Cleese z Monty Pythonů bude lákat Čechy na olympiádu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
20. 8. 2011 18:55
V Praze právě dotočil deset televizních klipů

Praha - Člen komediální skupiny Monty Python, britský herec John Cleese, bude ve spotech lákat Čechy na olympiádu v Londýně. Spoty přijel Cleese natáčet do Prahy na pozvání Českého olympijského týmu. "Za jeden den jsme stihli deset klipů," řekl v sobotu těsně před odletem z Prahy

Zdravíčko, osloví česky Cleese maratonce probíhajícího kolem něj a jako správný britský gentleman mu nabídne čaj. To je jeden ze scénářů ke klipům, které se budou v českých televizích vysílat od října až do začátku londýnské olympiády v červenci 2012.

Cleese je přijel natočit v rámci kampaně Žijeme Londýnem, která má mezi Čechy propagovat příští letní olympijské hry. "Český a britský humor mají mnoho společného," myslí si Cleese. Klipy si mají dělat legraci z klasických klišé o Británii, kromě čaje o páté se v nich objeví i červené telefonní budky, klobouky nebo britský vynález - minisukně. Klipy se budou vysílat jen v České republice, v každém Cleese řekne nějaké české slovo.

Foto: Aktuálně.cz

Populární komik přijel do Prahy už v úterý, ve středu absolvoval kostýmní zkoušky, ve čtvrtek soukromou přípravu a v pátek stihnul natočit deset půlminutových spotů. "Panovala příjemná atmosféra," pochvaloval si Cleese s tím, že režisérovi Tomáši Mašínovi často stačil první ostrý záběr.

Zástupci Českého olympijského týmu tak chtějí netradiční formou pozvat české diváky na olympijské hry. Cleese je prý ztělesněním britského gentlemana, zároveň si ze sebe dokáže dělat legraci. Novinářům řekl, že sporty, hlavně míčové hry, miluje, ale kdyby si mohl vybrat nějakou olympijskou disciplínu, byl by to skok o tyči. "Ale jsem na to moc vysoký a hubený," dodal s úsměvem jedenasedmdesátiletý herec.

Cleese proslul především jako člen skupiny Monty Python. Vystudoval práva v Cambridge, kde psal skeče a hrál ve studentském kabaretu Footlights. Definitivní konec právníka Cleese nastal, když ho dva páni v šedém odvedli do BBC. Od studií spolupracoval s Grahamem Chapmanem, s nímž pak spustil Monty Pythonův Létající cirkus. Po 3. řadě seriál opustil („Začal jsem se nudit.") a dál spolupracoval jen na filmech.

Jeho největšími samostatným úspěchy byl seriál Fawlty Towers (Hotýlek) z roku 1975 (spoluautor scénáře a postava zuřivého hoteliéra Basila) a film Ryba jménem Wanda (nominace na Oscara za scénář, Cena pro nejlepšího herce Britské akademie pro film a umění 1988).

Zahrál si populární postavu hračičkáře Q v bondovce Dnes neumírej a jednu z vedlejších rolí ztvárnil i v prvních dvou filmech o Harrym Potterovi. Spolupodílel se na řadě dalších úspěšných komediálních seriálů.

 

Právě se děje

Další zprávy