Helena tragickou situaci českého sitcomu nezlepší

Adam Pešek
23. 3. 2012 15:26
Helena měla sledovanost, její vykročení však bylo mizerné
Foto: archiv TV Nova

Praha - Ve čtvrtek Nova odstartovala rodinný sitcom Helena, který chce navázat na divácký úspěch starších původních sitcomů stanice Comeback a Hospoda. S premiérovým dílem má dobře našlápnuto, měl sledovanost 1,2 milionů. Je však otázkou, zda si průměrná rodina Musilových, fungující stejně ambivalentně jako seriál samotný, diváky udrží i nadále.

Úvodní díl si mnoho lidí pustilo pravděpodobně jen ze zvědavosti a nemuselo by u humoru plynoucího převážně z běžných situací zůstat. Na Facebooku si sice Helenu už nyní „oblíbilo" 355 lidí, z nichž někteří ji i slovně pochválili. Uživatelé serveru ČSFD jsou však podstatně kritičtější a mají proč.

Více než stovka hodnotících sitcom zúčtovala na prozatímních dvacet procent, z nichž většina shodně hlásí, že Helena nedosahuje kvalit sitkomů zahraničních.

Leoš Noha v sitcomu Helena
Leoš Noha v sitcomu Helena | Foto: archiv TV Nova

Obyčejná rodinka

Hlavní myšlenku si nový tahoun čtvrtečních večerů na Nově vypůjčil od úspěšné americké Roseanne, které se jakožto žena-hlava domácnosti musela starat takřka o všechno. Zatímco se ale uštěkaná Roseanne vyjadřovala k provokativním tématům jako chudoba, alkoholismus nebo k sexuálním otázkám, neustále cynická Helena (Sandra Pogodová) se zatím snaží pouze udržet svou vlastní rodinu v chodu.

Pohodový a nezaměstnaný manžel Dan (Leoš Noha) se stará hlavně o svůj obstarožní skútr, který familiárně pojmenoval Pepa, trojice neposlušných dětí zase představuje nedokonalé archetypy typických problémů v určitém věku.

Čtrnáctiletá Lucie má - podle slov herečky z poutáku na další díly - dospívat z dítěte do ženy, ovšem největším dosavadním problémem je oblečení a vlastní postava. Jedenáctiletá Tereza (Kristýna Belzová) je malá sportovkyně s rebelsky dobráckou povahou, která jí ve škole způsobuje problémy, a nejmladší Marek (Jan Maršál) si hraje se stavebnicí, ujídá dort, kdy nemá, a do budoucna by jeho humor měl stát na přejímání ne zcela pochopených vzorů chování starších lidí.

Foto: archiv TV Nova

V prvním díle se na pointu dialogů čeká někdy až příliš dlouho, případně spočívá ve věci natolik banální, že ani není vtipná. Cynismus hlavní hrdinky v rodinných vztazích funguje jen z části, doplňovaný smích občas působí rušivě, a jako nejzábavnější se tak zatím jeví postava ztřeštěné Heleniny sestry a spolupracovnice Kláry, jejíž upřímnou poblázněnost přesvědčivě ztvárnila Martha Issová.

Třináctidílná série se tak zatím jeví, že chce bavit především ženy v domácnosti, jež se s problémy hlavní hrdinky dokáže ztotožnit. Formát rodinného sitcomu přitom v Čechách dříve slavil úspěch. Americké seriály Krok za krokem nebo Ženatý se závazky však nabízely poměrně odlišný druh humoru.

Bída českého sitkomu pokračuje

Původní český sitcom se u nás takřka nenosí a masového úspěchu dosáhl až Comeback stojící na postavě buranského metalisty Ozzáka.

První porevoluční pokus, Nováci z roku 1995, o soužití normální české rodinky s černošským studentem sociologie, navzdory silné podpoře tehdejšího ředitele Novy Vladimíra Železného, u diváků propadl.

Comeback
Comeback | Foto: archiv

O rok později se pak ale stejné televizní stanici podařilo s Hospodou a ta svými restauračními historkami u diváků uspěla. Zčásti za to pravděpodobně mohlo obsazení výrazných hereckých jmen jako byl Petr Nárožný, Jiří Menzel, Ladislav Potměšil nebo nedávno zesnulý Bronislav Poloczek.

Další snahy oživit český sitcom pak byly buď přinejmenším nepovedené - Policajti z předměstí o neschopném policejním sboru z pražských Strašnic - nebo zcela tragické, jako tomu bylo v případě převyprávění českých pověstí Františkem Ringo Čechem v seriálu Pra pra pra či Ducha českého z prostředí společenského týdeníku.

Helena kvalitativně zatím navazuje na tragédii české podoby tohoto televizního formátu, ovšem v případě přetrvávajícího zájmu diváků by její účinkování na obrazovce mohlo mít delšího trvání. I to by ale bylo snesitelnější než konkurenční O mé rodině a jiných mrtvolách na Primě. Počin z pera Haliny Pawlowské s Ivanou Chýlkovou v hlavní roli neúspěšné jazzové zpěvačky se totiž vyznačuje téměř úplnou absencí humoru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy