Mladík možná do konce roku oslepne. Teď vybírá peníze na věci, které chce ještě vidět

Magazín Magazín
10. 10. 2018 9:31
Patnáctiletý Američan Josh Bangert letos o prázdninách zjistil, že má rychle postupující dědičnou poruchu zraku. V současnosti už přestává vidět na levé oko a podle lékařů může do konce roku oslepnout i na pravé. Matka Joshova spolužáka proto navrhla, aby si mladík sepsal seznam věcí, které chce ještě vidět a v crowdfundingové kampani teď vybírá peníze, které Josh využije na uskutečnění svých snů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Z oblohy sálaly hřejivé sluneční paprsky a patnáctiletý Josh Bangert právě hrál basketbal, když si všiml, že levým okem vidí nezvykle rozmazaně. V té chvíli to hodil za hlavu a myslel si, že bude jen potřebovat předepsat brýle. Po několika týdnech ale navštívil lékaře a ten mu sdělil špatnou zprávu.

Josh zjistil, že má Leberovu dědičnou optickou neuropatii, nemoc, kterou nelze léčit pomocí medikamentů ani ji operovat. Doktor Timothy Kietzman z oční kliniky v americkém městě Wheaton nedaleko Chicaga, kde mladík žije, mu sdělil, že choroba obvykle rychle postupuje, z jednoho oka přechází na druhé, a že do konce roku může o zrak přijít úplně.

Josh byl zdrcený. "Pamatuji si, jak jsem jen ležel na posteli, brečel a modlil se. Až pak jsem se donutil se sebrat a vyrazit někam na kole, abych si pročistil hlavu. Druhý den ráno jsem zašel do kostela a pomalu jsem se začal smiřovat se svým osudem," svěřil se s prvními pocity po vyřčení skličující diagnózy deníku Chicago Tribune.

Když se Josh odhodlal povědět o své nemoci spolužákům ze střední školy v západní části Chicaga, dočkal se od nich obrovské podpory. Matka jednoho z kamarádů Joshovi navrhla, aby si sepsal seznam věcí, které chce ve svém životě ještě spatřit. Vzápětí založila na webu GoFundMe crowdfundingovou kampaň, aby Joshovi pomohla vybrat na uskutečnění všech jeho vysněných výletů peníze.

Ani ne den po zahájení internetové sbírky zazvonil Joshovu otci telefon s úžasnou novinou - lidé už jeho synovi přispěli 20 tisíc dolarů (necelých 450 tisíc korun). Dary nepřestávaly přicházet ani po vybrání této cílové částky a dva týdny před koncem kampaně už suma dosahovala 36 tisíc dolarů.

Díky štědrým přispěvatelům už Bangertovi svého syna vzali do Saint Louis na zápas jeho oblíbeného baseballového klubu Cardinals, kde se setkal s chytačem Yadierem Molinou. A protože Josh je i velký fanoušek basketbalu, doprovodili ho rodiče také na utkání slavných Chicago Bulls. Mezi Joshovými dalšími přáními ale nechybí ani výlet k Niagarským vodopádům, plavání v oceánu, procházka pouští, šnorchlování nebo sjíždění řeky na raftu.

"Joshův učitel angličtiny si všiml, že syn chce vyzkoušet vodní lyžování, a tak nás všechny pozval ke svému domu u jezera. Joshův baseballový trenér zase organizuje dobročinné sportovní utkání, na kterém si syn bude moci možná naposledy zahrát se svým týmem," vyjmenovala Joshova matka Margaret Bangertová pro list Chicago Tribune některé dobrodince.

"Jeden z Joshových kamarádů dokonce prodal svůj PlayStation, aby mohl do crowdfundingové kampaně taky přispět. Překvapilo mě, jak dobře s ním jeho vrstevníci dovedou o nemoci mluvit. Probrečeli to s ním, když se o chorobě dověděli," dodala.

Joshův otec, který se posledních dvacet let živí jako trenér, v současnosti hledá basketbalové a baseballové týmy pro slepé, aby se syn v budoucnu nemusel své sportovní vášně zcela vzdávat. Joshův kariérní poradce zase shání informace o vysokých školách, které přijímají studenty se zrakovým postižením, a zaměstnáních, která by pro Joshe později připadala v úvahu.

"Doktoři nedokážou přesně říct, kdy se vzbudím a už nic neuvidím. Může to přijít za dva týdny nebo za měsíc. Pravé oko mi zatím funguje úplně v pořádku, ale levé mi realitu dost zkresluje," popsal Josh svůj současný stav. Finance, které už nestihne využít pro své cestování, budou putovat na jeho zdravotní výlohy a na další výzkum jeho choroby.

Video: Mé vnitřní vidění stále funguje, podporuji nevidomé, Quardo je pexeso pro slepé, říká Fanta

Když jdu po Praze, kterou jsem tisíckrát fotografoval, moje vnitřní vidění stále funguje. Ten výjev se mi zjeví v mozku přesně tak, jak jsem ho fotil. | Video:
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy