#MeToo je pokrytecké, tvrdí Weinstein po skandálu herečky, která zneužila mladého muzikanta

mdan mdan
21. 8. 2018 12:53
Italská herečka Asia Argentová, která obviněním filmového producenta Harveyho Weinsteina ze sexuálního násilí rozpoutala kampaň #MeToo, sama čelila obvinění se sexuálního útoku. Podle deníku The New York Times jí hrozil žalobou kvůli údajnému sexuálnímu útoku o 20 let mladší herec a hudebník Jimmy Bennett. Sám Weinstein teď označil čin Argentové za neuvěřitelně pokrytecký. Další herečky vyzývají ke shovívavosti.
Asia Argentová na letošním filmovém festivalu v Cannes.
Asia Argentová na letošním filmovém festivalu v Cannes. | Foto: ČTK

Přežije #MeToo skandál jedné z hlavních tváří kampaně? Den po zveřejnění článku v The New York Times, podle kterého herečka Asia Argentová údajně sexuálně obtěžovala mladého herce, se ve Spojených státech debatuje o smyslu a budoucnosti celého hnutí.

Zakladatelka hnutí na podporu obětí sexuálních útoků, Američanka Tarana Burkeová, například vyzvala, aby se lidé nenechali posledními zprávami strhnout. "Sexuální násilí je o síle a nic to nemění na tom, jestli je pachatelem vaše oblíbená herečka, aktivistka, nebo profesor. Nejde o pohlaví."

Producent Harvey Weinstein, jehož obviněními celé #MeToo začalo, v pondělí prostřednictvím svého advokáta Benjamina Brafmana vzkázal, že Argentová je neuvěřitelně pokrytecká. Brafman k tomu pro televizní stanici Fox News dodal, že její případ by všem "měl ukázat, jak špatně prověřená jsou obvinění vůči panu Weinsteinovi".

Dvaačtyřicetiletá italská herečka Argentová loni v říjnu obvinila Weinsteina ze znásilnění, k němuž mělo dojít na filmovém festivalu v Cannes v roce 1997.

V červnu newyorský soud uznal někdejšího hollywoodského producenta nevinného v případu znásilnění a sexuálního násilí, jednalo se však o dva případy z desítek obvinění, kterým Weinstein čelí.

Argentová údajně v roce 2013 sexuálně zneužila sedmnáctiletého herce Jimmyho Bennetta v kalifornském hotelu. Případ je o to závažnější, že kalifornské zákony umožňují sexuální styk až od osmnácti let. Bennett prostřednictvím svého právníka požádal loni v listopadu herečku o finanční odškodné ve výši 8,5 milionu korun. Peníze mu měla vyplatit v tichosti během roku a půl, přičemž první splátku poslala v dubnu.

Případ Argentové rozděluje veřejnost na dvě strany, jedni vyzývají k soucitu, druzí ji zatracují. Herečka Rose McGowanová, další z tváří #MeToo, na svém Twitteru napsala, že nikdo nezná skutečnou pravdu o Argentové a že se toho určitě později dozvíme více. 

Další aktérka kauzy Weinstein, herečka Rosanna Arquettová, napsala, že se vždycky postaví za oběti sexuálního násilí. A dodala, že si stále stojí za tím, že byla znásilněna.

Losangeleský streetartový umělec Sabo mezitím umístil na veřejných prostranstvích ve městě plakáty Argentové s popiskem #SheToo, odkazujícím na její čin. 

Světová média také píší o tom, že se herec Jimmy Bennett se svým právníkem chystají promluvit o kauze v příštích dnech.

Video: Argentová hrála s Bennettem ve filmu Srdce je zrádná děvka, kde se poprvé potkali

Trailer filmu Srdce je zrádná děvka | Video: Stereo&Video
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Hasiči v Chrastavě zasahují u požáru průmyslového objektu

Evakuaci 100 lidí si vyžádal požár objektu v průmyslové zóně v Chrastavě u Liberce. Zatím se obešel bez zranění. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Lidé v okolí by neměli otevírat okna, řekl starosta obce Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj). Krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda dodal, že na místě je chemická laboratoř z Kamenice sledující stav ovzduší.

Dobrovolná jednotka obce Cvikov sleduje tok Lužické Nisy až do obce Chotyně. Požár zasáhl výrobní halu na polyuretanové výrobky společně se sklady. "Počet zasahujících jednotek se na místě zvýšil na 21," uvedl Sucharda. Hoří v areálu pobočného závodu firmy Grupo Antolin.

Požár byl hasičům nahlášen zhruba ve 12:40. "V plamenech je budova skladu firmy vyrábějící díly do vozidel," uvedla mluvčí policie Dagmar Sochorová. Protože hrozí výbuch nádrže s plynem, byla podle mluvčí zastavena také železniční doprava na trati mezi Libercem a Chrastavou. Místo vlaků jezdí náhradní autobusy.

Podle Suchardy zatím nelze odhadnout, jak dlouho zásah potrvá. "Hasiči zasahují vnitřní i vnější zásahovou cestou, připravujeme zásah po střešní konstrukci," dodal. Hasiči při zásahu využívají dron a k dispozici mají i speciální hasicí zařízení z Mladé Boleslavi. "Ze Záchranného útvaru Zbiroh byl povolán dálkově ovládaný nakladač," dodal mluvčí hasičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy