Den D pro BBC se blíží, o víkendu vzkřísí Top Gear. Úkol zní jasně: zbavit se "syndromu Clarkson"

Marek Pros Marek Pros
Aktualizováno 25. 5. 2016 22:57
První díl "restartovaného" pořadu Top Gear bez Jeremyho Clarksona odvysílá BBC již tuto neděli. A v sázce je hodně. Motoristická show patří mezi nejvýdělečnější pořady britské televize a odchodem kontroverzního moderátora se ocitla pod velkým tlakem.
Top Gear
Top Gear | Foto: BBC

Když minulý čtvrtek zhasla v televizním studiu BBC světla, nový moderátor Top Gearu Chris Evans si oddychl. Zrovna dotočil studiovou část premiérového dílu, kterým se společně s hercem Mattem LeBlancem pokusí v neděli večer odstartovat novou éru slavné show.

Producenti lákají diváky na živější atmosféru, větší publikum ve studiu a konfrontační humor, o který se budou starat právě Evans s hvězdou kultovního seriálu Přátelé.

Jeremy Clarkson, kterého televize loni vyhodila, ale bude přítomný i v premiérové epizodě. Podle zdrojů z natáčení, které cituje web deníku The Guardian, si Evans neodpustí narážku na catering. Právě problém s jídlem a následné napadnutí producenta pořadu Clarksonem byly hlavními důvody, proč musel bouřlivý moderátor opustit své místo.

Evansovi se v prvním díle nakonec podaří rozesmát asi sedm stovek diváků v publiku, když sebeironicky poznamená, že má zkušenosti s moderováním akorát z ranních pořadů, a zároveň nezapomene zmínit obtíže, se kterými se musel před natáčením vyrovnat. "Hodně lidí si přeje, aby se to nepovedlo," cituje The Guardian jeho postesk.

Právě na Evanse se v posledních měsících valil jeden skandál za druhým. Bulvár na něj vylovil dvacet let starou kauzu, kdy měl šikanovat podřízené. Moderátor se článkům vysmál, ale humor ho přešel ve chvíli, kdy Top Gear opustila produkční Lisa Clarková. Na nové podobě pořadu přitom pracovala pět měsíců, údajně nevydýchala Evansovo "nehorázné chování".

Napětí v týmu nesnížil ani příchod herce Matta LeBlanca, se kterým si Evans dvakrát nerozumí (alespoň to dokola píší ostrovní média, a "píáristům" BBC tak připravují bezesné noci). Jiskří i vtipy mezi nimi, čehož hodlá televize využít a vystavět na tom studiovou část obnoveného pořadu.

Velká cena internetu

Football: Jeremy Clarkson watches from the stands

Streamovací platforma Netflix přemýšlí, jak zmírnit dopad neúspěšných námluv s Jeremym Clarksonem, který nakonec zakotvil u konkurenčního Amazonu. Tam společně s Richardem Hammondem a Jamesem Mayem připravuje na podzim vlastní show The Grand Tour. Netflix se dohodl s BBC na vysílání starších sérií Top Gearu a podle deníku The Guardian je ve hře reálná možnost, že do podzimního boje nasadí novou sérii s Chrisem Evansem a Mattem LeBlancem. Zástupci BBC a Netlfixu ale zatím nic oficiálně nepotvrdili.

Herec známý pro roli Joeyeho ze seriálu Přátelé ale podle britských novin nakonec našel s Evansem společnou řeč, a v médiích se tak před nedělní premiérou objevují informace, jak se oba moderátoři společně smějí v pauzách mezi natáčením a v týmu panuje dobrá nálada. 

LeBlanc teď dává ve Velké Británii rozhovory jak na běžícím pásu a ve všech svorně tvrdí, že s Evansem jsou ve skutečnosti opravdoví kamarádi, které spojuje láska k autům a chuť pracovat na nejoblíbenějším motoristickém pořadu na světě. Jestli jde o pravdu, nebo jen o modelovou ukázku krizového PR, ukážou první díly.

BBC nehasí jen (údajné) napětí mezi moderátory, ale "žehlí" i obsah. V restartované sérii se nakonec neobjeví kontroverzní scéna, ve které Matt LeBlanc krouží Fordem Mustang kolem památníku padlých hrdinů v centru Londýna. "Je to hold milionům lidí, kteří dělají mnohem víc pro svou zemi, než kdy udělali Chris Evans a Matt LeBlanc," bědoval v březnu plukovník Richard Kemp, bývalý velitel ozbrojených sil v Afghánistánu.

LeBlanc se proháněl ve fordu s 845 koňmi pod kapotou přes slavný Tower Bridge, kolem katedrály svatého Pavla i vládních budov. Naštval veterány i politiky, kterým duněl svým sporťákem pod okny. Divokou jízdou se nezapomněl pochlubit na Twitteru, za což to pořádně schytal. Následná omluva jen mírnila ostrá slova, která se linula na adresu tvůrců Top Gearu ze všech stran. 

Všechno z dálky a s pobavením sleduje Jeremy Clarkson, kterého BBC propustila loni v březnu kvůli tomu, že napadl producenta. Za bouřlivého moderátora se tehdy postavili jeho spolupracovníci Richard Hammond a James May. A čtvrt roku později se všichni upsali Amazonu.

Smlouvu podle informací Financial Times uzavřeli na tři roky a na částku 250 milionů dolarů (v přepočtu cca 62 miliard korun). Trio moderátorů se zavazuje, že pro Amazon natočí 36 dílů pořadu, který pojmenovalo The Grand Tour, každou z epizod plánuje uvádět vždy v jiné zemi. Naostro proti Top Gearu vyrukují letos na podzim. Až tehdy se ukáže, nakolik fatální bylo pro BBC vyhození Clarksona.

Top Gear - trailer | Video: BBC / Top Gear
 

Právě se děje

Další zprávy