Padá bomba, usměj se. Syrský otec pomáhá dceři smíchem překonat strach z bombardování

Magazín ČTK Magazín, ČTK
20. 2. 2020 10:48
Tříletá syrská dívenka Salva v životě poznala jen válku. Teď se ale při zvuku padajících bomb směje. Na videu, hojně sdíleném na sociálních sítích, batole stojí na gauči, opírá se o otce Abdalláha Muhammada a hraje s ním hořkosladkou hru.
Jakmile vybuchne bomba, budeme se pořádně smát. Otec učí dceru, jak se vyrovnat s válkou | Video: Adbullah Mohammad

Vypadá to jako scéna ze slavného oscarového filmu Život je krásný, ve kterém se otec v podání Roberta Benigniho snaží ochránit svého syna před hrůzami nacismu předstíráním, že všechno kolem je pouhá narozeninová hra.

Ke stejné metodě teď sáhl i Abdalláh Muhammad, který utekl s tříletou dcerou Salvou z Idlibu do městečka Sarmada poblíž syrsko-tureckých hranic. Aby odstřelování nezpůsobilo dívce trauma, řekl jí, že jde o hru. Video, jak se smějí bombardování, umístil na sociální sítě, kde se stalo hitem, a napsala o něm světová média.

"Je ještě dítě, nerozumí válce," řekl Muhammad zpravodajskému webu Sky News. "Rozhodl jsem se, že Salvu naučím tuhle hru, aby se ze strachu a paniky nezhroutila."

Lidé na sociálních sítí vyjadřují otci podporu a píšou dojemné vzkazy pod video: "Smích tohohle andílka přehluší i tu bombu."

Muhammad se ale obává, že jeho taktika nevydrží věčně. "Teď se jí daří dobře. Je dítě, hraje si, směje se, vtipkuje," řekl. "Bojím se ale, že vyroste a bombardování bude pokračovat. Pak už moje hra nebude stačit na to, aby ji ochránila před psychickým traumatem," dodal. "Chci, aby svět věděl, že nejsme teroristi, jak nás vykresluje režim, jsme obyčejní lidé," dodal.

Syrské provincii Idlib a částem sousedních provincií Halab, Hamá a Latákíja dominuje islamistická skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která je někdejší syrskou větví al-Káidy. Na místě působí i skupiny odpůrců vlády v Damašku. Jde o poslední větší region v Sýrii, který vládní síly dosud zcela nedobyly zpět v nynější občanské válce, trvající od roku 2011.

OSN v pondělí oznámila, že kvůli bojům v severozápadní Sýrii uprchlo od loňského prosince ze svých domovů na 900 tisíc lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy