Netflix vymazal ze seriálu scénu sebevraždy mladé dívky, vadila rodičům i odborníkům

Magazín Magazín
17. 7. 2019 15:13
Společnost Netflix smazala po dvou letech od uvedení první řady seriálu 13 Reasons Why kontroverzní scénu, ve které 17letá studentka páchá sebevraždu. Reagovala tím na dlouhodobé stížnosti ze strany veřejnosti, filmových odborníků i lékařů.
13 Reasons Why - trailer na druhou řadu | Video: Netflix

"Věříme, že vymazání téhle scény je ku prospěchu všech teenagerů, kteří seriál sledují," cituje britský deník BBC zástupce společnosti Netflix. Videotéka čelila v posledních dvou letech kritice, odborníkům vadilo, že seriál dětem detailně ukazuje, jak spáchat sebevraždu.

Scéna, ve které si mladá studentka Hannah Bakerová vezme život, trvala tři minuty. V nové podobě diváci uvidí dívku jen před sebevraždou a po ní. 

Tvůrce seriálu Brian Yorkey pro BBC řekl, že chtěl její příběh vyprávět pravdivě a ukázat, jak její "nezodpovědné" jednání ovlivní životy všech blízkých. Po dvou letech ale přiznal, že scéna měla na mladé diváky negativní dopad. 

Stal se přesně opak původního záměru

Po odvysílání první řady seriálu v Americe stoupl počet sebevražd mladých lidí, především chlapců ve věku od deseti do sedmnácti let. Odstranění scény tak uvítali rodiče i odborníci.

"Je pravda, že zpracování takových těžkých témat může vést k určité osvětě mezi mladými lidmi a nakopnout je k tomu, aby včas vyhledali pomoc. Je ale důležité, aby tvůrci vyprávěli příběh zodpovědně a domýšleli dopad konkrétních scén," řekla pro BBC mediální kritička Lorna Fraserová.

Seriál 13 Reasons Why vypráví fiktivní příběh mladé studentky Hannah Bakerové, která z nejasných důvodů spáchá sebevraždu. Po její smrti dostane její kamarád Clay krabičku s audionahrávkami, na kterých mluví právě Hannah. Ta postupně objasňuje situaci, která ji vedla k sebevraždě.

Kromě vymazání palčivé scény tvůrci zřídili také linku důvěry pro všechny mladé lidi, kteří by měli stejné myšlenky jako Hannah. Třetí řadu seriálu uvede Netflix na konci letošního roku.  

Podívejte se také na video: Trailer k druhé řadě seriálu Stranger Things 

Festival Comic-Con přinesl trailer k druhé řadě seriálu Stranger Things | Video: Neflix
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Organizátoři hackathonu spustili informační systém k dálničním známkám

Organizátoři dvoudenního hackathonu dnes před 19:00 spustili informační systém k elektronickým dálničním známkám. V příštích týdnech ho chtějí zdarma předat státu, oznámil organizátor akce Tomáš Vondráček. Původně měl stát za systém zaplatit 401 milionů korun, zakázku po velké kritice nakonec zrušil. Systém od pátečního večera vyvíjelo 60 dobrovolníků.

Státní fond dopravní infrastruktury vybral za dodavatele a provozovatele systému Asseco Central Europe. Zakázka se však stala terčem kritiky z řad odborníků, opozice a také premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle nich byla zakázka předražená a netransparentní. Odvolán byl kvůli ní ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Připravujeme podrobnosti.

Další zprávy