Renč nadával kritikovi kvůli Sanitce, pořad sestříhali

Domácí Domácí
16. 1. 2014 11:48
Režiséra vytočila kritika seriálu Kamilem Filou při společné debatě v Českém rozhlase.
Režisér Filip Renč.
Režisér Filip Renč. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Český rozhlas odvysílá v sobotu s týdenním zpožděním předtočený pořad Zaostřeno. Několik dní totiž řešil, jak naložit s emotivní hádkou, v níž režisér Filip Renč vyhrožoval filmovému kritikovi Kamilu Filovi "rozbitím držky" a označil ho za idiota kvůli jeho námitkám proti seriálu Sanitka 2. Informoval o tom server IHNED.cz.

Režiséra Filipa Renče rozčílilo, že filmový kritik týdeníku Respekt Kamil Fila během natáčení pořadu Českého rozhlasu Zaostřeno kritizoval způsob, jakým Sanitka zobrazovala cizince. Následně vypukla hádka, jež vyvrcholila tím, že Renč označil Filu za idiota a dodal, že kdyby byl ve studiu, tak by mu "dal do držky".

"Mně ten rozhovor hrozně vadil i tím, jak byl vedený od redaktorky. Ty otázky a názory pana Fily jsou naprosto irelevantní a stupidní, takže já jsem nechtěl, aby takový rozhovor šel do éteru. Prostě byl to blbý rozhovor v blbý moment, blbé otázky, moje blbé odpovědi," cituje Renčovu reakci IHNED.cz.

Pořad se měl vysílat již minulou sobotu, jenže vedení Českého rozhlasu ho pozastavilo. Řešilo, co s Renčovými nadávkami, režisér si navíc nepřál, aby byl pořad jakkoliv sestříhán. Tím by se ale jeho délka zdvojnásobila, což nepřicházelo v úvahu. Režisér proto žádal, aby se nevysílal vůbec.

Vedení Českého rozhlasu nakonec odmítlo oba jeho požadavky a pořad se zpožděním odvysílá sestříhaný tuto sobotu. Nadávky budou chybět, podle náměstka generálního ředitele Reného Zavorala nesouvisí s tématem. Debata bude vyostřená i bez nich, konstatuje.

Fila a "Renčova logika"

Kamil Fila přitom v podstatě jen zopakoval své námitky, které v Respektu publikoval během listopadu v článcích "Renčova logika" a "Renčova logika 2: Divoký muslim".

V tom prvním se pozastavuje nad scénou, kdy manžel zemřelé slepé ženy přijde do domu romského gangu a požaduje potrestání za to, že jí dva zdejší mladíci ukradli mobil a ona pak kvůli tomu spadla z mostu. Místní "vajda" po objevení mobilu provinilce zbičuje gumovou hadicí do krve, vše se děje ve zpomalených záběrech podkreslených klavírem.

"(...) problém není, že seriál ukazuje Romy coby zloděje a násilníky, ale že v jeho světě neexistuje jiný typ Romů. Ti se mu hodí pouze v úloze 'bytostí předurčených ke zločinu' a 'divochů, kteří spravedlnost chápou jen jako krevní mstu', zatímco bílí mohou být jacíkoli," napsal mimo jiné Fila.

V druhém článku se pak kritik z časopisu Respekt pro změnu věnuje stereotypnímu vyobrazování muslimů. Jde o scénu, v níž (irácký)muslim nesnese, kterak doktor Jandera vyhrnul šaty jeho ženě, jež právě potrácí. Bodne ho proto pod žebra tenkým nožíkem.

"Buďme si také jistí, že v žádné západní televizi by žádná taková scéna už naštěstí neprošla. A není to proto, že my v Česku jsme prozíravější a nedáme se opít rohlíkem politické korektnosti. Je to proto, že jsme větší burani a pořád patříme méně do civilizovaného západního světa. Oč menší reálné zkušenosti s muslimy máme, o to víc se z nějaké zvláštní zvrhlé potřeby musíme strašit obrazy cizích kultur," zhodnotil scénu Kamil Fila. 

Nejednalo se však o ojedinělý názor zmíněného kritika, obě scény vyvolaly i negativní reakce části veřejnosti.

Na zobrazení Romů v Sanitce 2 si pak na přelomu října a listopadu 2013 oficiálně u České televize stěžoval dokumentarista Lukáš Senft a poslal vedení otevřený dopis, ve kterém vyzývá, aby autoři českého seriálu Sanitka 2 vysvětlili rasistické scény zaměřené proti romské komunitě.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Útočník Radil zamířil z týmu San Jose Sharks na farmu

Český hokejový útočník Lukáš Radil se přesunul z týmu San Jose Sharks na farmu do celku San Jose Barracuda do nižší AHL. Devětadvacetiletý útočník nastoupil za záložní tým hned v sobotu a připsal si při domácí porážce se Stocktonem asistenci.

Radil sehrál v této sezoně v NHL 14 zápasů a nebodoval. V sestavě Sharks se objevil naposledy 23. listopadu při domácí výhře nad New York Islanders 2:1 po samostatných nájezdech. Odchovanec Pardubic má jednocestný kontrakt, díky kterému má zaručený roční příjem 700 tisíc dolarů i při působení v AHL.

Radil odešel do zámoří před minulým ročníkem po tříletém působení ve Spartaku Moskva v Kontinentální lize. V první sezoně v NHL účastník mistrovství světa 2017 a loňských olympijských her sehrál 36 utkání a připsal si 11 bodů za sedm branek a čtyři přihrávky. V šesti duelech play off nebodoval.

před 1 hodinou

Zdráhalová si v Naganu vytvořila osobní rekord na pětistovce

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si v posledním závodu v roce 2019 vytvořila osobní rekord na trati 500 metrů. Na Světovém poháru v Naganu ji zajela za 38,902 sekundy a obsadila druhé místo v divizi B. Stejně jako v sobotu na trojce, na které byla v divizi A devátá, si připsala nejlepší výsledek v SP v kariéře na dané trati.

Seriál SP bude pokračovat pátým dílem v Calgary na začátku února, ještě předtím rychlobruslaře čeká mistrovství Evropy v Heerenveenu. V Nizozemsku se od 10. do 12. ledna bude tentokrát bojovat o medaile na jednotlivých tratích.

Další zprávy