Nobelovu cenu za literaturu získal britský autor románů Kazuo Ishiguro

Kultura Kultura
5. 10. 2017 14:23
Letošním laureátem Nobelovy ceny za literaturu se stal japonský autor žijící ve Velké Británii Kazuo Ishiguro. Dvaašedesátiletý autor začínal s povídkami, záhy však přešel k románové tvorbě. Za svůj třetí román Soumrak dne (1993) o vzpomínkách sluhy na cestách získal Bookerovu cenu. Kniha byla též zfilmována. Kazuo Ishiguro bývá přirovnáván k autorům, jako je Salman Rushdie. Knihy často reflektují japonské reálie a další exotické motivy. Inspiraci Ishiguro hledá také v minulosti.
Nositel Nobelovy ceny za literaturu Kazuo Ishiguro.
Nositel Nobelovy ceny za literaturu Kazuo Ishiguro. | Foto: Reuters

Nobelovu cenu za literaturu letos dostal v japonsku narozený britský spisovatel Kazuo Ishiguro, "který v románech velké emocionální síly odhalil propast za naší iluzí o spojení se světem".

Ishiguro své první povídky publikoval v roce 1981. Už rok poté však vydal první román. Příběh, který pojednává o japonské vdově žijící v Anglii, se jmenoval A Pale View of Hills.

Další román následoval v roce 1986 - An Artist of the Floating World (česky vyšel jako Malíř pomíjivého světa). V literárním světě velmi zaujal a byl navržen na prestižní Bookerovu cenu.

Ishigurova třetí kniha už tolik nepracuje s japonskými reáliemi. Jmenuje se Soumrak dne (The Remains of the Day). Je příběhem vysoce postaveného sluhy. Na rozdíl od předchozího tento román už Bookerovu cenu získal. Byl také zfilmován s Anthonym Hopkinsem a Emmou Thompsonovou v hlavních rolích.

V britském deníku The Guardian pak Ishiguro vzpomínal na to, že román napsal za čtyři týdny. Inspirovala ho prý píseň Toma Waitse Ruby's Arms.

V češtině vyšla také další Ishigurova díla. Malíř pomíjivého světla, odehrávající se v Japonsku krátce po druhé světové válce, Když jsme byli sirotci či Neopouštěj mě. Tento dystopický román o lidských klonech sloužících jako dárci orgánů byl rovněž přenesen na filmové plátno.

Ishiguro bývá někdy spojován s britskými spisovateli, kteří se narodili v jiných zemích. Příkladem může být Salman Rushdie, Hanif Kureishi, ale také Shiva Naipaul nebo Buchi Emechetová.

Ishiguro se narodil 8. listopadu 1954 v Nagasaki, jeho rodina se však o šest let později přestěhovala do Londýna.

Vystudoval univerzitu v Kentu (angličtinu a filozofii) a pak ještě Východoanglickou univerzitu (kreativní psaní). Deník The Times ho zařadil mezi 50 nejvýznamnějších britských spisovatelů, jejichž díla vznikla po roce 1945. V žebříčku získal Ishiguro 32. místo.

Týden vyhlašování Nobelových cen začal v pondělí oznámením Nobelovy ceny za lékařství, v úterý pokračoval oceněním za fyziku a ve středu za chemii. V pátek se svět z norské metropole Osla dozví nejočekávanější jméno laureáta Nobelovy ceny za mír. Příští pondělí bude ještě vyhlášena Nobelova cena za ekonomii.

Na vyznamenané kromě finanční částky devíti milionů švédských korun (24,4 milionu Kč) čeká i tradiční slavnostní ceremoniál. Ten se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince.

Podrobný profil autora připravujeme.

Seznam všech autorů, kteří získali Nobelovu cenu za literaturu

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

ČTÚ chce kvůli omezené konkurenci regulovat trh mobilních dat, operátoři s tím nesouhlasí

Český telekomunikační úřad se chystá příští rok regulovat trh mobilních dat, protože na něm shledal omezenou konkurenci. Hodlá proto O2, T-Mobilu a Vodafonu uložit povinnost umožnit přístup k jejich velkoobchodním mobilním službám virtuálním operátorům za regulovanou cenu. Uvedli to zástupci ČTÚ na dotaz ČTK. Operátoři s výsledky analýzy nesouhlasí. Podle nich nereflektuje nejnovější vývoj na trhu. Regulace by platila po notifikaci Evropskou komisí, která by měla být hotova do poloviny příštího roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy