Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Středočeský kraj investuje 2,4 mld. korun do nových projektů

Judita Čapková
24. 9. 2020 13:51
Do více než 90 projektů investoval kraj v uplynulých letech přes 2,4 mld. korun. Prostředky šly z rozpočtu Středočeského kraje, dotačních programů Státního fondu životního prostředí či Regionálního operačního programu Střední Čechy a dalších zdrojů. Vyrostla nová sportovní zařízení, opravily se domovy pro seniory, peníze šly také na kulturu a vzdělávání.
Foto: Shutterstock.com
Středočeský kraj

Rozpočty Středočeského kraje se od roku 2017 schvalovaly jako přebytkové. Pokud jde o příjmy, mezi nejdůležitější patří podíly na daních, které tvoří zhruba čtyřicet procent všech příjmů kraje. Jednou z hlavních priorit je zároveň maximální využití evropských peněz - pro financování projektů z Evropské unie a z národních zdrojů posloužily prostředky z minulých let, vlastní zdroje a úvěry.

Díky tomu se snížila energetická náročnost řady budov ve Středočeském kraji, vyrostla například nová tělocvična v mělnickém gymnáziu a sportovně-hotelový areál Vrchbělá, opravilo se Dětské centrum v Choceradech a domov pro seniory v Uhlířských Janovicích, dostavěl se skanzen v Kouřimi a roste centrální depozitář Středočeské vědecké knihovny v Kladně.

Oceněné stavby

Řada projektů získala ocenění, jmenujme například úspěchy v soutěži Stavba roku Středočeského kraje, kde uspěly domovy seniorů z Nového Strašecí a Uhlířských Janovic, rozhledna Čížovka nebo rekonstrukce Horního zámku v Panenských Břežanech. Památník národního útlaku v Panenských Břežanech označil ministr kultury za Muzejní počin roku a cyklostezka Zeleneč - Lázně Toušeň byla vyhlášena Pražskou cyklostavbou roku.

Investice do cestovního ruchu

Ve Středočeském kraji nalezneme řadu atraktivních památek - hradů, zámků, historických center měst ale i technických a industriálních. Jedinečnost některých objektů oceňuje i UNESCO, které na svůj seznam světového kulturního dědictví zařadilo celé historické jádro Kutné Hory, nedaleký sedlecký areál i chráněné krajinné oblasti, jako Křivoklátsko, Brdy, Český kras a další.

Kraj podporuje cestovní ruch na svém území různými formami - vznikla Středočeská centrála cestovního ruchu, Filmová kancelář, Středočeské vodní cesty a další instituce. Díky nim mohou turisté vybírat své výletní cíle v Mapě pivovarů, rozhleden a kempů anebo v brožuře Filmová místa. Materiály vznikají v různých jazykových mutacích, aby nalákaly i zahraniční hosty.

Filmová kancelář zvyšuje atraktivitu jednotlivých natáčecích lokací a navazuje nová partnerství mezi filmovými tvůrci, producenty a soukromými i veřejnými subjekty. Středočeské vodní cesty mají za cíl podporovat využití hlavních vodních toků a ploch k rekreační plavbě.

Cash pooling

Kraj na jednu stranu vyhledává vhodné příležitosti pro získání zdrojů financování, zároveň také bedlivě hlídá výdajovou stranu. S úvěrujícími bankami vyjednal snížení úrokových sazeb u úvěrů pro nemocnice, čímž vznikla předpokládaná úspora 20 milionů korun. Se dvěma bankami uzavřel také smlouvu o zapojení svých účtů do produktu "cash pooling", díky kterému se zvyšují úrokové výnosy z prostředků, které má kraj v těchto bankách uložené.

 

Právě se děje

Další zprávy