ČT: Prosrbský dokument odvysíláme, ale ne samostatně

Irena Hejdová Irena Hejdová
13. 6. 2008 9:40
Film dlouho nebyl hotov, rekapituluje šéfka programu
Srbská žena ve volební místnosti v Kosovu.
Srbská žena ve volební místnosti v Kosovu. | Foto: Reuters

Praha - Horký programový brambor pořád nevychladnul. Česká televize opakuje, že snímek Uloupené Kosovo režiséra Václava Dvořáka odvysílá - ale jen jako součást komponovaného pořadu.

Teď vybírá názorové "protikandidáty" kontroverzního dokumentu o kosovských Srbech, který se objevil i na serveru YouTube. Film emotivně reflektuje jejich nálady v regionu, který se v únoru odpoutal od Srbska, vyhlásil nezávislost a stal se samostatným státem. Srbové s tím dodnes nesouhlasí.

"Nevadí nám jednostranný autorský pohled, ale tady režisér manipuluje s historickými záběry," shrnuje stanovisko veřejnoprávní televize ředitelka programu Kateřina Fričová

Jaký je tedy další vývoj kolem dokumentu?
Režisér Václav Dvořák porušil smlouvu a bez vědomí České televize uspořádal tiskovou konferenci, na které odprezentoval dokument Uloupené Kosovo - DVD uloupil v ČT. Přesto jsme se sešli jak s ním, tak s producentem Alešem Bednářem a hledali řešení a formu, jak dokument odvysílat a přitom neporušit zákon.

To znamená?
Proto jsem navrhla dokoupit jiný dokument, který by vzal v úvahu i názory a pocity druhé strany, tedy kosovských Albánců, a vytvořit tak tematický večer včetně debaty s odborníky. Akviziční oddělení České televize oslovilo známé zahraniční firmy, zabývající se dokumentární tvorbou. V současné době máme zhruba pět nabídek.

Vy sama jste dokument viděla? Zdál se vám vyvážený?
Viděla - a nezdá se mi vyvážený a vhodný do vysílání. Právem bychom byli označeni za nevyvážené a manipulativní, protože dokument se sice snaží být historickým souhrnem událostí v Kosovu, ale vybírá fakta, argumenty, výpovědi, které jsou jednoznačně na straně Srbska.

ČT byla i koproducentem filmu. Nepadá část kritiky i na vás, že jste si výsledek dramaturgicky neohlídali?
Česká televize tady nebyla klasickým koproducentem, kdy diskutujete s tvůrci už při zrodu námětu, scénáře, natáčení i během dokončovacích prací. Režisér Dvořák vloni na konci srpna ČT nabídl, že by z mnohahodinového hrubého materiálu, který má k dispozici, připravil dokument o stopáži asi 55 minut.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

A vy jste kývli…
Ano. A během podzimu jsme se několikrát ptali na průběh dokončovacích prací. Jako největší úskalí se ukázala být dohoda se srbskou televizí, jejíž záběry chtěl režisér použít. Na dohodu se, nikoliv z viny ČT, čekalo asi čtyři měsíce. Režisér se hned při první návštěvě ptal, kdy bude pořad nasazen. Naše odpověď zněla: Až bude dokument hotov, pak lze mluvit o nasazení.

Pan Dvořák odevzdal první komentář dramaturgovi Martinu Štollovi až 5. března. On na jeho základě jako první označil dokument za zcela nevyvážený a v předložené podobě nevysílatelný. Nato začaly mediální režisérovy aktivity; takhle se koproducent rozhodně nechová.

Jak chápete vyváženost - ve zprávách, ale třeba právě v dokumentech? Znamená to, že osobní a tím pádem samozřejmě problematické dokumenty vlastně na obrazovku vůbec nemohou? Kde je hranice "vysílatelnosti"?
V případě ryze autorské výpovědi - ve smyslu pocitu, ve smyslu přesvědčení autora mi nevadí jednostranný pohled, protože takový dokument vnímám jako autorské dílo, jako osobní výpověď tvůrce. U dokumentu Uloupené Kosovo považuji za nebezpečné to, že režisér manipuluje s historickými záběry tak, aby doložil své tvrzení, že za všechno mohou kosovští Albánci.

Byl dokument opravdu v programu ČT několikrát odsouván, jak tvrdí režisér? Co říkáte na jeho mediální výroky?
To je nesmysl. V termínu, o kterém režisér Dvořák mluví, nebyl dokument ještě hotov. Co se týká mediálních výroků pana režiséra, tak ty považuji přinejmenším za podivné, nemorální a zároveň porušující smlouvy.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Umístěním dokumentu na YouTube byla porušena práva ČT - jak budete teď reagovat? Některé části dokumentu jsou stále na serveru k dohledání.
Jak jsme už řekli, zvažujeme další kroky - ČT takové porušení smlouvy nemůže přejít mlčky. Také jsme upozornili provozovatele YouTube, že nemají vysílací práva k uveřejňování úryvků z pořadů ČT.

Čili definitivně: bude nakonec film k vidění na ČT? A kdy?
Rozhodně ho chceme vysílat, což ostatně vyplývá z toho, co jsem už řekla. Vždyť už jsme vyhledali i jiné dokumenty. Jen mě poněkud zarazilo, že poté, co jsem se zmínila, že by bylo dobré tematický večer dovršit debatou, bylo mi režisérem Dvořákem a producentem Bednářem řečeno, že oni doporučí, kdo se má pozvat, a následně navrhli Jiřího Komorouse. Na moji otázku, proč do debaty k tomuto tématu zvát šéfa národní protidrogové centrály, mi bylo řečeno, že všichni kosovští Albánci, kteří jsou v České republice, jsou drogoví dealeři.  To jsem odmítla; režisér Dvořák pochopil, že přestřelil a své vystupování zmírnil, naproti tomu producent Bednář trval na svém.

Jaký je Váš osobní názor na odtržení Kosova od Srbska?
Můj názor je zcela irelevantní a nemyslím si, že by bylo správné, aby programová ředitelka jakékoliv televize, obzvláště pak televize veřejné služby, ventilovala své politické názory. Nicméně se svým občanským postojem se netajím: a to, že problém není rozhodně černobílý, jak se nám snaží dokument Uloupené Kosovo podsunout. A to je také důvod, proč jej vytržený z kontextu, Česká televize nechce, nemůže a nebude vysílat osamoceně. Netajím se ani tím, že nesnáším rasismus v jakékoliv jeho podobě.

 

Právě se děje

Další zprávy