Sommerová online: Totalitní praktiky cítíme i dnes

Kultura Kultura, Red Kul
9. 4. 2009 15:00
Do samoty v tanci vychází z opery Zítra se bude...
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Dokumentární film Do samoty v tanci o Miladě Horákové, političce odsouzené komunisty v červnu 1950 k trestu smrti, připravily pro Českou televizi režisérka Olga Sommerová a její dcera a kameramanka Olga Špátová.

Nechaly se inspirovat operou o procesu s Horákovou Zítra se bude... autorů Aleše Březiny a Jiřího Nekvasila. Film má premiéru ve čtvrtek ve 20 hodin  na ČT2.

"Obojí pochopitelně. Statečnost žen se vyznačuje poněkud jiným způsobem než mužů. Ona byla veliká, mravná, jasně bojující za demokracii, jak za nacismu, tak za komunismu. Představte si dnes v parlamentu takového politika! Takového by vyštípali, o tom jsem přesvědčená," odpověděla režisérka Sommerová v on line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz na otázku, jestli ji zaujal víc příběh Horákové-ženy nebo statečeného člověka.

A v jedné z dalších odpovědí pak v této souvislosti napsala, že tato společnost se s komunismem se dosud nevyrovnala.

Foto: Aktuálně.cz

"Hned po revoluci byla vyznačená tlustá čára za zločiny komunismu, čili jejich beztrestnost. Pravděpodobně to byla součást dohody při odevzdávání moci. Jenomže zločin musí být potrestán, jinak se společnost ocitne v morálním vakuu, morálka se relativizuje. A to je, podle mne, taky důvod současné nemravnosti politiků i zlatokopů," uvedla.

Opera - která posléze získala několik prestižních divadelních ocenění za rok 2008 - měla premiéru v dubnu loňského roku v pražském Divadle Kolowrat. Pro libreto použili autoři odtajněné autentické dokumenty, rozhlasové záznamy, přepisy výslechů, poznámky z přípravy procesu i reakce veřejnosti.

Dokument se vysílá přesně rok od premiéry díla, v němž účinkuje třiaosmdesátiletá Soňa Červená. Legendární mezzosopranistku nevybrali autoři náhodně; její matka zemřela v 50. letech ve vězení a sama pěvkyně byla nucena kvůli perzekuci odejít do exilu.

"Tímto procesem chtěli komunisté národu ukázat, co je to smrtelný strach. A bohužel se jim to na mnoho desítek let podařilo," říká o kauze sama Červená.

Antihrdinkou opery je poslední žijící účastnice procesu z roku 1950, prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová. V září 2008 byla odsouzena za podíl na justiční vraždě a právě před několika dny nastoupila do vězení.

Foto: Aktuálně.cz

"Brožová byla vlastně obětí fanatismu a hlouposti. Za nitky tahali sovětší poradci, KGB, to byli jinačí kabrňáci než nějaká Brožová. Ale ve stejné politické a historické situaci se projevovala Brožová i Horáková. Z postoje k totalitě je rozpoznatelný charakter a velikost člověka," napsala Sommerová.

Foto: Národní divadlo
Foto: Národní divadlo
Foto: Aktuálně.cz

Všechny odpovědi si můžete přečíst zde:

Odpovězeno: 09. 04. | 14:01Autor: petr

Otázka: zdravim vas, rad bych se zeptal spis na operu. Mylite si, ze je to jeste zivy zanr? chodite sama na opery, i ty klasicke?

Olga Sommerová: Opera je nenahraditelný žánr.Právě teď jsem o jedné točila dokumentární film. Například miluju operu Prodaná nevěsta, je to geniální kus.

Odpovězeno: 09. 04. | 14:03Autor: hany

Otázka: Chtela jsem se zeptat, co rikate vlne "antikomunismu" ktera se rozmaha. Souhlasim, ze komunismus byl zlo a jeho prisluhovaci musi byt potrestani. A ten termin nemam od paroubka ani od komunistu - nicmene si myslim, ze se z toho stala jista moda stredni tridy, ktera si tim vylepsuje moralku.

Olga Sommerová: Nevím, kolik vám je let, ale je dost dostupného materiálu, abychom věděli, že komunismus jako jakákoliv totalita je takřka nezničitelný. Proto ho musíme neustále potírat. Není to žádná móda, ale boj za záchranu života, demokracie a svobody.

Odpovězeno: 09. 04. | 14:11Autor: medvidek

Otázka: dobry den, nemyslite si ze doba hrdinu/hrdinek a velkych cinu je uz davno pryc? ze jsme jen rozmazlene velke deti, ktere si chteji hrat, dokud na to budou mit?

Olga Sommerová: Hrdiny potřebujeme stále, protože nás upozorňují na naši lidskou důstojnost.
I vaše generace bude mít k činům příležitost, když se tak dívám na naši politickou reprezentaci.Nemusíte stát na barikádách, stačí, když se rozhlédnete kolem sebe a budete se angažovat proti nespravedlnosti vůči lidem, přírodě, historii.Říká se tomu občanská společnost.

Odpovězeno: 09. 04. | 14:15Autor: pavel dvorak

Otázka: musim vam jen rict, ze na me ze zaberu kolem procesu vzdycky pada hruza toho fanatismu. ale taky to, ze dnes ji citim v jinych vecech nez v navratu predlistopadovych casu. grebenicek, filip a spol sou jen banda sasku, co hrajou predstaveni pro cim dal mensi publikum duchodcu. nebo ne?

Olga Sommerová: Když budeme podceňovat tu bandu šašků, můžeme se dožít tragických následků. Vidíme, že jsou s nimi dnes ochotni spojit se i demokratické strany, konkrétně sociální demokracie. Když bolševik jednou uchopí moc, nikdy se jí dobrovolně nevzdá. Následují popravy, kriminály, nesvoboda, zmar duchovních a materiálních hodnot.

Odpovězeno: 09. 04. | 14:19Autor: [email protected]

Otázka: Dobrý den paní Sommerová,
DÍKY ZA TEN FILM … ale chtělo by to víc lidem připomínat komunistická zvěrstva,
protože lidi strašně rychle zapomínají.
Něco na způsob seriálu, něco takového jako byl major Zeman, ale v opačném gardu.
Ukázat jednotlivé příběhy lidí , popř. určitou provázanost osudů, scestno

Olga Sommerová: Já i moji kolegové se snažíme připomínat, tím spíš, že ještě žijí lidé, kteří byli oběťmi komunistické zvůle. Bylo už natočeno dost filmů, já konkrétně udělala cyklus Ztracená duše národa o politických vězních 50.let. Máte pravdu, je třeba stále připomínat, protože totalitní praktiky cítíme i dnes. Vanou z Hradu, z parlamentu, od policie, od mocných mafiánů.

Odpovězeno: 09. 04. | 14:23Autor: ovčan s náhubkem

Otázka: Paní Sommerová, proč tu babku nenecháte a nezaměříte se na tuneláře,vrahy,mafoše lumpy jež tady vládnou a beztrestně...to je zajímavější než babka, která je nad hrobem a nikomu neublíží...

Olga Sommerová: Tu babku, míněno Ludmilu Brožovou nemůžu nechat, když točím o justiční vraždě Milady Horákové. Ona byla jednou (jedním) z prokurátorů, kteří Miladu žalovali. Dostala trest za vraždu. Bohužel je jediná, kterou za dvacet let tento demokratický režim odsoudil. Všichni komunističtí vrazi v klidu umřeli. Mafiány a tuneláře netočím proto, že nedělám publicistiku. To je její obor. Ale trpím jejich existencí jako Vy.

Odpovězeno: 09. 04. | 14:26Autor: domego

Otázka: pěkný den přeji!

rád bych se Vás zeptal, jak vnímáte proces vyrovnání se s obdobím komunismu v širším kontextu.

jak na Vás působí paradox, že byla odsouzena paní Brožová, ale prokurátor Vaš, jenž měl na svědomí daleko větší prohřešky, si v poklidu a v plném zdraví užívá důchodu? díky, hezký týden

Olga Sommerová: S komunismem se tato společnost dosud nevyrovnala. Hned po revoluci byla vyznačená tlustá čára za zločiny komunismu, čili jejich beztrestnost.Pravděpodobně to byla součást dohody při odevzdávání moci. Jenomže zločin musí být potrestán, jinak se společnost ocitne v morálním vakuu, morálka se relativizuje. A to je, podle mne, taky důvod současné nemravnosti politiků i zlatokopů.

Odpovězeno: 09. 04. | 14:29Autor: crown

Otázka: chapu, ze ta opera ja tak trochu stylizovaná cerna groteska. da se vubec jeste dnes pojmout toto tema jinak?

Olga Sommerová: Ta opera je zároveň absurditou i antickým dramatem. Autoři Březina a Nekvasil téma monstrprocesů 50.let pojali vskutku nově, navíc při zachování dokumentárních faktů v libretu.Ta opera je působivá.

Odpovězeno: 09. 04. | 14:30Autor: Jana

Otázka: Dobrý den, sledujete ještě další osudy Mařky? Plánujete natočit další pokračování jejího příběhu. Děkuji.

Olga Sommerová: Jestli myslíte Máňu, tak zatím pokračování neplánuju. Máňa je ve vězení, ale to je pro ni vlastně domov, který nejlépe zná a nejvíc tam prožila. Mám Máňu moc ráda.

Odpovězeno: 09. 04. | 14:32Autor: hodek f.

Otázka: zaujal vas pribeh milady horakove víc jako pribeh zeny nebo jako zasadoveho cloveka?

Olga Sommerová: Obojí pochopitelně. Statečnost žen se vyznačuje poněkud jiným způsobem než mužů. Ona byla veliká, mravná, jasně bojující za demokracii, jak za nacismu, tak za komunismu. Představte si dnes v parlamentu takového politika! Takového by vyštípali, o tom jsem přesvědčená.

Odpovězeno: 09. 04. | 14:35Autor: tt

Otázka: nebylo by podle vas pro "boj proti komunismu" vlastne prinosnejsi natocit pribeh prokuratorky polednove? to by prece odkrylo koreny totality v nas...

Olga Sommerová: Brožová byla vlastně obětí fanatismu a hlouposti. Za nitky tahali sovětší poradci, KGB, to byli jinačí kabrňáci než nějaká Brožová. Ale ve stejné politické a historické situaci se projevovala Brožová i Horáková. Z postoje k totalitě je rozpoznatelný charakter a velikost člověka.

Odpovězeno: 09. 04. | 14:40Autor: majer - pokrač.

Otázka: komun. ideologie obecně a na příkladech třeba tím, jak leckteří ve válce bojovali za ty ideály, zabíjeli pro ně a potom jejich procitnutí když se setkali s realitou … která je smetla (čistky a hled. vnitř. nepřítele) a oni začali měnit svůj náhled na svět – „komunistický“.

Olga Sommerová: Každý fanatismus je nebezpečný. A každá ideologie nadřazenosti jedněch nad druhými je smrtící. Komunismus je bití, vraždy, zmar. Na tom, že mu propadlo tolik skvělých osobností, literátů, umělců je vidět záludnost té ideologie, jejíž konce neznali. Ale proč Karel Čapek, který žil ve stejné době, napsal v roce 1929 článek Proč nejsem komunistou a v něm naprosto přesně odhalil bolševické záměry.

Odpovězeno: 09. 04. | 14:44Autor: SIm

Otázka: Dobry den,
Bude ve filmu ukazano, ze se lide msti na stare zene 20 let po revoluci? A co rikate na novodoby politicky proces s Polednakovou?

Olga Sommerová: Soud s Brožovou není politický proces. Ona byla v demokratickém státě odsouzena za účast na vraždě nevinných lidí, nejen Horákové. A takových rozsudků mělo být mnohem a mnohem víc. Například prokurátor Vaš, který poslal na smrt generála Heliodora Píku, hrdinu 2.světové války, byl souzen, ale neodsouzen.

Odpovězeno: 09. 04. | 14:49Autor: Ladislav

Otázka: Dobrý den paní Sommerová, nedomníváte se, že tato společnost má na keždého jiný metr? Jasně že paní Prokurátorka se podílela na procesu a odsouzení dr. Horákové a zaslouží trest. Ale co takoví Mašínové, vrazi, kteří jsou dnes vyznamenáváni?

Olga Sommerová: Brožová a Vaš poslali na smrt nevinné lidi v bezprávním státě. Mašínové se ze státu, který byl zadrátovaný jako kriminál chtěli dostat ven a působit v odboji. Pokud budeme mluvit o několika lidech, které zabili, a byli mezi nimi nevinní neuniformovaní, musíme se taky podívat na čísla obětí komunistického režimu u nás i na celém světě. U nás bylo popraveno 241 lidí, desetitisíce zemřeli v pracovních lágrech, byli umučeni v koncentrácích, byly rozdělené rodiny, trpěly statisíce Čechů. Jenom Stalin povraždil 10 milionů lidí.

