FOTO Jan Hus: Televizní projekt stál 45 milionů

Matěj Hádek v roli Jana Husa
"Naším záměrem bylo zobrazit Jana Husa jako člověka, jehož motivace a životní postoje budou srozumitelné v kontextu dnešní doby a pro současného diváka,“ říká kreativní producent Jan Maxa.
Pod trilogií, která se řadí mezi dosud největší projekty v historii České televize, je podepsaná scénáristka Eva Kantůrková a hudbu k filmu složil zpěvák Michael Kocáb.
Natáčení probíhalo v koprodukci s francouzsko-německou televizí ARTE, která předabovaný film představí divákům v obou zemí začátkem července.
"Náš Jan Hus je zakořeněný v jihočeské vesnici, kam se vrací. Umí se bavit a duchaplně žertovat. Je důvěřivý. Má dobré přátele, z nichž jen někteří jsou skutečně dobří...
Foto: Renelt
ČTK jaz, ČTK
21. 5. 2015 14:19
Očekávaným historickým filmem o pedagogovi, kazateli a reformátorovi Janu Husovi přispěje Česká televize k výročí 600 let od mistrova upálení.

Praha – Trilogie Jan Hus režiséra Jiřího Svobody se začala natáčet v létě loňského roku coby koprodukční film s francouzsko-německou televizí, která pustí svým divákům předabovanou verzi s několikadenním zpožděním. Česká televize uvede všechny tři díly během posledního květnového víkendu.

Scénáře se zhostila Eva Kantůrková a hudbu k filmu složil zpěvák Michael Kocáb. Kromě Matěje Hádka, který se představí v roli Jana Husa, si v historickém dramatu zahrál Milan Kňažko, Vladimír Javorský, Marika Šoposká, Jan Dolanský a další.

Tragický osud Jana Husa byl naposledy převeden na filmové plátno režisérem Otakarem Vávrou v roce 1954, kdy byl jeho výklad poplatný ideologii. Hus se tu jevil jako fanatický vůdce potlačených lidových mas a jako sociální a národní reformátor.

 

Právě se děje

Další zprávy