Na Primu COOL vpadnou superhrdinští Zmetci

kac
25. 2. 2012 13:40
Stanice začíná vysílat ceněný seriál BBC Misfits
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Prima COOL začne o víkendu vysílat oceňovaný seriál BBC Misfits o partičce londýnských delikventů, jež získají superschopnosti. Elasťáky si kvůli tomu nenatáhnou, zato oplývají černočerným humorem.  

První dva díly série česky pojmenované Misfits: Zmetci odvysílá stanice za sebou tuto sobotu od 22 hodin. Pak bude seriál uvádět vždy v neděli po 22. hodině s českým dabingem a (následně v noční repríze danou epizodu v původním znění s titulky).

Foto: Aktuálně.cz

Superschopnosti jako dobrý byznys

První řada seriálu Misfits uvedená v roce 2009 by se dala zčásti brát jako britská odpověď na Hrdiny. Aspoň za předpokladu, že by otázka zněla „Jak by Hrdinové vypadali, kdyby všichni byli Britové mezi patnácti a pětadvaceti a zároveň pěkní smradi?"

Tihle Hrdinové mají každý skutečný vroubek, jinak by se nesešli ve stejných mundúrech při veřejně prospěšných pracích. Pětice mladých Londýňanů si je má odpykat za různé delikty a čeká, že při natírání laviček na nábřeží zažije jen pekelnou nudu. Hned první den je ovšem potká smůla.

Zčistajasna se nad městem přežene „elektrická" bouře a do všech uhodí blesk. Nejprve je málem sprovodí ze světa, ale jak se ukáže za chvilku, dodá jim i superschopnosti. A co víc, zasáhne ramenatého sociálního pracovníka, který je měl mít na starosti, a udělá z něj... no, velmi krvežíznivého sociálního pracovníka.

Pokud si představujete hlouček superhrdinů, kteří se sice zrodili na okraji společnosti, ale jejich smyslem života se teď stala neukojitelná touha zachraňovat svět, mýlíte se. Banda ztroskotanců sice základní morální polaritu dobra a zla chápe, nicméně nijak zvlášť je netíží.

Foto: Aktuálně.cz

Neobvyklé uskupení naprosto rozdílných charakterů nakonec dokazuje, že když jde o život, domluvit se člověk dokáže s každým. Jediným cílem je přežít, odkroutit si veřejně prospěšné práce a nezapadnout do kriminálního bahna až po kolena. Pokud při tom někdo dojde k úrazu, svět to tak asi chtěl; hlavně když to přežijeme my a vyhneme se pobytu za mřížemi. Životem na tohle motto ovšem doplatí i řádka úřadem přidělených kurátorů.

Scenáristé si pro „Zmetky" připravili opravdové vychytávky. Čas ukáže, že mladí delikventi nejsou jediní, kteří při magické bouři získali kuriózní schopnosti. A co teprve, když se postupem děje zjistí, že superschopnosti mohou být i dobrý byznys.

Pětice "zmetků" objevuje nový svět

Jednou z hrdinů je drsná Kelly, která oplývá do češtiny těžko uchopitelným a nenapodobitelným přízvukem. V podmínce je za rvačku a po bouři náhle slyší myšlenky lidí. Curtis zas býval cílevědomou sportovní hvězdou a chtěl se účastnit londýnské olympiády, chytili ho ale za držení drog a noviny z něj udělaly odstrašující případ. Nyní získá schopnost vrátit čas v momentě, kdy něčeho extrémně lituje. Bohužel ji neumí moc ovládat.

Veselá Alisha řídila v opilosti a nyní dokáže lidi, kteří se jí dotknou, přivést do stavu sexuálního šílenství. Tenhle dar je však spíše prokletí než požehnání. Plachý Simon zjistí, že když ho ostatní nevnímají, stane se neviditelným.

Posledním ze skupinky je Nathan, notorický lhář a nenahraditelná postava prvních dvou řad seriálu, kterého matka vyhodila kvůli novému příteli z domu. Musí teď žít v komunitním centru. K jeho zlosti se nezdá, že by nějakou schopnost získal. Stále však doufá, že se ještě objeví. Nakonec se ukáže, že získá jednu z nejcennějších...

V roce 2010 získala první série britskou televizní a filmovou cenu BAFTA jako nejlepší seriálové drama. Exteriéry se natáčely v jihovýchodním Londýně v blízkosti jezera Southmere ve čtvrti Thamesmead, mnoho interiérů pak v kampusu Brunel University.

Vyděděnci k politování

Misfits nemají obří rozpočet a tím pádem vizuální triky Hrdinů; a jsou sice všichni mladí, ale do přehlídky fotomodelů jim kus schází. Každý z nich je svým individuálním a věrohodným způsobem vyděděný a k politování. Superschopnosti pro ně nepředstavují poslání shůry, ale jak postupně zjišťují, vlastně by se jich nejraději zbavili.

Foto: Aktuálně.cz

Což se jim může podařit, protože tohle je pořád realita těch méně fotogenických londýnských ulic. V tomhle světě existuje překupnictví s nadpřirozenými schopnostmi a padlí kněží si je pořizují, aby o Vánocích mohli hrát Mesiáše.

Nervní atmosféru současného velkoměsta zajišťuje působivý a dobře použitý soundtrack se zasloužilými i čerstvými hvězdami z obou stran Atlantiku. Od Velvetů, Chemical Brothers a Massive Attack přes The Cure a Blur až po The Rapture, The Black Keys, Deadmau5, Hot Chip či Liars.

Věčně potemnělému obrazu, ze kterého vyčnívají většinou jen oranžové stejnokroje, dominují odpudivě sinavé betonové budovy paneláků. S nimi v pozadí kontrastují obrysy luxusnějších částí města - snad aby ještě více oddělily pomyslný dvojí způsob života v britské metropoli.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy