Simpsonovi jsou na obrazovce 25 let, odpočinek je nečeká

ČTK ČTK
17. 12. 2014 8:00
V současnosti běží za oceánem již šestadvacátá série, první díl se vysílal před 25 lety.
Foto: Fox

Los Angeles - Televizní zábava nabídla během uplynulého čtvrtstoletí řadu novinek. Vlnu slávy zažily reality show, vědomostní a talentové soutěže nebo seriály zabývající se moderními způsoby vyšetřování zločinů. Zároveň ale divákům zůstává jedna jistota, kterou neovlivnily ani překotně se střídající novinky.

Je jí animovaný seriál Simpsonovi, jehož první díl se na obrazovkách objevil 17. prosince 1989 a kterému i po 25 letech patří místo v nejlepším televizním čase.

Premiérové díly se totiž ve USA vysílají v neděli od osmi hodin večer a v současnosti běží za oceánem již šestadvacátá série. Kreslení hrdinové, jimž dal tvůrce Matt Groening do vínku žlutou pleť a vykulené oči, jsou nejdéle vysílaným animovaným programem v historii a co do výdrže se jim nemůže rovnat ani žádný další komediální seriál.

Ze Simpsonových, kteří původně vznikli v roce 1987 pro sérii krátkých skečů v dnes pozapomenuté Show Tracey Ullmanové, se stal celosvětový fenomén.

Žlutá neúcta k autoritám

Po skoro 50 krátkých skečích se první zhruba dvacetiminutový díl v éteru objevil před Vánocemi 1989 - ovšem v závěrečných titulcích má vročení 1990 - a o měsíc později začalo pravidelné vysílání. Obtloustlý taťka Homer, pečlivá mamka Marge, známý uličník Bart, šprtka Líza a nejmladší Maggie zažili během let mnohé a změnil se i jejich vzhled (jak moc, o tom se mohli diváci přesvědčit ve čtvrté epizodě nejnovější série, tradičním speciálu k Halloweenu), jedno ale zůstává stejné. Simpsonovi si umějí dělat legraci téměř z čehokoli - včetně vlastní dlouhověkosti - a nebojí se ani politicky nekorektních vtipů.

Seriál si utahuje z řady institucí: vlády, policie, školství i náboženství. "Neúcta k autoritám" stojí za popularitou žluté rodinky, na druhou stranu ale občas přinese i problémy. Ale i díky kontroverzím patří Simpsonovi k nejúspěšnějším pořadům televize Fox. Na svém kontě mají řadu ocenění, včetně více než tří desítek cen Emmy, a znají je diváci po celém světě.

Českému televiznímu divákovi, který se na Simpsonovy může dívat od ledna 1993 (první zmínky o seriálu se v českých tištěných médiích objevily už začátkem 90. let), ovšem kvůli dabingu zůstaly hlasy čtyř stovek speciálních hostů utajeny. Přesto ale patří česká verze Simpsonů k nejpovedenějším, určitě k tomu přispívá i Jiří Lábus jako Marge nebo Martin Dejdar mluvící Barta. Homera nejprve daboval Vlastimil Bedrna, kterého vystřídal Vlastimil Zavřel. A dabing přestál i změnu vysílatele, když od roku 2010 Simpsonovy místo ČT vysílá Prima.

 

Právě se děje

Další zprávy