Startuje TV Barrandov, televize pro Husákovy děti

Jitka Gráfová
9. 1. 2009 11:15
Velký třesk nastane v neděli
Vchod do televize. Růžová hvězda, to je logo nové stanice.
Vchod do televize. Růžová hvězda, to je logo nové stanice. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - V barrandovských ateliérech je rušno více než obvykle. Finišují zde totiž přípravy na spuštění digitální TV Barrandov.

Po patnácti v letech, v době, kdy Česko naplno zasáhla finanční krize, startuje nová "skutečná" televize. Která chce být konkurencí Novy, Primy a veřejnoprávní ČT.

TV Barrandov se rozjede v neděli 11. ledna přesně 11:01. Po zpravodajské Z1 je to druhá ze šestky stanic, které obdržely licence na základě zákona.

Upravená budova, sídlící kousek od sídla Novy, voní novotou. Před hlavním vchodem ateliéru, kde se bude konat v neděli velká opening party, se technici snaží nainstalovat ohromnou růžovou hvězdičku, která tvoří logo televize.

Interiéru hlavní budovy dominují syté barvy jako je oranžová a žlutá a dále "klub", který představuje bufet. Stejně jako před jakýmkoliv spuštěním čehokoliv zde lidé běhají se složkami, hledají jeden druhého a vše se noří to příjemného stresu před nedělním dnem D.

V ateliéru, kde show proběhne, technici stříkají stříbrným sprejem sedačky z pražských tramvají, aby vše vypadalo honosně a bylo připraveno na nedělní show, v níž vystoupí více než šedesát umělců z českého showbyznysu.

Zatím tu v hlavní budově vládne přátelská atmosféra a vše působí spíše domácím dojmem než megalomanstvím Novy a Kavčích hor.

Moderátoři se připravují na pořad 90 minut.
Moderátoři se připravují na pořad 90 minut. | Foto: Ondřej Besperát

Na chodbách potkáváme vesměs mladé lidi. Televize se netají ani tím, že cílovou skupinou televize jsou právě Husákovy děti. "Naše televize je zaměřena hlavně na mladé lidi okolo třiceti let. Jsou to lidé, kteří jsou už nějak vyhranění," říká ředitel marketingového oddělení Janis Sidovský. "Televize je zaměřena na lidi, kteří hledají alternativní zábavu. Na lidi, kteří mají rádi sitcomy, kriminálky nebo i dokumenty. Hlavním sloganem je 'baví nás vás bavit'," uzavírá Sidovský.

U staršího publika pak televize doufá, že se jí částečně podaří zlomit zaryté zvyky u těch, kteří jsou zvyklí na trojlístek Nova-ČT-Prima.

"Chceme být alternativou, chceme zaujmout lidi, kteří nevyhledávají politické konflikty nebo investigativní reportáže, chceme lidi bavit," říká ocelářský král a majitel TV Barrandov Tomáš Chrenek.

Navzdory tomu televize jako svou chloubu ukazuje studio, odkud se bude vysílat zpravodajský pořad "90 minut". V něm bude na vínové pohovce komentovat několik moderátorů události, jež hýbou světem. Budou se zde probírat témata od politiky až po showbyznys.

Přípravy na velkou show, která vypukne v neděli.
Přípravy na velkou show, která vypukne v neděli. | Foto: Ondřej Besperát

"Studio má průhled přímo na recepci, takže to působí dojmem, že jste neustále v dění a působí to celé otevřeně," myslí si Michal Kratochvíl z technického zázemí, který dlouhé roky působil na Primě a předtím na Nově.

Kromě 90 minut se zde bude připravovat show Zuzany Bubílkové "Politická Bubu show aneb Konečně bez cenzury".

"Ke spolupráci jsme přizvali takové osobnosti, které byly oblíbené v jiných televizích. Jako například právě paní Bubílková, kterou diváci buď milují, nebo nenávidí," dodává Sidovský s vidinou, že právě Bubílková, která proplula snad všemi televizemi v Česku, když sledovanost jejich pořadů strmě padala, přitáhne na TV Barrandov starší generaci.

Možná právě i pro ně jsou určeny starší české filmy, které se nakupují od společností Ateliéry Bonton Zlín a z Národního filmového archívu. Jde o snímky, jako jsou Jasného Všichni dobří rodáci, Formanův snímek Lásky jedné plavovlásky nebo jedna z nejúspěšnějších trezorových komedií Svatba jako řemen.

Janis Sidovský se stará o marketing a PR televize
Janis Sidovský se stará o marketing a PR televize | Foto: Ondřej Besperát

Malé studio pro tvorbu pořadů vzniklo "ukrojením" většího studia, kde se v minulosti natáčela Arabela nebo Konec vodníků v Čechách aneb Jak utopit doktora Mráčka.

Velké studio prošlo architektonickou úpravou. "Pod námi je dvoumetrový bazén. Je to vyřešeno tak, že pokud budu chtít, aby sem přijela avie a přivezla kulisy, půjde to," popisuje monstrózní plány Kratochvíl.

V tomto velkém studiu pak vzniká seriál  Ivana Mládka ze života pokleslé aristokratické rodiny "Cyranův ostrov" nebo soudní show "Suďte je".

Některé kusy z produkce, jako je talk show Jana Saudka nebo seriál Profesionálové, vznikají mimo tyto ateliéry. Saudek si své hosty zve do holešovické La Fabrique a česká verze charismatických policistů vzniká na Slovensku.

Hned naproti velkému studiu je zázemí, které obývají technici, zvukaři a vysílání tu "běží do zdi" už pár týdnů.

V dalším patře se nachází redakce zpravodajství. "Oproti jiným televizím budeme kratší zprávy vysílat ve dvacet hodin," říká Sidovský.

Ačkoliv si vedení věří, vzdušné zámky si nestaví. "Naší ambicí je mít 3procentní share, do tří let bychom si přáli 5 až 10 procent," míní Sidovský

Zuzana Bubílková zkusí sem přivézt své fanoušky. A na to televize hodně spoléhá.
Zuzana Bubílková zkusí sem přivézt své fanoušky. A na to televize hodně spoléhá. | Foto: Roman Souček

Už v minulosti se objevily zprávy, že na samotný rozjezd televize muselo vedení z kont vytáhnout miliardu korun.

Podle neoficiálních informací pak běžný provoz bude stát další stovky milionů korun. Než se tento hodně drahý projekt dostane z minusu k nule, bude to trvat šest let.

"Televize má téměř osmdesát zaměstnanců: Nejsou v tom ale započítány desítky externistů, dohromady to dělá tak sto dvacet až sto třicet lidí, " uzavírá Sidovský.

Kdo už nyní naladí TV Barrandov, vidí na obrazovce znělky a upoutávky na pilíře vysílacího schématu. Onen - zde tolik skloňovaný - "velký třesk" nastane právě tuto neděli.

 

Právě se děje

Další zprávy