Renč nadával kritikovi kvůli Sanitce, pořad sestříhali

Domácí Domácí
16. 1. 2014 11:48
Režiséra vytočila kritika seriálu Kamilem Filou při společné debatě v Českém rozhlase.
Režisér Filip Renč.
Režisér Filip Renč. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Český rozhlas odvysílá v sobotu s týdenním zpožděním předtočený pořad Zaostřeno. Několik dní totiž řešil, jak naložit s emotivní hádkou, v níž režisér Filip Renč vyhrožoval filmovému kritikovi Kamilu Filovi "rozbitím držky" a označil ho za idiota kvůli jeho námitkám proti seriálu Sanitka 2. Informoval o tom server IHNED.cz.

Režiséra Filipa Renče rozčílilo, že filmový kritik týdeníku Respekt Kamil Fila během natáčení pořadu Českého rozhlasu Zaostřeno kritizoval způsob, jakým Sanitka zobrazovala cizince. Následně vypukla hádka, jež vyvrcholila tím, že Renč označil Filu za idiota a dodal, že kdyby byl ve studiu, tak by mu "dal do držky".

"Mně ten rozhovor hrozně vadil i tím, jak byl vedený od redaktorky. Ty otázky a názory pana Fily jsou naprosto irelevantní a stupidní, takže já jsem nechtěl, aby takový rozhovor šel do éteru. Prostě byl to blbý rozhovor v blbý moment, blbé otázky, moje blbé odpovědi," cituje Renčovu reakci IHNED.cz.

Pořad se měl vysílat již minulou sobotu, jenže vedení Českého rozhlasu ho pozastavilo. Řešilo, co s Renčovými nadávkami, režisér si navíc nepřál, aby byl pořad jakkoliv sestříhán. Tím by se ale jeho délka zdvojnásobila, což nepřicházelo v úvahu. Režisér proto žádal, aby se nevysílal vůbec.

Vedení Českého rozhlasu nakonec odmítlo oba jeho požadavky a pořad se zpožděním odvysílá sestříhaný tuto sobotu. Nadávky budou chybět, podle náměstka generálního ředitele Reného Zavorala nesouvisí s tématem. Debata bude vyostřená i bez nich, konstatuje.

Fila a "Renčova logika"

Kamil Fila přitom v podstatě jen zopakoval své námitky, které v Respektu publikoval během listopadu v článcích "Renčova logika" a "Renčova logika 2: Divoký muslim".

V tom prvním se pozastavuje nad scénou, kdy manžel zemřelé slepé ženy přijde do domu romského gangu a požaduje potrestání za to, že jí dva zdejší mladíci ukradli mobil a ona pak kvůli tomu spadla z mostu. Místní "vajda" po objevení mobilu provinilce zbičuje gumovou hadicí do krve, vše se děje ve zpomalených záběrech podkreslených klavírem.

"(...) problém není, že seriál ukazuje Romy coby zloděje a násilníky, ale že v jeho světě neexistuje jiný typ Romů. Ti se mu hodí pouze v úloze 'bytostí předurčených ke zločinu' a 'divochů, kteří spravedlnost chápou jen jako krevní mstu', zatímco bílí mohou být jacíkoli," napsal mimo jiné Fila.

V druhém článku se pak kritik z časopisu Respekt pro změnu věnuje stereotypnímu vyobrazování muslimů. Jde o scénu, v níž (irácký)muslim nesnese, kterak doktor Jandera vyhrnul šaty jeho ženě, jež právě potrácí. Bodne ho proto pod žebra tenkým nožíkem.

"Buďme si také jistí, že v žádné západní televizi by žádná taková scéna už naštěstí neprošla. A není to proto, že my v Česku jsme prozíravější a nedáme se opít rohlíkem politické korektnosti. Je to proto, že jsme větší burani a pořád patříme méně do civilizovaného západního světa. Oč menší reálné zkušenosti s muslimy máme, o to víc se z nějaké zvláštní zvrhlé potřeby musíme strašit obrazy cizích kultur," zhodnotil scénu Kamil Fila. 

Nejednalo se však o ojedinělý názor zmíněného kritika, obě scény vyvolaly i negativní reakce části veřejnosti.

Na zobrazení Romů v Sanitce 2 si pak na přelomu října a listopadu 2013 oficiálně u České televize stěžoval dokumentarista Lukáš Senft a poslal vedení otevřený dopis, ve kterém vyzývá, aby autoři českého seriálu Sanitka 2 vysvětlili rasistické scény zaměřené proti romské komunitě.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy