Pasťák, těžební limity a tajemný zločin. HBO se pouští do temného thrilleru ze severu Čech

Martin Svoboda Martin Svoboda
1. 6. 2016 13:03
Pustina je osmidílná série z produkce HBO. Odehrávat se bude na severu Čech, kde se obyvatelé titulní obce rozhodují, jestli prodají své domovy a nechají svou vesnici srovnat se zemí kvůli uhelným ložiskům. Do jejich rozhodování navíc zasáhne zločin. Natáčení thrilleru, jehož první dva díly budou mít premiéru na festivalu v Karlových Varech, probíhalo i v prostorách mosteckých dolů.
Pustina - ukázka | Video: HBO

Tuzemská pobočka HBO slavila v minulém roce úspěch s mutací severského seriálu Mamon, který ve své kategorii vyhrál Českého lva. Nebylo to pouze nedostatkem konkurence – šlo opravdu o dílo přinejmenším produkčně ve skvělé formě.

Od osmidílné, tentokrát už původní české Pustiny, jež byla po tříletých přípravách konečně dotočena, bychom neměli čekat nic menšího, než že opět dorovná laťku západní produkce.

Vypilovaný scénář

Scénář Pustiny připravoval Štěpán Hulík, držitel Českého lva za svůj debutový Hořící keř, doposud nejvýraznější počin HBO a náš nejvýznamnější televizní projekt, kam paměť sahá.

"Po Keři jsme se s vedením HBO, Terezou Polachovou a Antony Rootem, bavili o tom, co bychom spolu mohli udělat dál. Dostali jsme od nich v podstatě volnou ruku. S kolegy producenty Tomášem Hrubým a Pavlou Kubečkovou a našim kamarádem dokumentaristou Lukášem Kokešem jsme se začali pravidelně scházet, dali jsme dohromady něco jako writer's room. Bavili jsme se o tom, co nás zajímá, štve, o čem bychom chtěli vyprávět. Postupně jsme tak ještě za pomoci dalších kamarádů dali dohromady příběh Pustiny. Ten jsem já potom rozepisoval do scénářů. A musím říct, že pokud se Pustina v tomhle směru povedla, je to díky tomu, kolik energie a času jsme téhle fázi práce věnovali," popisuje Hulík péči, která byla scénáři věnována a která je v českém prostředí neobvyklá.

Příběh se soustředí na životy obyvatel severočeské obce Pustina, jež bude možná brzy srovnána se zemí. Developeři nabízejí odkoupení pozemků, na nichž leží zásoby uhlí, proti čemuž bojuje starostka Hana Sikorová (Zuzana Stivínová). Jiní obyvatelé naopak nabídku vítají a dožadují se referenda. Vše navíc zkomplikuje zločin, který mohou mít na svědomí právě developeři, ale zdaleka nejen oni.

Zuzana Stivínová
Zuzana Stivínová | Foto: HBO, Nikolas Tušl

Druhá hlavní linie vypráví o mladistvých delikventech v místním pasťáku, kteří budou pro dosažení co nejlepšího výkonu obsazeni neherci. Jinak se v sérii objeví i Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Roman Skamene či Miroslav Vladyka.

Hulíkova scénáře se chopil Ivan Zachariáš, režisér ozkoušený především v reklamní tvorbě, českému prostředí známý hlavně skrze znělky karlovarského festivalu. Sekundovala mu Alice Nellis. Rovnoměrně si rozdělili režii jednotlivých dílů, koncept má však na svědomí Zachariáš, jemuž se Nellis svým přístupem přizpůsobila. Byť prý především v dialogových scénách poznáme i její rukopis.

Chceme thriller

Doufejme, že se Pustina vyrovná s tím nejproblematičtějším prvkem Mamonu – silnou stylizací, jež podle některých až příliš spoléhala na žánrové berličky. Šlo zkrátka o dílo, kde jsme museli přistoupit na to, že když mají hrdinové špatnou náladu, začne pro efekt pršet a z nebe se spustí temná mlha. Což není každému po chuti.

U Pustiny by to mohlo být ještě problematičtější, jde přeci jen o drama týkající se celkem ožehavého tématu. Byť podle tvůrců samotné těžební limity a jejich prolomení nejsou ústředním motivem, ale pouze prvotním hybatelem, který uvede dění do pohybu.

Jaroslav Dušek
Jaroslav Dušek | Foto: HBO, Nikolas Tušl

Jejich cílem by spíš než sociální drama měl být thriller s psychologickými prvky. Soustředící se na mezilidské vztahy a zároveň budující žánrovou podívanou, jež bude postupně nabývat na intenzitě. Víc než na gradaci jednotlivých epizod se pak tvůrci rozhodli soustředit na gradaci celku.

Hulík se přesto nebojí dát najevo názor. "Asi bych to neměl říkat otevřeně, ale na druhou stranu z výsledku to bude patrné – jsme proti prolamování limitů a boření vesnic kvůli těžbě. Sám jsem, dalo by se říct, z dělnické třídy, takže rozumím tomu, že ztráta pracovních míst je problematická. Ale nevěřím, že tohle je způsob, jak ten problém řešit." Průvodce po uhelných dolech, kde se natáčí stěžejní scény, se naopak vyjadřoval pro povolení těžby, stejně podle něj jde jen o otázku času – bez uhlí v Krušných horách se podle něj neobejdeme.

Slunce je nepřítel

Jde o komplikované téma a je jistě správně, že se filmaři nebojí říct svůj názor. Na druhou stranu se to může vymstít, strhnout pozornost k něčemu, o co jim vlastně ani nešlo.

"Slunce je nepřítel Pustiny," říká přímo na natáčení s panoramatem povrchového dolu Nástup Tušimice za zády Stivínová. Probíhá jeden z posledních dnů natáčení a světlo občas vystoupí zpoza mraků. "Musíme čekat, až trochu zaleze. Naštěstí bylo většinu natáčení hnusně, měli jsme štěstí."

Ivan Zachariáš
Ivan Zachariáš | Foto: HBO, Nikolas Tušl

Tvůrci budou pravděpodobně tuto avizovanou temnou atmosféru vnímat "nezištně", tedy čistě pro emocionální a dramatický dopad díla na diváka. Jde jim přece o thriller. A Mostecko má nezpochybnitelný genius loci a jeho temná fotogeničnost vybízí k budování ponurých příběhů bez agendy, čistě pro příběh jako takový. Jenže to neznamená, že se ona agenda neprojeví mimoděk a Pustina pak nebude obviňována z manipulace.

Je pak důležité, aby se Hulík a jeho tým obrnili propracovaným scénářem (o ničem ostatním asi nemá smysl u HBO pochybovat), kde bude mít každá postava silné motivace pro to, aby na straně konfliktu stála tam, kde stojí. A žádná nebude karikaturou správného či špatného postoje. A aby se podařilo najít rovnováhu mezi žánrovou stylizací a psychologií.

Jestli se zadaří, se dozvíme na podzim, případně na filmovém festivalu v Karlových Varech, kde televize ukáže v premiéře první dva díly. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy