Recenze: Film Monstrum nezná míru. Stejně jako Stalinův pomník selhává v proporcích

Martin Svoboda Martin Svoboda
28. 5. 2017 20:00
Silný námět Monstra – příběh sochaře Otakara Švece, jenž podlehl vlastnímu zrůdnému pomníku na pražské Letné – se bohužel nesetkal s dostatečně silným scénářem. Ten místo problému utíká hned k několika milostným trojúhelníkům.
Video:

Některé náměty jsou možná až moc silné. Snímek Monstrum o sochaři Otakaru Švecovi, jenž stál za nechvalným Stalinovým pomníkem na Letné a jehož tvorba ho nakonec přivedla do hrobu, patří mezi ně. 

Popisované události odrážející jak nešťastnou dobu, tak univerzální lidské konflikty jako by existovaly proto, aby je někdo vyprávěl. Filmaři Viktoru Polesnému tu dějiny vedou ruku a podobně jako u zkázy Titaniku jde o příběh tak vděčný a přirozeně vypointovaný, že kdyby se opravdu nestal, žádný scenárista by neměl drzost si ho vymyslet. Nikdo by mu ho totiž neuvěřil.

Milostné pletky a Stalin

O nezvládnutosti celého projektu však nakonec vypovídá už jen to, že Česká televize pracně a s velkou publicitou vztyčila na původním místě nad Prahou maketu části "fronty na maso", aby se ve filmu objevila jen v několikavteřinovém záběru. Se stejnou marnotratností přistupuje Polesný ke všemu, co se mohlo změnit v jedno z nejsilnějších tuzemských dramat.

Předně mu onen silný námět nestačí a má potřebu zaplevelit ho řadou melodramatických prvků. Na tvorbu pomníku se tak chvílemi zapomíná a místo něj se do popředí dostávají milostné trojúhelníky (je jich hned několik). 

Jenže zatímco třeba zmíněný Titanic je jen obrovský ocelový stroj a jeho oživení pomocí romance dává smysl, Otakar Švec se svými konflikty a vnitřními rozpory už coby plnohodnotná lidská bytost podobné berličky nepotřebuje. Jediný nutný vztah je ten s jeho manželkou - jemu se však nedostává prostor, když si každý hrdina musí přijít "na své".

Mladí jsou často schopni hromadně někoho znásilnit a ještě si to natočit, ze znásilnění se často stává haha téma, přitom je to závažný trestný čin.
18:09
Mladí jsou často schopni hromadně někoho znásilnit a ještě si to natočit, ze znásilnění se často stává haha téma, přitom je to závažný trestný čin. | Video: dvtv

Pochopitelněji už působí, že se vedle samotného sochaře (Jan Novotný) objevuje jeho mladý asistent (Martin Kraus), což sice připravuje Švece o izolaci, na druhou stranu to filmu dodává střet generací. Ten námětu padne lépe než nudné milostné avantýry se Zuzanou Stivínovou a Petrou Nesvačilovou. Obě herečky přitom podávají dobré výkony, jejich postavy však dokazují trvající českou neschopnost nabídnout ženské figury, jež mají také jiný smysl života než být jen předmětem zájmu muže.

Snímek se tak drolí mezi politický thriller a dobové melodrama, což a priori není nemožná kombinace. Monstru to ale zabraňuje ponořit se dost hluboko do společenské i emocionální roviny. Vztahy postav a jejich osobní konflikty jsou tezovité a jde je pochopit jen tehdy, kdy jsou nahlas vysloveny. I když spíš než "pochopit" řekněme "zaznamenat".

Bez citu

Polesný bohužel neodolal nutkání osobně napsat scénář a zaplnit ho polopaticky návodnými dialogy, jež propadají banálním narážkám předznamenávajícím děj. Z každého potenciálně silného momentu pak jen vysávají dramatický účinek.

Absenci citu pro míru odhaluje už úvodní titulková sekvence, v níž nápis "Monstrum" mizí v ošklivé digitální explozi po vzoru amerických blockbusterů. Za zmínku stojí i v Česku typické likvidační užívání návodné hudby, která divákovi říká, co má cítit. Máloco působí tak násilně, jako když v tíživém dramatu najednou začne hrát laškovná hudba, aby nikomu neušlo, že daná scéna má být komediálním odlehčením. Horší už je jen to, když na konci dramatického dialogu udeří vypravěč do bubnů.

Monstrum

2017, životopisné drama, Česko, 99 minut
Režie, scénář: Viktor Polesný
Hrají: Jan Novotný, Martin Kraus, Zuzana Stivínová, Juraj Deák, Vladimír Polívka, Patricie Solaříková, Tomáš Havlínek, Miroslav Etzler, Petra Nesvačilová a další
Hodnocení Aktuálně.cz: 45 %

Zatímco ve světě se většinou stížnosti vůči televizní tvorbě nesou v duchu absence umělecké svobody, v České televizi se jako problém - a nikoliv poprvé - ukazuje, že někteří autoři dostávají až příliš volnou ruku. Viktor Polesný má své silné stránky (jak dokázal dobře gradovanými soudními scénami ve Zločinu v Polné), ale v Monstru je neměl jak zužitkovat, protože nikdo nekorigoval jeho slabiny: předně neschopnost napsat plynulé dialogy a zvolené historické události zasadit do padnoucího rámce. Schopný dramaturg by pak mohl diskutovat i o jeho tendenci překračovat míru některých filmařských postupů.

Ne každý je Orson Welles nebo bratři Coenovi, aby stál sám za každým aspektem svého díla. Filmu častěji prospěje střet protichůdných přístupů. Monstrum ukazuje proč.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 41 minutami

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zaměstnanci italské Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí dnes zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11 000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy