Reportáž: Anděl páně 2 je dotočen. Chceme dosáhnout kvalit jedničky, říká režisér Strach

Martin Svoboda Martin Svoboda
17. 5. 2016 12:07
Anděl Páně 2 je dotočen. Tvůrčí tým Jiřího Stracha teď čeká postprodukce, premiéra je naplánovaná na začátek prosince. „Musíme být vážně opatrní, abychom dosáhli kvalit jedničky. Někteří se určitě chopí čehokoliv, co půjde jen trochu vytknout. Ale s tím se nedá nic dělat,“ říká režisér filmu, ke kterému napsal scénář Marek Epstein.
Anděl Páně 2
Anděl Páně 2 | Foto: Česká televize

Na Kavčích horách bylo minulý týden završeno natáčení Anděla páně 2. Pokračování pohádky Jiřího Stracha půjde do kin na Vánoce a vrátí se v něm Ivan Trojan, Jiří Dvořák i Jiří Bartoška.

První díl z roku 2005 patří mezi málo českých pohádek tohoto století, jež prokázaly určitou trvanlivost. Jiří Strach je na něj proto hrdý a mluví o očekáváních a nárocích, které pro něj bude těžké naplnit. „Musíme být vážně opatrní, abychom dosáhli kvalit jedničky. Někteří se určitě chopí čehokoliv, co půjde jen trochu vytknout. Ale s tím se nedá nic dělat.“ Zatím má ale z pořízeného materiálu dobrý pocit.

Děti i dospělí

Strach by rád nabídl film, jenž v sobě bude mít jak dostatek atrakcí pro děti, tak i vrstvu zaměřenou na rodiče. „Ideál tu jsou S čerty nejsou žerty. Ale nerad to říkám nahlas, protože riskuju, že budu s touhle klasikou srovnáván, nebo vznikne dojem, že ji chci překonat. Jde mi ale spíš o princip.“

Anděl Páně 2
Anděl Páně 2 | Foto: Česká televize

Snímek Hynka Bočana z roku 1984 určitě není špatný vzor. Těžko vzpomenout na další tuzemskou pohádku, která by dodnes bavila nejen na nostalgické úrovni vzpomínek „jak jsme si ji užili v dětství“, ale skutečně jako film, který svým svérázným humorem promlouvá k jakémukoliv publiku.

Problém českých pohádek tkví právě v tom, že na ně diváci záměrně nekladou nároky, jejich chyby si sice uvědomují, ale odmítají o nich přemýšlet, a tvůrci proto snadno zleniví. Jiří Strach ale ujišťuje, že to není případ jeho ani scénáře Marka Epsteina. Snad má pravdu, i když jejich poslední Svatojánský věneček se příliš nevydařil. Na druhou stranu Anděl páně je pro celý tým mnohem osobnější projekt a není těžké uvěřit, že mu opravdu věnovali péči nad úroveň televizní pohádky.

Anděl Páně 2
Anděl Páně 2 | Foto: Česká televize

Děj se bude soustředit na ztrátu jablka poznání, které Trojanovu anděli a Dvořákovu čertu spadne na zem a oba se pro něj budou muset vypravit. Náboženská tematika je pro Stracha typická, i ve své poslední točené scéně Jiří Bartoška odkazuje na Lurdy. „Nevím, jestli to pochopí každý – rád bych věřil, že povědomí o Lurdách patří mezi základní vzdělání a nemůžu přece podceňovat publikum. I když ale připustím, že nejde o vtip pro každého, tak právě v tom tkví jeho hodnota,“ říká režisér.

Odkazy na křesťanství v jeho díle mnohé provokují, zrovna v archaické pohádce ale najdou své místo.

Pro pět minut

V příběhu se budou opět střídat klasické pasáže v exteriérech, interiérech, ale i v nebi vytvořeném pomocí CGI efektů. Na Kavčích horách se připravovaly právě scény, které musí být z větší části teprve dokončeny počítačovými grafiky. Takže se kolem herců krom několika rekvizit a umělé zdi rozprostírala jen modrá plátna.

Anděl Páně 2
Anděl Páně 2 | Foto: Česká televize

„Umíme s ním vlastně pracovat líp než Američani. Ti naplácají scény, jak je napadne, a pak hodí výsledek na chlapy v UPP (trikové studio, pozn. red.), aby si s tím poradili. My to děláme rozumněji, práce je pro ně pak snadnější,“ říká Strach o užití greenscreenu. Chválí také zvolený širokoúhlý formát obrazu. „Jen se podívejte, takhle má vypadat film.“

Během jednoho natáčecího dne vznikne čtyři až pět minut snímku. „Není to žádná legrace. Bylo by dobré, aby si lidé uvědomili, kolik práce stojí za každým záběrem,“ upozorňuje Bartoška. Po desáté máchá těžkým železným mečem a začíná být trochu roztržitý. „Doteď mi to tak šlo a najednou to začnu kazit!“ směje se.

Anděl Páně 2
Anděl Páně 2 | Foto: Česká televize

Poslední natáčecí den už jsou ale utahaní všichni, přesto se jim prý bude stýskat. Jiří Strach mluví o pohodové atmosféře mezi členy štábu, o níž věří, že se promítne do výsledného filmu. Jde o tendenci, k níž se čeští filmaři odvolávají často. Může uškodit, když se tvůrci spoléhají až příliš, že publikum pocítí totéž jako oni sami na palce.

U Stracha se jako vždy mísí snaha být jak právě tím, kdo si užívá na place pohodovou atmosféru, tak i tím, kdo natočí opravdu hodnotné dílo (že na to má, víme přinejmenším z televizního filmu Operace Silver A). Jestli uspěje s Andělem páně 2, se ukáže 1. prosince.

 

Právě se děje

Další zprávy