "dvojníci" s různými účesy jednotlivé větve příběhu propojují.

Záblesky někdejších legrácek

Nové Twin Peaks není nostalgický comeback. Snad jen s výjimkou až dojemných momentů, kdy se na obrazovce poprvé ve třetí řadě seriálu objeví mnohé důvěrně známé postavy, jejichž představitelé zestárli o čtvrt století či někteří z nich dokonce zemřeli - Miguel Ferrer, představitel cynického patologa Alberta Rosenfielda, nebo Catherine E. Coulsonová, která hrála Dámu s polenem. "Staří známí" - především šerifova sekretářka Lucy ztělesněná Kimmy Robertsonovou - jsou i zdrojem záblesků někdejších legrácek. 

Twin Peaks 2017

Režie: David Lynch
HBO, celosvětová premiéra 22. května 2017

Ve srovnání s původním seriálem se toho ale jinak dost změnilo. Očividně větší rozpočet Lynchovi umožňuje využívat okázalejší filmařské postupy a triky. Dřívější idylickou retro náladu nahrazuje ponurejší a špinavější atmosféra. Změnily se titulky i kapely, jež vystupují v nočním baru, přibylo drastických záběrů, ženské nahoty i vyšinutých surrealistických scén. Halucinogenní obrazy, které David Lynch aranžuje v úvodu třetí části, vyvolávají ozvěnu slavné "dalíovské" sekvence z Hitchcockova dvaasedmdesát let starého psychoanalytického thrilleru Rozdvojená duše.

Fanoušci Twin Peaks přijmou třetí sérii nejspíš nadšeně, byť stejně kultovního statusu jako někdejší druhá řada nedosáhne. Nezasvěcené publikum však zmate nelineární způsob vyprávění a jen obtížně interpretovatelné vize. A některé scény budou šokovat. Ve své drásavé uhrančivosti jsou radikální dokonce i v kontextu "lynchovských standardů".

 

Právě se děje

před 32 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy