Diváci budou Ztraceni už jen poslední sezonu

Pavel Kroulík, krk
4. 2. 2010 8:30
ABC začala vysílat šestou řadu seriálu Lost
Foto: Touchstone Television

New York  - Ve Spojených státech se od úterý vysílá šestá, závěrečná řada seriálu Ztraceni. S jeho koncem se možná neuzavře jen příběh lidí, jejichž letadlo ztroskotalo na ostrově plném záhad, ale i stejně bouřlivá epizoda takzvaných nových seriálů.

Tyto výpravné série si na rozdíl od klasických soap oper žádají větší pozornost diváků, ale za to nabízejí propracovaný děj s mnoha odbočkami i časovými skoky, dynamiku i produkci vzdálenou kašírovaným televizním produkcím. Jak se ale ukázalo, nakonec toho nabízely až moc.

Foto: Aktuálně.cz

Ztraceným zůstane i prvenství, o kterém se diskutovat nebude: definitvní propojení televizní zábavy s internetem. Respektive s jeho érou nazývanou web 2.0 - kdy světová síť neslouží jen k hledání informací, ale i k jejich sdílení a vytváření komunit fanoušků a jejich prezentaci.

Sani producenti posilovali mytologii seriálového světa vysíláním epizod na stránkách televize ABC, pravidelnými podcasty, interaktivními hrami i weby, které měly "patřit" hrdinům Ztracených. Nejdůležitější byl ale vznik stovek fanouškovských stránek, jejichž podstatnou částí jsou diskusní fóra a propírání konspiračních teorií.

Výjevy z budoucnosti?

Vůbec první díl Ztracených se začal vysílat 22. září 2004 a dodnes drží titul nejdražší seriálové epizody. Stál přes 10 milionů dolarů a zahájil další sbližování televizního a filmového světa. Jeho producent a spoluautor seriálu J. J. Abrams se ostatně věnuje oběma disciplínám a úspěšně nedávno restartoval v podobě celovečerního filmu fenomén Star Treku.

Zprvu se děj "Lostů" točil kolem vztahů mezi trosečníky; ale brzy vyšlo najevo, že havarovali na ostrově plném podivných fyzikálních úkazů a "těch druhých" lidí. Vše se začalo provazovat i s minulostí hrdinů a posléze přibyly také flashforwardy - výjevy z budoucnosti, pokud to tedy nebyl další chyták tvůrců.

Přitom se však ukázalo i to, že přes všechny atrakce není pozornost televizních diváků neomezená. Seriál začal dojíždět právě na překombinovaný a zároveň rozvleklý děj, pro jehož porozumění může být kritické i vynechání jednoho dílu.

Foto: Hratelně.cz

První epizody sledovalo v USA až 20 milionů lidí; ale záhy začala divácká obec klesat z průměrných 15,5 milionu lidí v první sezoně na 11 milionů v páté řadě. Ztraceni sice zůstávají jednou ze stálic stanice ABC, ale je potřeba dodat, že mají vysoké náklady se srovnatelně úspěšnými seriály. Natáčejí se vždy několik měsíců v roce na Havaji, kde je také většinou premiéra nových sérií.

Konec známe od začátku

Na Havaji je nejvyšší činný vulkán světa a také Ztracení si prošli vývoem, kterýpřipomíná sopku, jež zasypala sama sebe. Obdobné problémy zasáhly i druhou ikonu tohoto žánru - seriál Prison Break/Útěk z vězení, který kromě velkorysé výpravy a hereckého obsazení nabídl i nevídanou dávku adrenalinu a machismu, kvůli kterým byl přezdíván "večerníček pro chlapy".

Zpočátku sledovalo Prison Break okolo deseti milionů diváků, ale na čtvrtou sérii - která do děje zapojila i mysteriózní prvky - už se v USA dívalo jen o něco víc než polovina tohoto počtu. Skalní fanoušci tvrdí, že poslední řada neměla vůbec vzniknout, protože autoři nevěděli po našlapaném rozjezdu jak dál, a čím dál víc tak zahušťovali děj stále novými postavami a "šokujícími zvraty".

Josh Holloway jako Sawyer ve Ztracených
Josh Holloway jako Sawyer ve Ztracených | Foto: Fox TV

Konec Ztracených bude každopádně definitivní a tvůrci na něm pracují nejméně tři roky. Producenti se tehdy rozhodli k neobvyklému kroku, když dopředu oznámili, že se příběh uzavře po šesti sezonách, i když obvykle o konci seriálů rozhoduje až nezájem diváků.

Tvůrci uvedli, že tím dávají divákům jistotu, že se příběh odehraje tak, jak jej zamýšleli. Zároveň tím udržovali diváky v napětí a šikovně se vyhýbali kritice z nastavování děje: vždy trvali na tom, že v každé chvíli před sebou viděli začátek prostředek a konec celé série. Včetně šokujícího finále - jak už před dvěma lety slíbil prezident ABC Entertainment Stephen McPherson.

Poslední obraz seriálu je prý napadl už v době, kdy poprvé promýšleli mytologii první sezony. Přesto autoři dodnes mlží a snaží se kolem seriálu zachovávat auru mystéria a tajemství. Teď například řekli, že konec - který ještě není sepsaný a natočený - zná jediný herec.

Průběžně také odmítají fanouškovské hypotézy, které tvoří spolu s internetem podstatnou část seriálového kultu. Postavy prý nejsou mrtvé, děj se neodehrává v očistci ani v ničí mysli. V tajemstvích ostrova nemají prsty ani mimozemšťané, ani nanoroboti.

Prison Break
Prison Break | Foto: Aktuálně.cz

Nekomentují ani to, že důvodem všech podivností jsou fyzikální anomálie - tomu by odpovídala třeba jména hrdinů, která upomínají na slavné filozofy, přírodovědce a spisovatele  (Locke, Rousseau, Hume, Austenová, Faraday).

Slepá ulička

V České republice uvedla Ztracené poprvé v roce 2006 Nova, po poklesu zájmu je ale stáhla. Seriál nyní uvádí česká mutace televizní stanice AXN; šestou sérii by měla dávat hned na jaře. Stejně jako v případě jiných sérií si ale fanoušci u nás i ve světě často stahují díly z internetu hned po americké premiéře.

To platí i v případě nových a méně okázalých hitů - ty většinou pocházejí z menších stanic a střídají v popularitě i kritickém ohlasu výpravné seriály.

Foto: Aktuálně.cz

Mezi největší sběratele úspěchů patří v poslední době seriál Mad Men o mužích z reklamky v 60. letech nebo komediální Big Bang Theory; oba staví úspěch a popularitu především na skvěle napsaných postavách a dialozích.

Vypadá to, že se výpravné seriály vyčerpaly a dojely na svou megalomanii. A že v éře roztříštěného vkusu, kdy existuje nespočet vyhraněných diváckých skupin, představovaly spíš slepou uličku, i kdyby nepřišla finanční krize. Popularitu si drží se jen Kriminálky CSI, které mají klasickou strukturu uzavřených příběhů.

Hypotézu o ústupu a přeceňování nových seriálů můžou dokazovat i seznamy nejzásadnějších sérií uplynulé dekády, kde se Ztraceni objevují až ke konci první desítky spolu s příbuzným cyklem 24 hodin. Většině žebříčků vévodí Sopránovi, Západní křídlo, Damages nebo zmínění Mad Men.

 

Právě se děje

Další zprávy