Nezisková organizace Post Bellum, která se věnuje mapování nedávné historie, spojila síly s Českou televizí. Od 3. září bude ČT2 vysílat šestnáctidílný dokumentární cyklus Příběhy 20. století, v němž představí konkrétní osudy lidí, jejichž život výrazně ovlivnil komunistický režim.
Základem jsou výpovědi shromážděné v projektu Paměť národa i velké množství archivních materiálů, které budou ilustrovat život v tehdejším Československu.
Příběhy 20. století na ČT2
- Příběhy 20. století začne ČT2 vysílat 3. 9.
- Na režii cyklu se podíleli Viktor Portel, Radim Špaček, Petr Hátle a Janek Kroupa.
- Každý nový díl bude ČT2 vysílat vždy v neděli od 18.15, reprízy pak budou v pondělí od 19.15 a ve středu v 18.00.
"Období takzvané normalizace chceme postihnout jinak. Východiskem tematicky laděných dílů budou příběhy lidí, které z různých úhlů umožní nahlédnout způsob života v sedmdesátých a osmdesátých letech, jeho každodennost, smíření i nesmíření s ním, snahu vymanit se z něj i nevyhnutelné prohry," říká kreativní producent projektu Petr Kubica.
"Tvůrci poprvé v českém dokumentu využijí metodu a techniku rozpracovanou slavným americkým dokumentaristou Errolem Morrisem, která je založená na očním kontaktu a soustředěných výpovědích."
Hned první díl pojmenovaný Moje StB je postavený na výpovědích obou stran. V dokumentu kromě obětí režimu figuruje i bývalý major StB Jaromír Ulč, který na kameru vypráví o tom, jaké metody používal při vydírání a vyslýchání vytipovaných lidí.
"Mě to i bavilo a uspokojovalo, co se psychiky týče, ta komunikace s lidmi a přesvědčování, aby mi řekli, co potřebuju," říká v dokumentu Ulč.