Netflix vymazal ze seriálu scénu sebevraždy mladé dívky, vadila rodičům i odborníkům

Magazín Magazín
17. 7. 2019 15:13
Společnost Netflix smazala po dvou letech od uvedení první řady seriálu 13 Reasons Why kontroverzní scénu, ve které 17letá studentka páchá sebevraždu. Reagovala tím na dlouhodobé stížnosti ze strany veřejnosti, filmových odborníků i lékařů.
13 Reasons Why - trailer na druhou řadu | Video: Netflix

"Věříme, že vymazání téhle scény je ku prospěchu všech teenagerů, kteří seriál sledují," cituje britský deník BBC zástupce společnosti Netflix. Videotéka čelila v posledních dvou letech kritice, odborníkům vadilo, že seriál dětem detailně ukazuje, jak spáchat sebevraždu.

Scéna, ve které si mladá studentka Hannah Bakerová vezme život, trvala tři minuty. V nové podobě diváci uvidí dívku jen před sebevraždou a po ní. 

Tvůrce seriálu Brian Yorkey pro BBC řekl, že chtěl její příběh vyprávět pravdivě a ukázat, jak její "nezodpovědné" jednání ovlivní životy všech blízkých. Po dvou letech ale přiznal, že scéna měla na mladé diváky negativní dopad. 

Stal se přesně opak původního záměru

Po odvysílání první řady seriálu v Americe stoupl počet sebevražd mladých lidí, především chlapců ve věku od deseti do sedmnácti let. Odstranění scény tak uvítali rodiče i odborníci.

"Je pravda, že zpracování takových těžkých témat může vést k určité osvětě mezi mladými lidmi a nakopnout je k tomu, aby včas vyhledali pomoc. Je ale důležité, aby tvůrci vyprávěli příběh zodpovědně a domýšleli dopad konkrétních scén," řekla pro BBC mediální kritička Lorna Fraserová.

Seriál 13 Reasons Why vypráví fiktivní příběh mladé studentky Hannah Bakerové, která z nejasných důvodů spáchá sebevraždu. Po její smrti dostane její kamarád Clay krabičku s audionahrávkami, na kterých mluví právě Hannah. Ta postupně objasňuje situaci, která ji vedla k sebevraždě.

Kromě vymazání palčivé scény tvůrci zřídili také linku důvěry pro všechny mladé lidi, kteří by měli stejné myšlenky jako Hannah. Třetí řadu seriálu uvede Netflix na konci letošního roku.  

Podívejte se také na video: Trailer k druhé řadě seriálu Stranger Things 

Festival Comic-Con přinesl trailer k druhé řadě seriálu Stranger Things | Video: Neflix
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy