Václav Havel v uniformě Hradní stráže. Dokument Vojtěcha Jasného nabídne unikátní záznam

ČTK ČTK
28. 11. 2015 10:14
Při příležitosti 90. narozenin režiséra Vojtěcha Jasného odvysílá Česká televize v dokumentu Proč Havel? dosud nepublikovanou scénu s bývalým prezidentem Václavem Havlem. "Film se ve vysílání objeví poprvé po dvaadvaceti letech, a navíc v novém režisérském sestřihu," uvedla tisková mluvčí České televize. Dosud nepublikovanou scénu se podařilo do filmu zařadit díky zřejmě jediné dochované kopii původního materiálu, která byla vyrobena pro tehdejšího kanadského koproducenta.
Vojtěch Jasný
Vojtěch Jasný | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Unikátní a dosud nepublikovaná scéna s bývalým prezidentem Václavem Havlem v uniformě Hradní stráže rozšíří dokument režiséra Vojtěcha Jasného.

Česká televize ho na program zařadí v pondělí 30. listopadu u příležitosti Jasného 90. narozenin, informovala tisková mluvčí České televize Alžběta Plívová.

Součástí speciálního programu ČT k narozeninám Jasného bude i jeho dokumentární portrét prvního polistopadového prezidenta s názvem Proč Havel? "Film se ve vysílání objeví poprvé po dvaadvaceti letech, a navíc v novém režisérském sestřihu," uvedla Plívová.

Proč Havel? (nepublikovaná scéna) | Video: YouTube

Havlův celovečerní medailon Jasný otevírá scénou z února 1990, kdy se v New Yorku konalo na počest Havla shromáždění za účasti řady světových osobností.

"Za průvodce, který Havla představuje mnoha způsoby, od přímých rozhovorů, během administrativní práce, oficiálních vystoupení či prostřednictvím jeho první manželky Olgy, zvolil Jasný svého kolegu z režisérské branže Miloše Formana," poznamenala Plívová.

V dokumentu se objeví i unikátní a dosud nepublikovaná scéna, ve které Havel v uniformě Hradní stráže prochází lánským zámkem. Scénu se podle Plívové podařilo do filmu zařadit díky zřejmě jediné dochované kopii původního materiálu, která byla vyrobena pro tehdejšího kanadského koproducenta.  

Poctou Jasnému bude zařazení dokumentárního pořadu Návrat do neobyčejných let, který diváci uvidí na ČT art v pátek 4. prosince. Jasný se v něm vrací po padesáti letech mezi obyvatele vesnice, o níž točil na počátku kolektivizace propagandistický film.

"Agitku plnou částečných polopravd a vyfabulovaných příběhů z roku 1951 s názvem Neobyčejná léta natočil tehdy coby mladý filmař společně s Karlem Kachyňou. O půl století později uznává Jasný chybu a s odvahou se vrací 'na místo činu'," dodala Plívová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Chorý se za Waregem trefil potřetí ve čtyřech zápasech

Fotbalista Tomáš Chorý vstřelil v belgické lize třetí gól v posledních čtyřech zápasech. V utkání 14. kola pomohl český útočník Waregemu k výhře 3:0 na hřišti Gentu, čtvrtečního soupeře Liberce v základní skupině Evropské ligy.

Chorý je s třemi brankami druhým nejlepším střelcem 14. týmu tabulky. Jeho moment přišel v 37. minutě, kdy zvýšil na 2:0. Utkání ale nedohrál, v 71. minutě byl střídán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy