Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Středočeský kraj láká na kulturu i sport

Judita Čapková
24. 8. 2020 15:26
Přemýšlíte, jak strávit zbývající letní dny? Zkuste filmovou turistiku, vyšplhejte na rozhlednu nebo si prohlédněte některou z nově rekonstruovaných památek. Přinášíme vám tipy na zajímavá místa ve středních Čechách, do jejichž rozvoje a obnovy kraj v posledních letech investoval.
Barokní zámek Panenské Břežany
Barokní zámek Panenské Břežany | Foto: Středočeská centrála cestovního ruchu
Středočeský kraj

Barokní zámek v Panenských Břežanech je spjat se jménem geniálního architekta barokní gotiky Santiniho-Aichela. Jeho rukopis je nesmazatelně vepsán do kaple sv. Anny. K tomuto místu se vážou také jména dvou nacistických zločinců Karla Hermana Franka a Reinharda Heydricha, kteří se v nich usadili po vzniku Protektorátu Čechy a Morava. V roce 2012 získalo horní zámek Oblastní muzeum Praha-východ, příspěvková organizace Středočeského kraje, které zde vybudovalo Památník národního útlaku a odboje. Během prohlídky se návštěvníci ponoří do událostí vedoucích k rozpadu první Československé republiky, spatří unikátní repliku "pankrácké gilotiny" a projdou vlakem symbolizujícím obludné transporty židovského obyvatelstva do koncentračních táborů.

Kostel sv. Štěpána, Kouřim
Kostel sv. Štěpána, Kouřim | Foto: Středočeská centrála cestovního ruchu

Horní zámek v Panenských Břežanech získal Cenu za nejlepší rekonstrukci památkového objektu v soutěži Stavba roku Středočeského kraje 2017.

Teorie Tygra
Teorie Tygra | Foto: CinemArt

Světovým fenoménem posledních let se stává filmová turistika. Zatímco nejvíce středočeských míst je k vidění v hořké komedii Teorie tygra, která tak zdůraznila rozmanitost kraje, jiné filmové trháky si vystačily s jedinou lokalitou. Seriál Bylo nás pět se odehrává v královském městě Kouřim, ležícím východně od Prahy. S jednou lokací si vystačil také Jiří Menzel při natáčení oscarového snímku Ostře sledované vlaky. V prostorách Loděnického nádraží, kde výpravčí Hubička razítkuje pozadí mladé Zdeničky, se dnes nachází Muzeum trati a Ostře sledovaných vlaků. S dětmi se můžete vydat na hrad Krakovec a hledat hradní strašidla rytíře Brtníka z Brtníku s dcerou Leontýnou z české hudební pohádky Ať žijí duchové!

hrad Krakovec
hrad Krakovec | Foto: MCU media, Libor Sváček

Brožura pro filmové nadšence, která je provede po stopách vybraných českých i zahraničních filmů, je ke stažení na webu www.strednicechy.cz , kde mimochodem najdete řadu dalších kulturních i sportovních tipů.

Na svět z nadhledu se můžete podívat z rozhledny Čížovka, což je téměř čtyřicet metrů vysoká dřevěná jehlanová věž s ocelovým točitým schodištěm. Pro milovníky adrenalinu jsou k dispozici dva balkony s podlahou z tvrzeného skla. Čížovka získala Cenu za stavbu, která nejlépe rozvíjí kulturní hodnoty krajiny v soutěži Stavba roku Středočeského kraje 2018. Trasa je dostupná i na kole.

Čížovka
Čížovka | Foto: Středočeská centrála cestovního ruchu

V neděli 30. srpna zve Atletika Stará Boleslav fanoušky atletiky na slavnostní otevření stadionu a atletické dráhy po rekonstrukci. Právě ve Staré Boleslavi vytvořil v roce 1951 Emil Zátopek světový rekord, kdy trať 20 km uběhl v čase pod jednu hodinu. 

Středočeský kraj do kultury a sportu významně investuje. K letošnímu roku proběhlo přes 90 investičních akcí v celkovém objemu přes 2,4 mld. korun. Finance přišly jak z prostředků Středočeského kraje, tak z dotačních programů Státního fondu životního prostředí, Regionálního operačního programu Střední Čechy či jiných zdrojů.

Foto: Středočeská centrála cestovního ruchu
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu. Řekl to novinářům před odjezdem z Bílého domu na předvolební akci ve státě Ohio. Potvrdil, že se rozhoduje mezi pěti uchazečkami a že by si přál, aby Senát o jeho kandidátce hlasoval ještě před listopadovými volbami hlavy státu. Již dříve oznámil, že do funkce navrhne ženu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho a dalších politiků kvůli možným skrytým finančním darům adresovaným protiimigrační Svobodné straně Rakouska (FPÖ). 

Vyšetřováni už nejsou někdejší šéf FPÖ Strache, bývalý šéf poslanců FPÖ Johann Gudenus, ani bývalý poslanec Markus Tschank.

Strache se na známém videu pořízeném ve vile na španělském ostrově Ibiza před rakouskými volbami v roce 2017 mimo jiné vychloubal, že sponzorské dary nejsou převáděny přímo na účet FPÖ, ale na spolky blízké straně. Protikorupční prokuratura se věcí začala zabývat a kriminální policie měla prověřit organizace blízké FPÖ.

Podle vyšetřovatelů není skutečný důvod k dalšímu stíhání. Posvítili si přitom na organizace Patria Austria, Austria in Motion, Wirtschaft für Österreich a Institut für Sicherheitspolitik.

před 5 hodinami

Microsoft koupí herní společnost ZeniMax Media za 7,5 miliardy dolarů

Americká softwarová firma Microsoft dnes oznámila, že za 7,5 miliardy dolarů (172,9 miliardy Kč) koupí herní společnost ZeniMax Media, která stojí mimo jiné za hrami Doom či Fallout. Microsoft tak chce rozšířit nabídku svých herních konzolí Xbox. ZeniMax je mateřskou společností firmy Bethesda Softwork, která mimo jiné vyvinula hry Wolfenstein nebo The Elder Scrolls.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Wall Street Journal: Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností.

Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností. Informoval o tom s odvoláním na obeznámené zdroje list The Wall Street Journal. Na seznamu se patrně objeví konkurent čínské společnosti Huawei, americký podnik Cisco Systems. Peking nicméně podle WSJ se sankcemi otálí, část čelných představitelů Číny chce o černé listině rozhodnout až po listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy