Muži usilující o atraktivní vzhled se stávají neplodnými. Je to paradox, tvrdí vědci

Magazín Magazín
28. 5. 2019 14:03
Muži, kteří se snaží vypadat atraktivněji, se ve skutečnosti připravují o svou plodnost. Vědci tento jev nazvali paradox plodnosti a tvrdí, že si pánové užíváním anabolických steroidů nebo přípravků na podporu růstu vlasů snižují potenci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Jeden z autorů popsaného paradoxu, doktor James Mossman z americké Brownovy univerzity, zpravodajskému webu BBC řekl, že na testech plodnosti viděl řadu vypracovaných a "velkých" mužů. "Z evolučního hlediska ze sebe dělají velmi nezdravé lidi. Až na výjimky totiž jejich ejakulace neobsahuje žádné aktivní spermie," dodal Mossman. 

Anabolické steroidy napodobují účinek mužského hormonu testosteron v těle a užívají se především pro zlepšení výkonu a zvýšení růstu svalové hmoty. Častokrát je užívají především kulturisté. 

Ironie vzhledu

"Není to ironie, že muži chodí do posilovny, aby vypadali úžasně a líbili se především ženám, ale vlastně si neúmyslně ničí plodnost?" řekl k tomu druhý autor popsaného paradoxu, Allan Pacey ze Sheffieldské univerzity. 

Anabolika klamou podvěsek mozkový, takže výsledkem je odstavení produkce hormonů folitropinu a lutropinu, čímž také potlačují produkci spermií. A podle výzkumníků za to nemusí být zodpovědné jen steroidy, ale také vedlejší účinky látek obsažených v lécích na plešatost. 

Na první pohled tak mohou chemické látky dopomoci ke zkrášlení, ve skutečnosti však mohou z mužů udělat sterilní jedince.

Mužská neplodnost je v posledních letech předmětem rozsáhlého výzkumu a podle vědců se na ní podílí několik faktorů. Kromě již uvedených chemických látek je to také stres, obezita, kouření nebo práce s notebookem na klíně. 

Video: Dítě nemůže počít až 15 procent párů, říká lékař

Asistovaná reprodukce je výkladní skříní české medicíny, říká gynekolog a vedoucí lékař pražského centra asistované reprodukce Pronatal Tonko Mardešić | Video: DVTV, Filip Horký
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Dálnice D1 je po nehodě u Velké Bíteše ve směru na Prahu znovu průjezdná

Dálnice D1 je po nehodě mezi Velkou Bíteší na Žďársku a Lhotkou na 156. kilometru ve směru na Prahu znovu průjezdná. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Srazila se dvě osobní auta, zranili se dva lidé. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové. Nehoda se stala krátce před 17:00. Dva lidé se zranili, na místě přistál i vrtulník záchranářů, řekla Čírtková.

Další zprávy