Stáhněte dokument o Dianě, porušujete právo na soukromí, píše přítelkyně princezny britské televizi

Guardian, The Sun
1. 8. 2017 13:48
Britská veřejnoprávní televize Channel 4 chystá na 6. srpna dokument o princezně Dianě, která zemřela před dvaceti lety - 31. srpna 1997 - při autonehodě. Pořad vychází z videorozhovorů, jež s princeznou pořídil její tehdejší kouč rétoriky Peter Settelen. Blízká přítelkyně princezny Diany Rosa Moncktonová proto televizi napsala dopis, v němž požaduje stažení dokumentu. "Je pobuřující, porušujete jím právo na soukromí," vzkazuje Channelu 4.
Princezna Diana s manželem, princem Charlesem. | Video: YouTube / Guardian

Blízká přítelkyně princezny Diany Rosa Moncktonová se ohradila proti plánovanému zveřejnění videokazet s Dianinými vzpomínkami na dětství, dospívání a vztah s manželem, princem Charlesem.

Britské veřejnoprávní televizi Channel 4, jež chce 6. srpna odvysílat kazetami podložený dokument Diana: In Her Own Words (Diana vlastními slovy), kvůli tomu dokonce napsala dopis.

Žádá v něm stažení dokumentu. Podle ní je pobuřující a porušuje právo na soukromí.

Stanice s tím ale nesouhlasí. Podle ní jde "o zásadní příspěvek do historie". Tisková mluvčí Channel 4 dodala, že televize veškeré materiály "podrobně prozkoumala, zvážila a rozhodla se video zveřejnit jako ukázku toho, jak se Diana připravovala na vystupování na veřejnosti".

Diana zemřela 31. srpna 1997 při autonehodě v Paříži, když její vůz, v němž seděla s milencem Dodim Al-Fayedem, ujížděl před bulvárními fotografy.

Videokazety s princezninou zpovědí pořídil mezi lety 1992 a 1993 její kouč rétoriky, herec Peter Settelen. Do dnešní doby je žádná televize neodvysílala. 

Diana v rozhovoru odpovídá na otázky ohledně osobního života - prý proto, aby pak byla na veřejnosti schopná lépe hovořit o tématech, jako jsou nášlapné miny, HIV a AIDS.

Kazety s rozhovorem s princeznou Dianou

  • Sedm z dvanácti kazet, které s princeznou Dianou natočil Peter Setellen, našla policie v roce 2001 v domě Dianina bývalého služebného Paula Burrella.
  • Peter Settelen je soudní cestou dostat zpět a pak je prodal americké televizi NBC. Ta z nich v roce 2004 odvysílala ukázku. V tu dobu se poslanec Teddy Taylor nechal slyšet, že žádná televize by kazety během života princů Williama a Harryho neměla odvysílat.
  • V roce 2007 zaplatila BBC 30 tisíc liber za to, aby mohla z kazet citovat. Nakonec k tomu nedošlo.
  • Channel 4 nyní čerpá ze sedmi videokazet. O zbylých pěti stanice nic neví.

Zmiňuje, že s manželem měla intimní styk jednou za tři týdny a že ve věku 24 let se už jako vdaná paní zamilovala do člena královské rodiny. Měl jím být člen Dianiny ochranky Barry Mannakee, jenž později zemřel při nehodě na motorce. O seznámení s Charlesem řekla, že ji princ v roce 1979 "prostě překecal". Celkem dvanáct kazet obsahuje asi padesát hodin materiálu. 

Dianina přítelkyně Rosa Moncktonová tvrdí, že u nahrávání kazety byla. "Diana to vnímala jako svého druhu terapii. Peterovy otázky byly velmi hloupé a Diana byla bláhová, že k rozhovoru svolila," řekla. "Ať je to ale, jak chce, to, co probíhá mezi pacientem a terapeutem, by nikdy neměl slyšet nikdo třetí. Dianu by to velmi ranilo," vzkazuje na adresu nahrávek.

Stažení materiálu z programu požadoval i princeznin bratr Earl Spencer, podle kterého by dokument mohl ublížit Dianiným synům, princům Williamovi a Harrymu.

Ti nedávno televizím BBC a ITV pro účely dokumentů o Dianě popsali, jak se po smrti matky cítili. Spekuluje se proto, že Channel 4 tímto dokumentem stíhá konkurenci.

Během desátého výročí úmrtí Diany se sourozenci k tématu nikterak nevyjadřovali. Místo toho na stadionu ve Wembley v den jejích nedožitých 46. narozenin uspořádali velký benefiční koncert. Zahráli na něm Elton John, Bryan Ferry, Kanye West, Lily Allenová a desítky dalších umělců.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí MAAE

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy