Tchajwanci si oblékli sukně, chtějí tak podpořit sňatky homosexuálů

Magazín Magazín
16. 5. 2019 11:06
Muži po celém Tchaj-wanu vyměnili kalhoty za sukně, aby tak bojovali s genderovými stereotypy a zároveň podpořili zákon o stejnopohlavním manželství. Ten se bude projednávat již tento pátek, a pokud jej parlament schválí, stane se ostrovní země vůbec prvním asijským státem umožňujícím manželství lidem stejného pohlaví. Tchaj-wanci své fotky v sukních sdílejí na sociálních sítích a vyzývají ostatní, aby se k nim přidali.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

K výzvě se přidali také například studenti Tchajwanské národní univerzity nebo některých středních škol v zemi. Iniciativu podporuje i řada učitelů. Například ředitel Lai Chunjin z městské střední školy v Nové Tchaj-peji přidal na svůj Facebook video s výzvou, aby se i ostatní muži připojili k sukňovému týmu. 

"Chceme bořit stereotypy a respektovat, že lidé jsou různí. Přidejte se k sukňovému týmu," citoval ředitele zpravodajský web BBC

Jeden z dalších učitelů přišel v sukni do práce, a dokonce v ní hrál i fotbal. Na poznámku, proč nosí něco tak divného, odpověděl: "Pokud tohle oblečení nosím rád, co mě může zastavit? Všichni můžeme bořit stereotypy a respektovat odlišnosti."

Do celonárodní kampaně se kromě škol zapojují také některé společnosti, jednou z nich je i tchajwanská pobočka Mozilly, vyvíjející internetové aplikace. 

Mnoho ostrovních uživatelů sociálních sítí výzvu na podporu genderové rovnoprávnosti podpořilo, našli se však i tací, kteří muže v sukních označili za "idioty". 

Když můžou Skotové, proč by nemohli Tchajwanci?

Podle tchajwanského deníku Focus Taiwan je před pátečním hlasováním o zákoně mezi ostrovní LGBT komunitou patrná velká nervozita z toho, jak pokus o uzákonění stejnopohlavního manželství dopadne.

Zákon podle některých kritiků nemusí nabízet dostatečnou ochranu a veškerá práva, která poskytují tradiční svazky. Jedním z diskutovaných témat je například adopce dětí. 

Stejnopohlavní manželské svazky jsou na Tchaj-wanu velmi kontroverzním tématem. Ostrované se loni v listopadu vyjádřili proti zrovnoprávnění homosexuálních manželství a v referendech se většina z nich vyslovila pro zachování tradičního manželského modelu. 

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wenová však ve své volební kampani před třemi lety slíbila, že svazky homosexuálů s těmi heterosexuálními zrovnoprávní. Ke kampani s muži v sukních poznamenala, že když je mohou nosit Skotové, proč by sukně nemohli nosit i Tchajwanci. 

 

Právě se děje

před 48 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy