Helena tragickou situaci českého sitcomu nezlepší

Adam Pešek
23. 3. 2012 15:26
Helena měla sledovanost, její vykročení však bylo mizerné
Foto: archiv TV Nova

Praha - Ve čtvrtek Nova odstartovala rodinný sitcom Helena, který chce navázat na divácký úspěch starších původních sitcomů stanice Comeback a Hospoda. S premiérovým dílem má dobře našlápnuto, měl sledovanost 1,2 milionů. Je však otázkou, zda si průměrná rodina Musilových, fungující stejně ambivalentně jako seriál samotný, diváky udrží i nadále.

Úvodní díl si mnoho lidí pustilo pravděpodobně jen ze zvědavosti a nemuselo by u humoru plynoucího převážně z běžných situací zůstat. Na Facebooku si sice Helenu už nyní „oblíbilo" 355 lidí, z nichž někteří ji i slovně pochválili. Uživatelé serveru ČSFD jsou však podstatně kritičtější a mají proč.

Více než stovka hodnotících sitcom zúčtovala na prozatímních dvacet procent, z nichž většina shodně hlásí, že Helena nedosahuje kvalit sitkomů zahraničních.

Leoš Noha v sitcomu Helena
Leoš Noha v sitcomu Helena | Foto: archiv TV Nova

Obyčejná rodinka

Hlavní myšlenku si nový tahoun čtvrtečních večerů na Nově vypůjčil od úspěšné americké Roseanne, které se jakožto žena-hlava domácnosti musela starat takřka o všechno. Zatímco se ale uštěkaná Roseanne vyjadřovala k provokativním tématům jako chudoba, alkoholismus nebo k sexuálním otázkám, neustále cynická Helena (Sandra Pogodová) se zatím snaží pouze udržet svou vlastní rodinu v chodu.

Pohodový a nezaměstnaný manžel Dan (Leoš Noha) se stará hlavně o svůj obstarožní skútr, který familiárně pojmenoval Pepa, trojice neposlušných dětí zase představuje nedokonalé archetypy typických problémů v určitém věku.

Čtrnáctiletá Lucie má - podle slov herečky z poutáku na další díly - dospívat z dítěte do ženy, ovšem největším dosavadním problémem je oblečení a vlastní postava. Jedenáctiletá Tereza (Kristýna Belzová) je malá sportovkyně s rebelsky dobráckou povahou, která jí ve škole způsobuje problémy, a nejmladší Marek (Jan Maršál) si hraje se stavebnicí, ujídá dort, kdy nemá, a do budoucna by jeho humor měl stát na přejímání ne zcela pochopených vzorů chování starších lidí.

Foto: archiv TV Nova

V prvním díle se na pointu dialogů čeká někdy až příliš dlouho, případně spočívá ve věci natolik banální, že ani není vtipná. Cynismus hlavní hrdinky v rodinných vztazích funguje jen z části, doplňovaný smích občas působí rušivě, a jako nejzábavnější se tak zatím jeví postava ztřeštěné Heleniny sestry a spolupracovnice Kláry, jejíž upřímnou poblázněnost přesvědčivě ztvárnila Martha Issová.

Třináctidílná série se tak zatím jeví, že chce bavit především ženy v domácnosti, jež se s problémy hlavní hrdinky dokáže ztotožnit. Formát rodinného sitcomu přitom v Čechách dříve slavil úspěch. Americké seriály Krok za krokem nebo Ženatý se závazky však nabízely poměrně odlišný druh humoru.

Bída českého sitkomu pokračuje

Původní český sitcom se u nás takřka nenosí a masového úspěchu dosáhl až Comeback stojící na postavě buranského metalisty Ozzáka.

První porevoluční pokus, Nováci z roku 1995, o soužití normální české rodinky s černošským studentem sociologie, navzdory silné podpoře tehdejšího ředitele Novy Vladimíra Železného, u diváků propadl.

Comeback
Comeback | Foto: archiv

O rok později se pak ale stejné televizní stanici podařilo s Hospodou a ta svými restauračními historkami u diváků uspěla. Zčásti za to pravděpodobně mohlo obsazení výrazných hereckých jmen jako byl Petr Nárožný, Jiří Menzel, Ladislav Potměšil nebo nedávno zesnulý Bronislav Poloczek.

Další snahy oživit český sitcom pak byly buď přinejmenším nepovedené - Policajti z předměstí o neschopném policejním sboru z pražských Strašnic - nebo zcela tragické, jako tomu bylo v případě převyprávění českých pověstí Františkem Ringo Čechem v seriálu Pra pra pra či Ducha českého z prostředí společenského týdeníku.

Helena kvalitativně zatím navazuje na tragédii české podoby tohoto televizního formátu, ovšem v případě přetrvávajícího zájmu diváků by její účinkování na obrazovce mohlo mít delšího trvání. I to by ale bylo snesitelnější než konkurenční O mé rodině a jiných mrtvolách na Primě. Počin z pera Haliny Pawlowské s Ivanou Chýlkovou v hlavní roli neúspěšné jazzové zpěvačky se totiž vyznačuje téměř úplnou absencí humoru.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy