Studentům v Koreji platí za používání záchodu. Ten pak vyrábí energii pro kampus

Magazín Magazín
16. 7. 2021 17:15
Speciální ekologická toaleta na univerzitě v Jižní Koreji přeměňuje exkrementy na energii, která pak slouží k napájení budovy. Dobrovolníci za její používání dostanou kryptoměnu na nákup knih či jídla v kampusu.
Toaleta BeeVi mění výkaly na cenné zdroje a chrání životní prostředí | Video: Reuters

Ekologická toaleta je napojená na laboratoř, která využívá exkrementy k výrobě bioplynu a hnoje.

Záchod využívá vakuovou pumpu, která posílá výkaly do podzemní nádrže, čímž snižuje spotřebu vody. Tam mikroorganismy rozkládají lidský odpad na metan, který je pak zdrojem energie pro budovu - je využíván pro plynová kamna, bojler nebo pro palivový článek na bázi pevných oxidů, píše agentura Reuters. 

Foto: Reuters

Průměrný člověk denně vyprázdní asi 500 gramů stolice, ze které lze podle jihokorejských vědců vyrobit 50 litrů metanu - ten pak vygeneruje až 0,5 kWh elektřiny nebo zvládne pohánět auto na vzdálenost okolo jednoho kilometru. 

Studenti za používání toalety dostávají místní kryptoměnu, za kterou si v kampusu můžou koupit například kávu, instantní nudle, ovoce nebo knihy. 

"Vždycky jsem si myslela, že výkaly jsou odporné, ale teď pro mě mají velkou cenu," řekla jedna z postgraduálních studentek s tím, že o nich hovoří se studenty i během jídla, aby si mohli rozmyslet, zda si koupí vytouženou knihu.

 

Právě se děje

Další zprávy