Stropnický bude šéfovat Kriminálce Anděl

Jitka Gráfová
1. 4. 2008 20:00
Nova točí seriál z prostředí pražské policie
Foto: TV Nova

Praha - Nova začala natáčet seriál Kriminálka Anděl. Potenciální tahoun sledovanosti je inspirovaný skutečnými případy; první klapka padla v pátek v Berouně.

Skoro to vypadá, jako by měla po Kriminálkách Miami, Las Vegas a New York vzniknout Kriminálka Praha. "Kriminálka Anděl chce být novým typem českého kriminálního seriálu, podívanou plnou napětí s moderními obrazovými postupy, který představí Prahu jako těkavé, moderní a kosmopolitní město, jež má i své temné stránky," uvedla mluvčí televize Veronika Šmítková.

Každá z epizod přinese pátrání inspirované skutečnými kauzami. Na oddělení fiktivní pražské Kriminálky Anděl pracuje tým celkem pěti hlavních kriminalistů, kteří pátrají po pachatelích trestných činů - loupežných přepadení, úkladných i sexuálně motivovaných vražd.

Foto: TV Nova

Šéfuje mu nejstarší a nejzkušenější Martin Stropnický alias Ivan Tomeček. Jeho kolegy jsou nováček Tomáš Benkovský, kterého si zahraje David Švehlík, a praktik Oliver Hajn v podání Marka Taclíka; postavu dokumentaristy Rudolfa ztvární Michal Novotný.

Žádná "správná" kriminálka se neobejde bez policejní psycholožky - i Anděl bude mít svoji, zahraje si ji Helena Dvořáková. V mrtvolách se bude hrabat patolog Ladislav Frej, který se objevuje i v konkurenčním seriálu Primy Ošklivka Katka.  Nad týmem dohlíží oko vrchního ředitele kriminálky Miloslava Mejzlíka, pro změnu z Velmi křehkých vztahů.

Pro Stropnického je to třetí kriminalista v jeho kariéře. "Na natáčení jsem se moc těšil, protože mám rád detektivky i kriminální filmy, zejména ty klasické typu Francouzská spojka. Ale rád se podívám i na komerční seriály, ve kterých je napětí i humor, jako je například Columbo," říká umělecký ředitel Divadla na Vinohradech.

Podle jeho slov diváky přiláká seriál proto, že to bude cyklus zavřených epizod podle skutečných událostí.

Kdy bude seriál nasazen, ale televize prozradit nechce - stejně jako počet dílů. Podle mluvčí nepůjde o seriály typu Ordinace, natož nekonečné Ulice.

Foto: TV Nova

Dá se nicméně předpokládat, že bude jedním z pilířů podzimního schématu a bude konkurovat třetímu pokračování Nemocnice na kraji města, kterou na podzim plánuje Česká televize.

Na seriálu se podílí tým autorů; v minulosti se v zákulisí mluvilo o tom, že Nova chystá seriál, který vznikne z dílny investigativců pořadu Na vlastní oči a jeho motivem bude Berdychův gang. "Tak o tom nic nevím, ale nikdo z autorů pořadu Na vlastní oči se na tomto seriálu nepodílí," říká mluvčí.

Na kriminální příběhy chtěla diváky přilákat i Prima, v prosinci začala natáčet seriál s Romanem Zachem a Filipem Blažkem 1. oddělení. Jenže televize a produkční společnost Art Forum 21 se dostaly do sporu a teď jsou obě strany v patové situaci.

Prima má smlouvu podepsanou se scenáristou Zdeňkem Zapletalem, ale nemá natočené díly; Art Forum má šest natočených dílů, které podle rozhodnutí soudu nesmí vysílat.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy