Svatební šaty Margaret Thatcherové se vydražily za 930 tisíc korun

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 12. 2015 21:09
Modré sametové svatební šaty Margaret Thatcherové se dnes v dražbě věcí z pozůstalosti po někdejší britské premiérce prodaly za 25 tisíc liber. Za 242 500 liber (přes devět milionů korun) se vydražil červený kufřík, který Thatcherová často nosila. Jde o zatím nejdražší položku v dražbě, kterou uspořádala londýnská aukční síň Christie's.
Svatební šaty Margaret Thacherové
Svatební šaty Margaret Thacherové | Foto: ČTK

Londýn - Modré sametové svatební šaty Margaret Thatcherové se v úterní dražbě věcí z pozůstalosti po někdejší britské premiérce prodaly za 25 tisíc liber, což je v přepočtu přes 930 tisíc korun. Informoval o tom dnes server BBC News.

"Železná lady", která byla ve funkci premiérky v letech 1979 až 1990, měla na sobě modré šaty při své svatbě s podnikatelem Denisem Thatcherem v roce 1951.

Za 242 500 liber (přes devět milionů korun) se vydražil červený kufřík, který Thatcherová často nosila. Jde o zatím nejdražší položku v této dražbě. V kufříku s vyraženým královniným monogramem a titulem "premiér" dostávala Thatcherová každý den vládní a zahraniční dokumenty, které neměly ujít její pozornosti.

Cena kufříku nakonec mnohonásobně překročila odhadovanou hodnotu, která se pohybovala mezi 3000 a 5000 liber.

Kufřík potažený kůží a svatební šaty jsou jen některými ze 150 položek, které dnes dala do dražby londýnská aukční síň Christie's. Internetová aukce dalších 200 věcí, které patřily baronce Thatcherové, se uzavře ve středu.

Nabídky na koupi věcí podle BBC přicházejí i z USA, Austrálie nebo Jižní Koreje. K mání jsou šperky, kabelky nebo také pláštěnka, kterou na sobě premiérka měla při projížďce v tanku v roce 1986.

Mezi prodanými položkami je například soubor spisů Winstona Churchilla, který našel nového majitele za 32 500 liber, což je desetinásobek jeho odhadované hodnoty.

Neméně zajímavou prodanou položkou je podepsaný strojopis projevu, v němž Thatcherová krátce po usednutí do premiérského křesla před svou kanceláří v Downing Street 10 citovala slova svatého Františka z Assisi "Kde vládne nesvár, vnesme harmonii". Dokument se prodal za 37 500 liber (1,4 milionu korun).

Thatcherová zemřela 8. dubna 2013 ve věku 87 let.

 

Právě se děje

Další zprávy