Slavný seriál Roseanne končí kvůli rasismu. Komička přirovnala Obamovu poradkyni k opici

Magazín ČTK Magazín, ČTK
30. 5. 2018 10:46
Populární americký sitcom Roseanne vysílaný televizní stanicí ABC skončí kvůli rasistické poznámce jeho hlavní představitelky. Osudný tweet napsala poté, co se zapojila do diskuse vyvolané konspirační teorií o Obamově původu, kterou v minulosti veřejně šířil například i prezident Donald Trump.
Roseanne Barr
Roseanne Barr | Foto: Reuters

Komička Roseanne Barrová se na Twitteru urážlivě vyjádřila o bývalé černošské poradkyni exprezidenta Baracka Obamy, kterou nepřímo přirovnala k opici. Vedení stanice v úterý tweet odsoudilo a ukončilo s Barrovou spolupráci.

Konec jedné z nejsledovanějších komediálních sérií televize vlastněné společností Walt Disney způsobilo několik slov, které Barrová v pondělí na Twitteru adresovala poradkyni předchůdce Donalda Trumpa v prezidentském úřadě Valerii Jarrettové. Označila ji za společného potomka Muslimského bratrstva a Planety opic.

ABC o den později zareagovala na poprask, který slova způsobila na sociálních sítích. Televize poznámku označila za "odpudivou, zavrženíhodnou a neslučitelnou s našimi hodnotami" a oznámila, že se sitcomem končí.

Barrové nepomohlo, že se omluvila, tweet smazala a prohlásila, že šlo o špatný vtip. "Hluboce lituji svých slov na Twitteru. Ráda bych se omluvila Valerii Jarrettové, televizi ABC i celému štábu Roseanne. Mrzí mě tenhle laciný vtípek - mám ráda všechny lidi a je mi to moc líto. Moje slova můžou za to, že o práci přišly stovky lidí," napsala později komička.

Seriál o ženě z chudé pracující rodiny vysílala ABC v 80. a 90. letech a loni se k němu rozhodla vrátit, což jí přineslo až nečekaně vysoký divácký úspěch. Postava Barrové v nové řadě prohlásila, že volila Trumpa, což podle prezidenta, který si rád přisvojuje rozmanité zásluhy, přispělo k vysoké sledovanosti sitcomu. Prezidenta ostatně veřejně podpořila sama komička.

Barrová se podle agentury AP často negativně vyjadřuje o lidech spojených s americkou levicí a má sklon věřit konspiračním teoriím. Nedávno se například opřela do miliardáře zastávajícího liberální hodnoty George Sorose či dcery exprezidenta Billa Clintona Chelsea.

Ta jí odpověděla věcně s poukázáním na fakt, že její prostřední jméno není Soros, ale Victoria. "Myslím, že synovci George Sorose jsou milí lidé. Ale já nejsem za žádného z nich provdaná. Jsem vděčná za důležitou práci, kterou jeho organizace dělá. Mějte se," napsala Chelsea Clintonová na Twitteru.

ABC zaujala k Barrové rázný postoj až poté, co ji veřejně odsoudili někteří spolupracovníci ze seriálu. Například jedna z autorek scénáře Wanda Sykesová uvedla, že už na dalších dílech nebude s Barrovou spolupracovat. Představitelka jedné z rolí Sara Gilbertová zase označila tweet za odpudivý.

Kultovní seriál Roseanne se po více než dvaceti letech vrátil na obrazovky televize ABC. Stanice na konci odvysílala první díl nové řady na konci března:

Roseanne se vrací zpět na televizní obrazovky a ve stejném obsazení | Video: ABC
 

Právě se děje

Další zprávy