Odpovězeno: 09. 04. | 14:52Autor: tetsuo

Otázka: Ve svých knihách a filmech jste nashromáždila hodně materiálu o tom, že v Česku panuje silně patriarchální systém. Nepřipadá vám ale Vaše feministická rétorika je poněkud zastaralá? Dnešní feministky neříkají esencialisticky "muži jsou takoví" a "ženy jsou takové", tak tvrdě jako Vy...

Olga Sommerová: Já už taky nic takového neříkám. Na přelomu století jsem přišla s aktivitou, aby se spící patriarchální společnost probudila, a to jak muži, tak i ženy. Musela jsem křičet, aby mě bylo slyšet. Moje knihy pomohly desetitisícům žen. Úsilí za rovnost žen a mužů už nechávám na mladších generacích.

Odpovězeno: 09. 04. | 14:54Autor: Dr. Maxmilien Kinsky, Londyn

Otázka: Vazena pani Sommerova, srdecne Vas zdravim z Londyna! I kdyz nas deli jista vzdalenost, Vase dilo bedlive sleduji. Nejen Vase dokumentarni filmy, ale i knihy jsou pro mne osobne hlubokym zazitkem. Tesim se na Vas dokument o Dr. Horakove, k jehoz sledovani pozvu do sveho domu sve pratele. Dr. Kinsky

Olga Sommerová: Vážený pane Kinský, já zdravím Vás do Londýna a děkuju za Vaše slova. Olga S.

Odpovězeno: 09. 04. | 14:55Autor: ... na vás

Otázka: Kdo je hlavní investor a objednavatel tohoto díla?

Olga Sommerová: Slova investor a objednavatel nejsou v případě filmu na místě. Dalo by se říct, že obojím jsem já.

Odpovězeno: 09. 04. | 14:56Autor: Otaku

Otázka: Dobrý den,
moc si vážím tohoto vašeho počinu i dokumentu Sedm světel, který mě opravdu zasáhl. Dovedla byste si ale představit natáčení s ženskou hrdinkou z "opačné strany"? Třeba s p. Polednovou jako dokonalým protikladem našich kladných hrdinů, i když i oni jsou jistě složitější osobnosti

Olga Sommerová: Dovedu si to představit v případě, že by ti, kteří vraždili, byli ochotní k upřímnosti a pokání. A také sebeodhalení. Neznám takové.

Odpovězeno: 09. 04. | 14:57Autor: Jarda

Otázka: Co myslíte, dosáhnete taky takový "slávy", jako tvůrci filmu o K. Gottwaldovi ve své době?

Olga Sommerová: Vidím, že si pletete pojmy.

Odpovězeno: 09. 04. | 14:59Autor: staramatka

Otázka: Dozvěděla jsem se, že Dr. Horáková byla vězněna i v Malé pevnosti v Terezíně, což mě udivilo.Myslela jsem si, že po válce se tam už nevěznilo. Zajímalo by mě, jak na kauzu své maminky pohlíží její dcera. Muselo ji to velmi poznamenat.Bude se ve Vašem dokumentu o tom hovořit?

Olga Sommerová: Milada byla vězněná na Malé pevnosti v Terezíně za nacistů. Byla fyzicky mučená a odsouzená k trestu smrti. Kdo je nepřítelem jedné totality, bude i odpůrcem druhé.S paní Janou Kánskou jsem netočila, nechtěla už se k tomu vyjadřovat.

Odpovězeno: 09. 04. | 15:01Autor: Richard Vlasák

Otázka: Dobrý den,
děkuji za vaši snahu přiblížit osudy Milady Horákové. M.Horáková, stejně jako J. Palach, byla hluboce věřícím člověkem-evangeličkou. Bude ve Vašem dokumentu tento rozměr její osobnosti také vzpomenut? Děkuji za odpověď a přeji hezké Velikonoce! S úctou R. Vlasák

Olga Sommerová: Miladu držela v těžkých chvílích víra v \boha a v demokracii. V opeře tento rozměr jejího odevzdání do vůle Boží je, v mém filmu jen náznakem ve zpěvu sboru. Také Vám přeju požehnané Velikonoce.

 

 

Právě se děje

Další zprávy