V Německu odvysílají tisící díl seriálu Místo činu, v zemi ho pravidelně sleduje deset milionů lidí

ČTK ČTK
12. 11. 2016 7:29
V Česku je ze všech vyšetřovatelů Místa činu asi neznámější duisburský komisař Horst Schimanski, kterého v 80. letech ztvárnil před časem zesnulý herec Götz George. Nedělní díl ponese název Taxík do Lipska. Stejně se jmenoval i úplně první díl série, který odvysílala televize 29. listopadu roku 1970.
V Česku je ze všech vyšetřovatelů Místa činu asi neznámější duisburský komisař Horst Schimanski. Jeho představitel Götz George zemřel letos v červnu.
V Česku je ze všech vyšetřovatelů Místa činu asi neznámější duisburský komisař Horst Schimanski. Jeho představitel Götz George zemřel letos v červnu. | Foto: ČTK

Berlín - Německá televizní stanice Das Erste odvysílá v neděli tisící díl kultovní krimi série Místo činu (Tatort). Seriál se za více než 45 let existence stal jedním z nejsledovanějších děl německé televizní tvorby. K obrazovkám pravidelně láká miliony diváků nejen v Německu, ale i Rakousku a Švýcarsku.

Nedělní díl ponese název Taxík do Lipska. Stejně se jmenoval i úplně první díl série, který odvysílala televize 29. listopadu roku 1970.

Na Místo činu se v Německu pravidelně dívá kolem deseti milionů diváků. Loni v listopadu jich jeden díl zhlédlo rekordních 13,69 milionu. Padesát milionů Němců se podívá alespoň na jednu epizodu ročně.

Své příznivce má ale Místo činu i v Rakousku a Švýcarsku. Veřejnoprávní televize těchto zemí se na natáčení podílí.

Od 70. let vzniklo již 13 sérií a kriminalisté v nich zločiny řeší v 18 různých německých městech, ale i ve Vídni či v Luzernu. Jeden z dílů s názvem Vřelé pozdravy z Prahy se s týmem vyšetřovatelů z Lipska v roce 2002 natáčel i v české metropoli. Každý desátý díl se ale natočil v Mnichově.

V Česku je ze všech vyšetřovatelů Místa činu asi neznámější duisburský komisař Horst Schimanski, kterého v 80. letech ztvárnil před časem zesnulý herec Götz George.

Pestrost vyšetřovatelských týmů i lokalit natáčení je podle tvůrce původní série Gunthera Witteho tajemstvím úspěchu Místa činu. Dalším důvodem by mohl být podle něj i fakt, že jednotlivé díly odráží současné společenské dění. Řada německých médií se po odvysílání seriálu věnuje srovnávání příběhu s realitou. Poslední díl se například zabýval osudem mladé dívky, která se chystala konvertovat k islámu. Tématu se následně věnoval i jeden z hlavních diskuzních pořadů televizní stanice Das Erste s moderátorkou Anne Willovou.

Podle fanoušků krimi série se v tisícovce dílů objevilo asi 2280 mrtvol, tedy zhruba 2,3 na jeden díl. Rekord drží epizoda z roku 2014, kde se na obrazovce vystřídalo 51 mrtvých.

 

Právě se děje

Další zprávy